Izvor: eKlinika.rs, 23.Mar.2025, 16:01

Smeju li osobe sa dijabetesom da jedu krompir i kako ova namirnica utiče na nivo šećera u krvi

Krompir je jedna od najdostupnijih i najomiljenijih namirnica, koja izaziva i dosta kontroverzi pre svega zbog visoke količine skroba. U njemu ima biljnih vlakana, ali ipak spada u ugljene hidrate, pa to zahteva oprez kod nekih kategorija pacijenata. Među njima su i osobe sa dijabetesom. Veza krompir i dijabetes je zanimljiva, i dobro je znati kakav izbor imaju ovi pacijenti.
Krompir i dijabetes: Da li je dobar za osobe sa ovim zdravstvenim stanjem? Osobe sa dijabetesom često se suočavaju >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << sa dugim spiskom namirnica koje bi trebalo da izbegavaju kako bi kontrolisale nivo šećera u krvi. Većina lekara savetuje ograničavanje unosa hrane sa visokim glikemijskim indeksom (GI), što uključuje i mnoge omiljene ugljene hidrate.
Šta to znači za ljubitelje krompira? Da li je neophodno potpuno ih izbaciti iz ishrane? Ne baš, kažu nutricionisti.
Iako je krompir bogat skrobom i ima visok GI, istraživanja pokazuju da ih osobe sa dijabetesom mogu konzumirati u umerenim količinama, a neki dokazi čak sugerišu da mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi.
Šta je dijabetes tipa 2? Dijabetes tipa 2 je najčešći oblik dijabetesa i čini između 90 i 95 odsto svih slučajeva. Karakteriše ga poremećena sposobnost tela da pravilno koristi i reguliše šećer u krvi. Osobe sa dijabetesom tipa 2 postaju otporne na insulin, hormon koji omogućava ćelijama da apsorbuju glukozu iz krvi i koriste je za energiju. Kao rezultat, pankreas proizvodi sve više insulina, ali ćelije i dalje ne reaguju kako bi trebalo, što dovodi do povećanja nivoa šećera u krvi.
Dugoročno, visok nivo šećera može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući oštećenje vida, bolesti srca i bubrežnu insuficijenciju.
Krompir i dijabetes: Šta da rade osobe sa dijabetesom tipa 2? Osobama sa dijabetesom obično se savetuje da izbegavaju hranu sa visokim GI jer ona brzo podiže nivo šećera u krvi. Kako krompir spada u ovu grupu, konzumacija velikih količina može da predstavlja rizik. Međutim, jedno istraživanje je pokazalo da su osobe sa dijabetesom tipa 2 imale niži nivo šećera u krvi tokom noći nakon konzumacije krompira u poređenju sa onima koji su jeli basmati pirinač, koji ima niži GI.
Ovi nalazi ukazuju na to da krompir može biti deo ishrane osoba sa dijabetesom, pod uslovom da se konzumira umereno i uz adekvatnu pripremu.
Kako krompir utiče na nivo šećera u krvi Kao i svi ugljeni hidrati, krompir podiže nivo šećera u krvi. Kada ga pojedemo, telo ih razlaže na glukozu, koja ulazi u krvotok i podiže nivo šećera. Kod zdravih osoba insulin omogućava ćelijama da apsorbuju šećer i koriste ga kao izvor energije. Međutim, kod osoba sa dijabetesom, insulin ne deluje efikasno, pa šećer ostaje u krvi duže nego što bi trebalo.
Iz tog razloga, važno je kontrolisati veličinu porcija i način pripreme krompira, kako bi se minimizirao njegov uticaj na nivo šećera u krvi.
Glikemijski indeks (GI) i glikemijsko opterećenje (GL) krompira Pri planiranju ishrane za osobe sa dijabetesom, često se uzimaju u obzir dve vrednosti:
Glikemijski indeks (GI) – pokazuje koliko brzo hrana podiže šećer u krvi. Glikemijsko opterećenje (GL) – uzima u obzir i količinu ugljenih hidrata u porciji, pa daje bolji uvid u stvarni uticaj hrane na nivo šećera. Glikemijski indeks krompira Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), hrana se deli na onu koja ima:
Visok GI (70 i više) Srednji GI (56–69) Nizak GI (55 i manje). Glikemijsko opterećenje krompira GI ne daje potpunu sliku uticaja hrane na šećer u krvi, pa se zato koristi i glikemijsko opterećenje (GL). Prema NIH, hrana se deli na onu sa:
Visok GL (20 i više) Srednji GL (11–19) Nizak GL (10 i manje) Krompir se prema GL klasifikuje ovako:
Visok GL – pečeni krompir (33), kuvani krompir (25) Srednji GL – krompir, beli krompir, instant pire krompir Nizak GL – carisma krompir Ako želite da kontrolišete nivo šećera, birajte vrste krompira sa nižim GL i pazite na način pripreme.
Kako bezbedno jesti krompir ako imate dijabetes tipa 2? Birajte krompir sa nižim GI i GL Pripremajte ga na zdrav način (kuvani i pečeni krompir je bolji od pomfrita i pire krompira) Kombinujte ih sa vlaknima i proteinima (povrće i proteini kao piletina, riba, tofu, mogu usporiti apsorpciju šećera) Pazite na veličinu porcije (umerene porcije su bolja opcija od velikih obroka) Izbegavajte prerađene oblike krompira (pomfrit, čips i instant pire krompir imaju visok GL i dodatne nezdrave masnoće). Iako krompir ima visok GI i mogu brzo podići šećer u krvi, on nije nužno zabranjen za osobe sa dijabetesom tipa 2. Ključ je umerenost, pravi izbor vrste krompira i zdrav način pripreme. Ako ga kombinujete sa proteinima i vlaknima i vodite računa o porcijama, pa krompir može biti deo uravnotežene ishrane čak i za osobe sa dijabetesom.
Članak Smeju li osobe sa dijabetesom da jedu krompir i kako ova namirnica utiče na nivo šećera u krvi se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.