Sličan virusu velikih boginja, ali daje znatno blažu kliničku sliku VIDEO

Izvor: B92, 24.Maj.2022, 10:57

"Sličan virusu velikih boginja, ali daje znatno blažu kliničku sliku" VIDEO

Majmunske boginje primećene su sada već širom sveta. Od Amerike i Australije pa do Italije i Austrije zdravstveni sistemi pažljivo motre ovu bolest. Najnovija vest jeste da je prvi slučaj zabeležen i u Sloveniji, prenose slovenački mediji. Kakvo je stanje trenutno u Srbji, da li ima pacijenata kod nas?

Kon o majmunskim boginjama: "Mislim da je dobro upozoriti stanovništvo na ovo" VIDEO

"Na teritoriji naše zemlje do sada nije zabeležen nijedan slučaj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oboljevanja od majmunskih boginja. To je virusna zoonoza, bolest koja se sa životinja prenosi na ljude, koja je izazvana ortopoks virusom koji je jako sličan virusu velikih boginja, ali daje znatno blažu kliničku sliku i manju stopu smrtnosti u odnosu na velike boginje. Javlja se endemski u zemljama centralne i zapadne Afrike", rekla je Slavica Maris, načelnica jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje.

SZO o majmunskim boginjama: Nema potrebe

Dva stadijuma bolesti

"Obično u kliničkoj slici se javljaju povišena temperatura, intenzivna glavobolja, bolovi u mišićima, krstima, velika izražena opšta slabost i ono što je karakteristično jeste povećanje limfnih žlezda. U drugom stadijumu se javljaju ospe, jedan do tri dana nakon pojave prvih simptoma bolesti. Ospa može biti raznolika. Najčešće se nalaze na licu, genitalnim regijama i na ekstremitetima, može se javiti po celom telu. Možete uočiti od samo nekoliko promena do nekoliko hiljada promena", rekla je Maris za Tv Prvu.

Pogledajte više u video-prilogu:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

DA LI ĆE MAJMUNSKE BOGINJE SPREČITI PUTOVANJA? Evo šta im je zajedničko za koronavirusom

Izvor: Blic, 25.Maj.2022, 08:55

Majmunske boginje, retka virusna infekcija, pojavila se u više zemalja širom sveta. Iako bolest retko ima fatalni ishod i Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti kaže da je rizik relativno nizak u široj populaciji, neke zemlje su već uvele mere predostrožnosti i ograničenja kako bi sprečile...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.