Izvor: eKlinika.rs, 20.Feb.2025, 18:00

Simptomi koje ne smete ignorisati: Kako prepoznati da li vaše dete ima oštećenje sluha?



Oštećenje sluha može nastati u ranom detinjstvu, ali i kasnije u životu. Prof. dr Ivan Baljošević, otorinolaringolog sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „dr Vukan Čupić” objašnjava kako prepoznati prve simptome, koje dijagnostičke metode su najefikasnije i kako zaštititi sluh od oštećenja.
Koje metode se koriste za dijagnostiku >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << oštećenja sluha? – Timpanometrija i audiometrija su ključne metode. Timpanometrija je objektivna i može se koristiti kod novorođenčadi, dok tonalna audiometrija, koja se primenjuje kod dece starije od šest godina, precizno meri stepen oštećenja sluha – objašnjava dr Baljošević.
Koji su prvi znaci problema sa sluhom kod dece? – Ako dete pojačava televizor, viče dok govori, ne reaguje kada mu se obratite ili često traži da ponovite rečenicu, to može ukazivati na problem. Roditelji bi u tom slučaju trebalo da odvedu dete na pregled – kaže dr Baljošević u današnjem ePodcastu.
Šta je sekretorni otitis i kako se leči? – Sekretorni otitis je čest uzrok gubitka sluha kod dece i nastaje kada se u srednjem uvu nakupi tečnost. Ako dete često ima upale uva, treba uraditi timpanometriju. U nekim slučajevima potrebno je postaviti ventilacione cevčice koje omogućavaju prohodnost srednjeg uva i sprečavaju infekcije – objašnjava dr Ivan Baljošević.
Kako nastaje perforacija bubne opne? – Najčešće je posledica čestih upala, povreda, nepravilnog čišćenja ušiju ili promena pritiska pri letenju avionom i ronjenju. Perforacija može oslabiti sluh i povećati rizik od infekcija. Ako ne zaraste spontano, ponekad je potrebna operacija – kaže dr Baljošević.
Da li su štapići za uši bezbedni? – Ne preporučujemo ih, jer mogu oštetiti bubnu opnu i izazvati infekcije. Ušna mast ima zaštitnu ulogu, a za čišćenje je bolje koristiti specijalne kapi koje pomažu njenom prirodnom izbacivanju – savet je dr Baljoševića.
Sluh je dragocen, a njegovo očuvanje zavisi od pravilne nege i blagovremene dijagnostike. Ako primetite bilo kakve probleme, najbolje je da se na vreme obratite specijalisti.
O tome kako izgleda operacija bubne opne, kada ona može da pukne i koliko vremena traje oporavak nakon timpanoplastike i kada treba posumnjati na oštećenje sluha, saznajte iz današnjeg ePodcasta i razgovora sa prof. dr Ivanom Baljoševićem, otorinolaringologom.
Reč, dve o gostu ePodcasta Prof. dr Ivan Baljošević je specijalista otorinolaringologije, sa dugogodišnjim iskustvom u privatnom i državnom sektoru. Posebno je stručan u oblasti dečje otorinolaringologije. Pored kliničke prakse, bavi se i pedagoškim radom kao profesor na Katedri za otorinolaringologiju Stomatološkog fakulteta u Pančevu. Redovno učestvuje na domaćim i međunarodnim kongresima, a autor je i koautor brojnih naučnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu. Član je više stručnih udruženja. Stalno je zaposlen u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“.
Članak Simptomi koje ne smete ignorisati: Kako prepoznati da li vaše dete ima oštećenje sluha? se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.