Izvor: eKlinika.rs, 06.Mar.2025, 18:00

Prenatalni testovi: Šta zaista otkrivaju o zdravlju vaše bebe



Da li prenatalni testovi mogu sa sigurnošću predvideti zdravlje vaše bebe? Šta otkrivaju, a šta ostaje skriveno? Ova pitanja muče mnoge buduće roditelje, posebno nakon naslova poput „Platila sam 800 evra za prenatalni test, a rodila devojčicu s krilima“. Zbunjenost i dezinformacije među trudnicama sve su češće, pa smo u najnovijoj epizodi podcasta >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << pozvali stručnjaka, doktora Stefana Krstića, da razjasni nedoumice. Koji testovi postoje, kome se preporučuju i šta znače rezultati neinvazivnih prenatalnih testova (NIPT) koji su sve popularniji?
Stručnjak razbija mitove Dr Stefan Krstić, lekar u razgovoru objašnjava osnovnu svrhu prenatalnih testova:
Skrining testovi služe za otkrivanje hromozomskog statusa ploda. Važno je znati da postoje neinvazivni testove poput NIPT-a, koji analiziraju fetalnu frakciju iz majčine krvi, i invazivne procedure poput amniocenteze i biopsije horionskih čupica.
– Neinvazivni prenatalni testovi analiziraju genetiku posteljice u krvi majke, a ne direktnu genetiku bebe –  ističe doktor, upozoravajući da preciznost od 99,9% odnosi na posteljicu, ali ne isključuje potpuno anomalije ploda.
Za trudnice je važna i njegova poruka o primeni:
– Preporuka Američkog društva ginekologa je da NIPT rade svi koji imaju mogućnost, jer rizik za genetske anomalije raste sa godinama, ali nije ograničen na starije od 35. Doktor dodaje da testovi poput double i triple, dostupni o trošku osiguranja, imaju nižu senzitivnost (80-90%), dok NIPT smanjuje potrebu za invazivnim procedurama koje sa sobom ipak nose rizik.
Ključne informacije za buduće mame Dr Krstić  upozorava na preterana očekivanja:
– Potrošačko društvo neinvazivne prenatalne testove predstavlja kao svemoguće, ali oni imaju limite.
Za one koje se dvoume da li uraditi ili ne prenatlani test dr Krstić preporučuje:
– Ako finansije nisu problem, apsolutno da, ali izbor opcije zavisi od vašeg komfora i koliko preventive želite.
Šta dalje? Negativan rezultat NIPT-a znači da je genetika posteljice uredna, što u 99,9% slučajeva implicira zdrav plod, ali praćenje trudnoće ultrazvukom ostaje neophodno. Ako test pokaže anomaliju, slede dodatne analize. Doktor naglašava važnost konsultacija pre testa kako bi trudnice razumele šta dobijaju za svoj novac.
Pogledajte ceo razgovor Ovaj tekst je samo deo zanimljivog razgovora sa dr Stefanom Krstićem. Želite da saznate više o razlikama između testova, fetalnoj frakciji ili kako tumačiti rezultate? Pogledajte ceo ePodcast OVDE i razjasnite sve dileme o prenatalnom testiranju. Budite informisani i sigurni u svom drugom stanju!
Reč, dve o gostu ePodcasta Dr Stefan Krstić, diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (integrisane akademske studije). Regionalni medicinski direktor kompanije specijalizovane za prenatalno testiranje i član odbora za istraživanje i razvoj Eurofins Genoma Group. Sa desetogodišnjim iskustvom u interpretaciji i evaluaciji prenatalnih testova, usavršavao se na brojnim domaćim i međunarodnim edukativnim skupovima. Predavač je na akreditovanim predavanjima odobrenim od strane Lekarske komore Srbije.
Članak Prenatalni testovi: Šta zaista otkrivaju o zdravlju vaše bebe se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.