Izvor: eKlinika.rs, 13.Mar.2025, 20:01

Percepcije o izgledu tela kod dece formiraju se od 7. godine, već tada znaju šta je „previše” a šta „premalo”

Percepcije o izgledu tela, telesna slika ili body imidž oblikovane su onim što vidimo već sa 7 godina, otkriva novo istraživanje britanskog Durham University. Na telesne ideale i dalje utiče vizuelna izloženost različitim telesnim težinama u odraslom dobu, takođe je pokazala studija naučnika iz Velike Britanije.
Kod dece su percepcije o izgledu tela vrlo jasne Rezultati pokazuju da su percepcije ljudi o telesnoj težini fleksibilne, kao i da smo kao ljudska bića već od >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << 7. godine vrlo svesni o izgledu svog i tuđeg tela i da ta percepcija ima implikacije na naše razumevanje veličine tela, ali i moguće pogrešne percepcije težine.
Profesorka Lynda Boothroyd sa Odeljenja za psihologiju na Durham University sprovela je prvu studiju ove vrste kako bi ispitala fleksibilnost percepcije telesne težine kod dece i mladih. Studija, objavljena u Journal of Experimental Child Psychology otkrila je da su deca od 7 godina, nakon testa od niza fotografija sa telima veće ili manje težine, uveliko svesna o izgledu telu i imaju svest o tome kako bi normalno telo trebalo da izgleda. Analiza je otkrila značajan pomak u percepciji težine nakon izlaganja dece slikama koje prikazuju različite telesne težine. Rezultati su pokazali da se način na koji naš mozak definiše ono što je „teško“ ili „lagano“ razvija u vrlo mladom dobu.
Televizija ima značajan uticaj na imidž tela Istraživanje, koje je uključivalo više od 200 dece uzrasta od 7 godina do odrasle dobi, takođe je pokazalo da uticaji medija, za koje se zna da oblikuju percepciju tela odraslih, mogu skoro sigurno da utiču na decu u istom stepenu, počevši od ranog detinjstva i nastavljajući da evoluiraju u odraslo doba. Glavni autor studije, profesorka Lynda Boothroyd na ovu temu kaže:
– Već mnogo godina je jasno da moramo da budemo oprezni u pogledu vizuelnih medija, koji  uglavnom predstavljaju samo ona poželjna, vitka tela, jer to utiče na percepciju tela odraslih. Sada znamo da to važi i za decu. Čak i veoma neutralne slike mogu da oblikuju njihov stav o tome šta je gojazno a šta vitko telo – objašnjava profesorka Boothroyd.
Eksperimentalna studija doprinosi još jedna je od brojnih istraživanja na Durham University koja se bavi percepcijom tela i idealima tela i kod dece i kod odraslih. Tim profesorke Lynde Boothroyd ranije je pokazao da na ideje odraslih o tome šta je „privlačna“ telesna težina ili mišićna masa utiču na vizuelno iskustvo. Studija se bavi i uticajem i efektima televizije na percepciju tela, pa je tako, na primer, zanimljivo da među ruralnim zajednicama u Latinskoj Americi bele žene sa Zapada imaju mnogo nižu ocenu tela.
Članak Percepcije o izgledu tela kod dece formiraju se od 7. godine, već tada znaju šta je „previše” a šta „premalo” se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.