Izvor: eKlinika.rs, 24.Apr.2025, 07:03

Pacijenti sa HIV-om danas mogu doživeti duboku starost, jedan podatak ohrabruje i posebno raduje, kaže dr Selemović

HIV (virus humane imunodeficijencije) je retrovirus usmeren na uništavanje ćelija imunološkog sistema, zbog čega slabi odbrana tela od mikroorganizma. Usled delovanja HIV-a dolazi do uništenja ćelija našeg imunog sistema – limfocita. Ukoliko se pacijent ne leči slabi mu imunitet i moguće su infekcije drugim bakterijama, virusima ili parazitima. Ove infekcije mogu da imaju i smrtni ishod. Lekari navode da ne mogu još da govore o izlečenju od HIV-a, ali i dodaju da zahvaljujući >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << modernoj terapiji virus može dobro da se kontroliše. Posebno raduje podatak da u Srbiji već godinama nema obolele dece od HIV infekcije – putem vertikalne transmisije sa majke na dete.
Kako je moguće da zaustavimo širenje HIV-a? U našoj zemlji od HIV infekcije leči se oko 3.000 osoba, dok više od 1.000 osoba ima HIV infekciju, a da to ne zna. Stručnjaci kažu da je potrebno da se svi testiramo posle rizičnog seksualnog odnosa, razmene igala i špriceva kod intravenskih narkomana, kako bi lečenje počelo na vreme kada još nema simptoma. Pacijenti redovnim korišćenjem antiretrovirusne terapije postižu i održavaju nemerljivu viremiju (nedetektabilna HIV RNK PCR). To znači da nisu zarazni i da ne mogu preneti HIV seksualnim putem, objašnjavaju lekari.
– U poslednjih nekoliko godina mnogo se promenilo u lečenju HIV pacijenata. Dostupna je savremena terapija koja omogućava normalan život. Naša kohorta pacijenata nije prevelika, ali u Srbiji imamo idealnu situaciju da sve pacijente stavimo na terapiju, naravno ne uvek baš sve. Nastojimo da se više od 95 odsto HIV pacijenata leči, redovno kontroliše, da ima negativnu viremiju u krvi, što se lako postiže potentnom i veoma tolerantnom terapijom. Bilo koja kombinacija lekova je dobra u smislu efikasnosti. Ako postignemo da 95 odsto pacijenata pije redovno terapiju i nema virus u krvi, praktično neće biti daljeg širenja infekcije – kaže za portal eKlinika dr Dubravka Selemović, infektolog Univerzitetskog kliničkog centra Klinike za infektivne bolesti.
Svako ko ima zdravstveno osiguranje može da dobije terapiju Lekari objašnjavaju da fokus nije na pacijentima koji se redovno leče i dolaze na kontrole, jer oni dobro kontrolišu infekciju. Dr Selemović kaže da je cilj da se otkriju osobe koje se ne leče i ne znaju da su HIV pozitivne.
– Želimo da motivišemo ove grupe pacijenata. Kada se dijagnoza HIV pozitivan postavi u asimptomatskom periodu i lečenje počne što ranije pacijent živi potpuno normalan životni vek kao i osoba koja nije inficirana HIV-om. Borimo se da se bolest ne otkriva u kasnim fazama. Terapija koja se primenjuje uglavnom se sastoji od leka u jednoj tableti. Oko 90 odsto pacijenata uzima samo jednu tabletu dnevno, što je napredak u odnosu na ranije terapije kada su pacijenti dva puta dnevno uzimali i veći broj tableta. Svako ko ima zdravstveno osiguranje može da dobije terapiju. Pacijenti sa HIV-om koji nemaju regulisano zdravstveno osiguranje, uz izveštaj o HIV infekciji, brzo dobijaju zdravstveno osiguranje – objašnjava dr Selemović.
Da li nemerljiv virus u krvi znači da je pacijent negativan? Kada pacijent redovno pije terapiju nema napretka bolesti, u epidemiološkom smislu uspešna terapija dovodi pacijenta u stanje kada je virus nedetektabilan u krvi.
– Neprisustvo virusa u krvi nekada zbunjuje pacijenta, pa kaže „sada sam negativan“. Ne, to ne znači da više nema HIV, nego da smo uspeli da virus suprimiramo do te mere, da je on neprenosiv na druge osobe. Ko ima negativnu viremiju u krvi ne može da prenese virus, što je velika dobit za celokupnu zajednicu – naglašava dr Selemović.
Možemo li da govorimo o izlečenju ? Nemerljiv virus u krvi praktično znači da HIV ne može da se razvije u SIDU ili AIDS, terminalni stadijum HIV infekcije. I pored velikog napretka dr Selemović kaže da ipak ne možemo još da govorimo o izlečenju od HIV-a.
– Ima 7 pacijenata na svetu koji su zahvaljujući transplantaciji kostne srži izlečeni od HIV-a. Ti pacijenti se i dalje stalno prate, ali nažalost prvi pacijent koji je postigao izlečenje na ovaj način izgubio je bitku ne od HIV-a, nego od leukemije. On je praćen godinama posle transplantacije i nije nađen detektabilan virus u krvi, uprkos tome što nije bio na antiretrovirusnoj terapiji. To je bilo 2008. godine, do sada za više od 15 godina imate samo 7 takvih pacijenata. Jasno je da ova terapija nije budućnost lečenja više je urađena u naučne svrhe. Kao prvo da bi uopšte ušli u proces transplantacije kostne srži, morate da imate  teško oboljenje, odnosno leukemiju – objašnjava dr Selemović.
Veliki uspeh naših lekara i podaci koji raduju I pored toga što ne možemo još da govorimo o definitivnom izlečenju od HIV-a, naši lekari postižu velike uspehe kada je u pitanju sprečavanje vertikalne transmisije virusa – sa majke na dete.
U našoj kohorti u Beogradu u poslednjih više od 10 godina, zabeležen je jedan slučaj vertikalne transmisije. Danas to dete ima 12 ili 13 godina. To je poslednja vertikalna transmisija koja je dijagnostikovana u Beogradu i tu je veoma uspešno delovala čitava kampanja testiranja trudnica i praćenja. Posebno me raduje što praktično godinama nemamo novoobolele dece – ističe u razgovoru sa eKlinika portal dr Dubravka Selemović.
Pacijentkinja 40 godina živi sa HIV-om Kod vertikalne transmisije lekar može sa sigurnošću da zna kada je došlo do infekcije, što omogućava dobru kontrolu virusa i kasnije normalan život. Osobe rođene sa HIV-om danas rade, rađaju zdravu decu.
Najstarija pacijentkinja, koju lečim od rođenja, ima 40 godina. Možemo sa sigurnošću da kažemo da HIV kod nje traje 40 godina, dok za sve druge pacijente uvek postoji dilema koliko dugo traje infekcija. Neke od pacijentkinja koje su dobile virus vertikalnom transmisijom sada su majke, deca su zdrava. Kada kontrolišete HIV pozitivnu majku u trudnoći i kada postignete da je virus nedetektabilan u krvi, 0,1 odsto je šanse da beba dobije HIV, praktično ne postoji. Ja sigurno imam 25 do 30 pacijentkinja koje su se ostvarile kao majke i ni jedno dete nije imalo virus – navodi dr Selemović.
Pacijenti stare sa infekcijom Stručnjaci objašnjavaju da je napredak u lečenju HIV infekcije doprineo brzom napretku u lečenju hepatitisa C. Dr Selemović precizira da su kod HIV-a i hepatitisa C na neki način slični mehanizmi replikacije virusa.
– Naravno, ako otkrijete lek koji deluje na jedan virus, brzo se razvija i terapija za drugi virus, govorimo hepatitisu C. Ono što je jako dobro jeste što nam je dostupna ta direktno delujuća terapija za hepatitis C, jer postoje i pacijenti koji su koinficirani hepatitisom C. Pacijenti sa HIV-om danas više umiru od komorbiditeta. Stari se sa HIV infekcijom i sada imamo veliki broj pacijenata od 60, pa čak i 70 godina. Naravno da kod njih sa starenjem, kao i kod svih osoba, dolazi do pojačanog rizika od razvoja bolesti. Imamo više pacijenata sa kancerima, kardiovaskularnim bolestima, umre se od moždanog ili srčanog udara – kaže dr Selemović.
Šta možemo da očekujemo u budućnosti? Doktorka ističe da su mogućnosti lečenja HIV-a sve bolje. Do pre 5 godina, HIV se lečio potentnom terapijom koja je podrazumevala primenu najmanje 3, a nekada i više lekova.
– Sada imamo terapijske opcije sa 2 leka, što je potpuna novina i terapija koja omogućava primenu na 2 ili čak 6 meseci. To pacijenti brkaju sa vakcinama, nisu vakcine, nego dugodelujući lekovi, koji se postepeno ispuštaju u krv i drže nivo leka u krvi, koji omogućava virusu da bude negativan u krvi, verujem da će to biti budućnost. Mi nažalost te lekove za sada nemamo – objašnjava dr Selemović.
Članak Pacijenti sa HIV-om danas mogu doživeti duboku starost, jedan podatak ohrabruje i posebno raduje, kaže dr Selemović se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.