
Izvor: eKlinika.rs, 23.Apr.2025, 16:40
Pacijenti ne mogu da čekaju: Inovativne terapije za limfom neophodne u prvoj liniji lečenja
Limfom je maligno oboljenje limfocita koje najčešće započinje u limfnim čvorovima ili drugim limfoidnim tkivima. Za sada se ne zna zašto dolazi do pojave limfoma, a stručnjaci kažu da smo svi u riziku i mladi i stari i žene i muškarci. U slučaju da ipak dođe do bolesti pacijenti mogu da se leče inovativnim terapijama koje pacijentima u Srbiji nisu dostupne u prvoj liniji lečenja kada su veće moćnosti izlečenja koje za sada ipak nisu dostupne pacijentima u Srbiji. Pacijenti >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << i lekari ističu da se najbolji rezultati postižu kada se inovativne terapije daju kao prva linija u lečenju limfoma. Tada su mnogo veće šanse da dođe do izlečenja, a i kvalitet života pacijenta je mnogo bolji jer standardna hemioterapija može da bude izrazito teška za pacijenta.
Pacijenti ne mogu da čekaju
Postoji više od 90 vrsta limfoma, glavne kategorije su Hočkinov i non-Hočkinov limfom. Udruženje hematoloških pacijenata LIPA predstavilo je regionalni projekat Atlas dostupnosti inovativnih terapija za limfom, hroničnu limfocitnu leukemiju i mijeloproliferativne neoplazme.
Na ovaj način Udruženje LIPA pridružilo se globalnoj kampanji, pod nazivom “Mi ne možemo čekati”, sa smelom i motivacionom izjavom, nastalom zbog potreba nas, pacijenata, sa limfomom, hroničnom limfocitnom leukemijom (HLL) i mijeloproliferativnim neoplazmama (MPN), za pravovremenim i adekvatnim lečenjem, rekla je Maja Kocić, predstavnica Udruženje LIPA.
Atlas dostupnosti inovativnih terapija
U cilju prikupljanja relevantnih podataka vezanih za dostupnost terapija, kvalitet nege, programe podrške koju pacijenti sa limfomom, HLL-om i MPN-om, dobijaju u toku i nakon završetka lečenja, LIPA je pokrenula regionalni projekat, Atlas dostupnosti inovativnih terapija, koji obuhvata region Balkana.
– Identifikovali smo ključne izazove i probleme koji utiču na nivo standarda dostupnosti dijagnostičkih testova i procedura, tretmana, terapija i nege u pomenutim zemljama. Naoružani podacima koji obuhvataju sedam Balkanskih zemalja, biće kreirana digitalna platforma do 10.05.2025., sa podacima i komparativnim analizama koje se odnose na dostupnost terapija i
zdravstvene indikatore. Verujemo da ćemo imati uspeha u daljim naporima da uz pomoć prikupljenih podataka doprinesemo poboljšanju kvaliteta lečenja i nege naših pacijenata, a samim tim i poboljšanju njihovog kvaliteta života – kaže Kocić.
Pacijenti objašnjavaju da je klinički tok pomenutih bolesti izuzetno varijabilan, u rasponu od sporo rastućih (indolentnih) formi bolesti, koje ne zahtevaju lečenje, do formi koje brzo napreduju (agresivne) koje često mogu biti rezistentne na terapije. Tokom poslednje decenije, došlo je do značajnog napretka u terapijama, tako da danas postoje nove opcije lečenja. Uglavnom, razvoj novih terapija ima poboljšane ishode lečenja za mnoge pacijente.
Kako je potrebno da se leče najagresivnije forme bolesti?
Udruženje, zajedno sa strukom, kontinuirano radi na tome da sve ovo bude što dostupnije pacijentima u Srbiji.
– Ističemo da je kod bolesnika koji imaju agresivnu formu bolesti, neophodno uvesti najefikasniju terapijsku opciju za lečenje u svim linijama lečenja, naročito u prvoj liniji lečenja, kada su šanse da se spreči pojava relapsa i očuva kvalitet života, najveće, imajući na umu i činjenicu da se ovi maligniteti dijagnostikuju i kod mlađih i kod starijih pacijenata – navode pacijenti.
Postojećim terapijama veliki broj pacijenata relapsira (bolest se ponovo aktivira) ili je refraktorno ( ne odgovori dobro na terapiju) na prvu liniju lečenja.
Članak Pacijenti ne mogu da čekaju: Inovativne terapije za limfom neophodne u prvoj liniji lečenja se pojavljuje prvo na eKlinika.