Izvor: eKlinika.rs, 28.Maj.2021, 17:01

Novi softverski metod prenatalne dijagnostike precizno otkriva urođene srčane mane

Kongenitalna bolest srca (CHD) ili oboljevanje od hronične srčane bolesti je stanje srčanih abnormalnosti i najčešća je urođena mana. Širom sveta preporučuje se fetalni ultrazvučni pregled, uključujući 5 pregleda srca koji bi zajedno mogli da otkriju 90 odsto ove složene bolesti srca. Međutim, u praksi se pokazalo da je osetljivost na ovakvu vrsta pregleda dosta niska, samo 30 procenata. Tu sliku promenio je američki tim naučnika koji je kreirao softverski metod dijagnostike >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << koji je 100 odsto precizan u razlikovanju normalnog od abnormalnog srca.
Višesloja obrada podataka Naučni tim, koji je za svoje istraživanje dobio podršku Američkog udruženja za srce, Nacionalnog instituta za zdravlje i Ministarstva odbrane, pretpostavio je da su loši rezultati otkrivanja bolesti izazovi u tumačenju srčanog prikaza, tačnije dijagnostički kvalitet snimka/UZ pregleda, kao i da bi softversko istraživanje, zasnovano na veštačkim neuronskim mrežama, u kome se koristi više slojeva obrade podataka, moglo da poboljša teško otkrivanje kongenitalne bolesti srca.
Novi softverski model pregleda srca postigao ostetljivost od 95 odsto Koristeći 107.823 snimaka sa 1.326 retrospektivnih ehokardiograma i pregleda fetusa od 18 do 24 nedelje, istraživački tim ustanovio je ansambl neuronskih mreža kako bi identifikovali preporučene srčane preglede i  napravili razliku između normalnog srca i složene kongenitalne bolesti srca. Takođe su koristili modele segmentacije za izračunavanje standardnih fetalnih kardiotorakalnih merenja. U testiranoj grupi od 4.108 fetalnih pregleda, novi softverski model pregleda srca postigao je ostetljivost od 95 odsto, specifičnost od 96 procenata i bio 100 odsto precizan u razlikovanju normalnog od abnormalnog srca.
Preciznije otkrivanje fetalne kongenitalne bolesti srca Softverska dijagnostika zasnivala se na klinički relevantnim karakteristikama, a merenja srca su bila u korelaciji sa prijavljenim merama za normalno i abnormalno srce. Tim povodom istraživački tim saopštio je da ova vrsta precizne dijagnostike može značajno da poboljša otkrivanje fetalne kongenitalne bolesti srca, ali i da proširi opcije telemedicine za prenatalnu negu, u vreme kada pandemija covid 19 ograničava pristup pacijenata specijalizovanim zdravstvenim institucijama. Ovo je bila prva upotreba kompjuterske dijagnostike za udvostručavanje standardnih kliničkih performansi na kritičnom i globalnom dijagnostičkom izazovu.
Članak Novi softverski metod prenatalne dijagnostike precizno otkriva urođene srčane mane se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.