Ni zamene za šećer nisu zdrave

Izvor: B92, 09.Sep.2014, 09:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ni zamene za šećer nisu zdrave

Mnogi veštački zaslađivači imaju isto ili čak više fruktoze nego najslađa od „četiri bele smrti“. Preradom belog šećera organizam gubi minerale i vitamine, potrebne za metabolizam.

Šećer nazivaju jednom od „četiri bele smrti“, a poslednjih godina se označava kao jedan od glavnih krivaca za gojaznost, srčane bolesti, rak, oštećenje moždane funkcije. Tako rafinisani, beli šećer postaje jedan od glavnih neprijatelja zdravlja, jer ne samo da preradom gubite >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << minerale i vitamine, potrebne za metabolizam, već to dovodi do opeterećenja pankreasa i nadbubrežne žlezde, kao i membrane krvnih sudova, koje počinju da talože holesterol.

Konzumiranje previše šećera, naročito skrivenog u raznim namirnicama, iako nas snabdeva viškom kalorija, u stvari crpi našu energiju, smatra Dajen Sanfilipo, nutricionista i autor knjige „Detoksikacija od šećera za 21 dan“.

Zbog narastajućeg problema gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnoh bolesti i njihove povezanosti sa načinom ishrane i prevelikom konzumacijom prostih ugljenih hidrata, naročito šećera, Američka asocijacija za srce je još 2009. donela nove preporuke. Po tim preporukama, Amerikanci moraju da značajno smanje unos šećera, muškarci na 120 kalorija dnevno (šest kašičica), a žene na 100 kalorija za dan (pet kašičica). Toliko šećera nalazi se u samo jednoj maloj čaši soka.

Oslobađanje od zavisnosti

Naša nepca prirodno vole sladak ukus, a konzumiranje šećera može da dovede i do zavisnosti, smatra Bart Hebel sa Univerziteta Prinston, prezentujući rezultate eksperimenata. Nutricionista Dajen Sanfilipo, kada govori o svom tronedeljnom planu detoksikacije, preporučuje da se izbegava ne samo šećer, već i zamene. Posle 21 dana „posta“ bez šećera naše čulo ukusa će potpuno drugačije doživeti sladak ukus, pa će nam sva prirodna hrana imati slađi ukus, pojašnjava Sanfilipo.

Imajući to u vidu, mnogi su pohitali da nađu zamene za šećer, naročito one koje imaju malo kalorije. Veštački zaslađivači su mnogo slađi od običnog šećera, pa mogu da se koriste u malim količinama.

Ali, već godinama se vodi debata o štetnosti veštačkih ili niskokaloričnih zaslađivača, naročito najrasprostranjenijeg, aspartama. Dva odvojena istraživanja, dansko i italijansko, potvrdila su štetnost aspartama, na deklaracijama označenog kao E951. Dansko istraživanje, obavljeno na 59.334 trudnica, pokazalo je da prekomerna upotreba zaslađenih gaziranih napitaka, koji su veštački obojeni, povećava opasnost od prevremenog rođenja bebe za 29 odsto u odnosu na prosek.

Osim veštačkih zaslađivača, čija je popularnost naglo splasla posle višegodišnje debate o njihovoj štetnosti po organizam, umesto šećera mogu da se koriste brojne prirodne zamene.

Ali, čak i sa prirodnim zamenama za šećer treba biti veoma oprezan, upozoravaju stručnjaci. Na primer, agava sirup je nekada preporučivan kao jedna od najzdravijih alternativa šećeru. Sada je na „crnoj listi“ zbog visokog sadržaja fruktoze, koja podiže holesterol, povećava glikolizirani hemoglobin (indikator za dijabetes), i doprinosi insulinskoj rezistenciji, koja je rizik za dijabetes tipa dva.

Mnogi takozvani „zdravi“ zaslađivači imaju isto ili čak više fruktoze nego običan šećer (na primer agava). To ove zaslađivače trpa u isti koš sa šećerom, među „loše ugljene hidrate“, koji nemaju vitamine, ni minerale već prazne njihove rezerve u telu, a s druge strane izazivaju skok šećera u krvi. Uz to, podjednako kao i šećer ostavljaju manjak B vitamina i minerala, izazivajući kod ljubitelja slatkog umor i manjak energije. To uvodi u začarani krug jedenja šećera i žudnje za još slatkog.

Stručnjaci preporučuju da se pri izboru alternative za šećer obrati pažnja koliko ta zamena ima fruktoze i glukoze i koliki je njen glikemijski udar (koliko brzo podiže šećer u krvi). Neki nutricionisti tvrde da nam čak zamene za šećer nisu ni potrebne, i da proste ugljene hidrate treba uzimati iz voća.

Kao jedna od najpoželjnijih zamena za šećer u poslednje vreme se preporučuje biljka stevija, jer ne podiže nivo šećera u krvi i nema kalorija, a oni koji osim slatkog ukusa žele da namirnicama unesu i nešto hranljivih materija biraju melasu i med, kao ili šećer od kokosove palme.

Izvor: Večernje novosti

Foto: suphakit73 / FreeDigitalPhotos.net

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.