
Izvor: eKlinika.rs, 03.Maj.2025, 09:00
Nekontrolisani tikovi posledica su manjka određenog tipa moždanih ćelija, upale i promena u DNK, otkrili naučnici
Turetov sindrom (Tourette syndrome) je problem funkcionisanja nervnog sistema čija je posledica pravljenje naglih i nekontrolisanih pokreta ili zvukova (tikova). Najveći broj osoba ima blaži oblik bolesti, koja najčešće počinje u detinjstvu.
O uzrocima i posledicama nekontrolisanja motornih signala: Kako Turetov sindrom uzrokuje tikove
Simptomi se uglavnom poboljšavaju protokom vremena, a kod nekih osoba mogu i potpuno da nestanu bez terapije.
Turetov sindrom uzrokuje >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << ponavljajuće, nevoljne pokrete i vokalizacije kao što su treptanje očima, kašljucanje ili grimase lica. Iako su genetske studije identifikovale neke rizične gene, biološki mehanizmi koji stoje iza ovog poremećaja ostali su nejasni.
Novo istraživanje Mayo Clinic pokazuje da osobe sa Turetovim sindromom imaju otprilike upola manje određenog tipa moždanih ćelija koje pomažu u smirivanju preaktivnih signala za pokretanje, u poređenju sa osobama koje nemaju ovo stanje. Ovaj nedostatak mogao bi biti ključni razlog zbog kojeg njihovi motorni signali ostaju nekontrolisani. To, smatraju naučnici, dovodi do nevoljnih tikova koji karakterišu ovaj poremećaj.
Novo svetlo na Turetov sindrom kroz studiju: Perspektive za raniju intervenciju
Studija objavljena u časopisu Biological Psychiatry, prva je koja analizira pojedinačne moždane ćelije kod osoba sa Turetovim sindromom. Nalazi takođe bacaju novo svetlo na to kako različiti tipovi moždanih ćelija mogu međusobno delovati i doprineti simptomima ovog poremećaja.
– Ovo istraživanje može pomoći u postavljanju osnove za novu generaciju tretmana. Ako možemo bolje da razumemo kako su ove ćelije izmenjene i kako međusobno komuniciraju, mogli bismo ranije i preciznije da intervenišemo – rekao je dr Alexej Abyzov, koautor studije i genomski naučnik u Mayo Clinic’s Center for Individualized Medicine.
Stres i upala u moždanim ćelijama: Imaju li veze sa ovim sindromom?
Kako bi bolje razumeli šta se dešava u mozgu osoba sa Turetovim sindromom, dr Abyzov i njegov tim analizirali su više od 43.000 pojedinačnih ćelija. Uzete su iz postmortalnog moždanog tkiva osoba sa i bez ovog stanja. Fokusirali su se na bazalne ganglije – deo mozga koji pomaže u kontroli pokreta i ponašanja. U svakoj ćeliji posmatrali su kako funkcionišu geni. Takođe su analizirali i kako promene u sistemima kontrole gena u mozgu mogu izazvati stres i upale.
Najpre su otkrili da osobe sa ovim sindromom imaju za 50 odsto manje interneurona – moždanih ćelija koje pomažu u smirivanju prekomernih signala u moždanim režnjevima za pokrete. Takođe su primetili stresne odgovore u još dva tipa moždanih ćelija. Takozvani medium spiny neurons, koji čine većinu ćelija u bazalnim ganglijama i pomažu u slanju pokretačkih signala, pokazivali su smanjenu proizvodnju energije. Mikroglije, imunske ćelije mozga, pokazivale su znake upale. Ove reakcije su bile tesno povezane. To sugeriše da ćelije možda međusobno deluju u razvoju simptoma Turetovog sindroma.
Šta su naučnici još otkrili o ulozi gena
– Vidimo da različite vrste moždanih ćelija reaguju na stres i moguće međusobno komuniciraju na načine koji mogu pokretati simptome – kaže dr Yifan Wang, koautor studije.
Studija takođe pruža dokaze da bi osnovni uzrok promena u moždanim ćelijama kod osoba sa Turetovim sindromom mogao biti povezan sa delovima DNK koji regulišu kada se geni aktiviraju i sa aktivnošću prestaju.
– Pacijenti sa Turetom izgleda imaju iste funkcionalne gene kao i svi ostali, ali je koordinacija između tih gena narušena – objašnjava dr Abizov.
U narednim fazama, istraživači planiraju da prouče kako se ove promene u mozgu razvijaju tokom vremena i da identifikuju genetske faktore koji bi mogli pomoći u objašnjavanju poremećaja.
Studija je sprovedena u saradnji sa laboratorijom dr Flore M. Vaccarino na Yale University.
Članak Nekontrolisani tikovi posledica su manjka određenog tipa moždanih ćelija, upale i promena u DNK, otkrili naučnici se pojavljuje prvo na eKlinika.