
Izvor: eKlinika.rs, 09.Apr.2025, 15:00
Moždani udar u 39. godini života, žena je spremila krevet, pa se srušila, sve je zabeležila kamera
Moždani udar je teška komplikacija cerebrovaskularnih bolesti koja može da se javi i kod mladih osoba. Krista Figari, učiteljica sa Menhetna, (39) doživela je moždani udar u jutarnjim satima, dok se pripremala za posao. Bila je sama, probudila se, namestila je krevet i u sekundi se srušila. Sve je igrom slučaja snimila kamera. „Pala sam na obližnju komodu, pa potom na pod, nisam mogla da pomeram ruku i nogu. Osećala sam se čudno i pitala se: šta se ovo dešava„, >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << kaže posle svega Krista.
Moždani udar je počeo u snu
Figari nije mogla da ustane, ali nekako je dospela do telefona, prvo je pozvala rođaka koji živi u blizini, pa hitnu pomoć. Rođak spasilac je brzo došao, ali nije imao ključ za gornju bravu od ulaznih vrata Kristinog stana, zbog čega je došlo do dodatne nervoze. Kristin rođak se, ipak, snašao i ušao u stan preko požarnih stepenica. Da nije bilo rođaka da otvori vrata, hitna medicinska služba morala bi da razvaljuje ulazna vrata. Krista nije znala šta joj se dešava, tek je u bolnici saznala da je pretrpela moždani udar koji je počeo u snu.
Foto: https://www.facebook.com/krista.figari/
Nisam mogla da verujem da sam imala moždani udar
Neurolozi objašnjavaju da se veliki procenat moždanih udara, čak oko 25 odsto, javlja u ranim jutarnjim satima, između 6.00 i 9.00 časova. U tim satima, ukoliko je REM faza sna produžena snovi su intenzivni, telo se karakteristično ponaša. Mogući su ubrzani pokreti očnih jabučica, ubrzan rad srca i nepravilno ili ubrzano disanje.
Moždani udar je posledica kompleksnih poremećaja kardiovaskularnog sistema, često udruženih sa metaboličkim poremećajima. Jutarnji moždani udari su po svojoj strukturi, češće ishemijski, uzrokovani zapušenjem krvnog suda i nedovoljnom prokrvljenošću dela mozga.
– Sve je bilo zastrašujuće. Nisam mogla da verujem da sam imala moždani udar. Smatrala sam da je on nešto što se dešava samo jako starim ljudima – kaže Figari posle jedne godine od događaja, koji joj je iz korena promenio život. Ova mučna epizoda zabeležena je i kamerom koja omogućava roditeljima nadzor nad malom decom.
Foto: Printscreen / nadzorna kamera
Terapija mora da se dobije u roku od 4,5 sata
Stručnjaci nas upozoravaju da je moždani udar stanje koje se sve češće zapaža kod osoba mlađih od 50 godina. Lekari objašnjavaju da nije moguće proceniti tačno vreme nastanka moždanog udara koji nastaje tokom sna. Simptomi se javljaju tek kada se osoba probudi.
Lekari u bolnici su procenili da je Figari dobila moždani udar neposredno pred buđenje. Tako da je mogla na vreme da dobije terapiju, koja joj je spasila život i sačuvala je od težih komplikacija.
Naglo nastala slabost ili trnjenje polovine tela, smetnje pri govoru, „krivljenje“ ugla usana su znaci moždanog udara. U ovom stanju pacijentu je potreban hitan pregled kod neurologa, jer je trombolitička terapija vremenski ograničena na prva 4,5 sata od početka simptoma.
– U bolnici imamo za ovakve pacijenta sve neophodne resurse i infrastrukturu, možemo da obijemo hitnu magnetnu rezonancu. Da Krista nije došla na vreme u bolnicu, ne bismo mogli da joj damo trombolitičku terapiju i sprečimo paralizu leve strane tela – kaže neurolog dr Nikolas Janočko koji je lečio Kristu Figari.
Krista je povratila pokrete posle 15 minuta od primene leka
Trombolitička terapija je primena lekova koji se zovu „trombolitici“ ili razređivači tromba. Ovi lekovi kada se daju na vreme, razlažu krve ugruške koji su blokirali protok krvi kroz arterije. Terapija mora da se primeni na vreme, u toku prva 4,5 sata od nastanka moždanog udara, kako bi se pacijent sačuvao od trajnih oštećenja.
Dr Janočko kaže da je ovaj lek omogućio Kristi da povrati koordinaciju pokreta za 15 minuta. Dobra vest jeste i što joj posle petodnevnog boravka u bolnici nije bila potrebna fizikalna ili govorna terapija. Loša vest je što je posle svega ustanovljeno da Krista ima urođeno srčano stanje – patentni (stalni) foramen ovale, to jest defekt na nivou pregrade koja se nalazi između leve i desne srčane pretkomore. Smatra se da do priljubljenosti obe pregrade i njihovog spajanja dođe do kraja prve godine života čoveka. Ipak, kod oko 20 do 30 odsto osoba nikada ne dođe do potpunog anatomskog zatvaranja ovalnog otvora. Takvo stranje naziva se perzistentni ovalni otvor (foramen ovale persistens).
To znači da posle rođenja i u odraslom dobu postoji komunikacija poput ventila, kojim krv kada dospe u srce, umesto u pluća, jednim delom može direktno da dospe u levu stranu srca. Veruje se da je ovo stanje jak faktor rizika za pojavu moždanog udara. Otvor u srcu omogućava krvnim ugrušcima da zaobiđu pluća, nesmetano stignu do mozga i u najtežim situacijama uzrokuju moždani udar.
Bliske osobe sada imaju ključeve Kristinog stana
Krista kaže da nikada ranije u životu nije imala teže zdravstvene probleme. Bila ja aktivno dete, ipak posle svega operisala je foramen ovale. Oporavila se, tako da može da vežba pilates skoro punom snagom. Iako kaže da i dalje oseća blagu slabost na levoj strani tela.
– Malo mi je teže da pišem, kucam ili vežbam levom stranom tela – objašnjava Figari i dodaje da svakog dana pije aspirin kako bi prevenirala moždani udar.
U međuvremenu je smislila plan, u slučaju da joj još jednom bude potrebna hitna pomoć. Bliske osobe imaju ključeve njenog stana. Krista zna da je neophodno da brzo deluje, ako ponovo dođe do moždanog udara.
– Ukoliko primetite nešto neobičajno obavezno potražite pomoć, nije problem i ako bude lažna uzbuna. Moždani udar je ozbiljno stanje i bitno je da ga što više osoba prepozna na vreme i brzo reaguje, kako ne bi došlo do dugoročnih komplikacija. Bitno je i da osobe iz okoline, na primer na radnom mestu, znaju da ste imali moždani udar, da ga primete i što pre potraže hitnu pomoć – naglašava Figari.
FAST test
Moždani udar se najbrže može utvrditi FAST testom. F (face) lice se iskrivi sa jedne strane, A (arms) ugroženi u slučaju moždanog udara ne mogu da ispruži obe ruke, S (speech) govor , nemoguće je normalno izgovaranje reči ili razumevanje govora, T (time) vreme koje se odnosi na brzinu reagovanja kada se uoče neki od navedenih simptoma, što pre se reaguje mogućnosti lečenja su veće. Ukoliko imamo barem jedan od navedenih simptoma bitno je da potražimo pomoć.
Članak Moždani udar u 39. godini života, žena je spremila krevet, pa se srušila, sve je zabeležila kamera se pojavljuje prvo na eKlinika.