Izvor: eKlinika.rs, 27.Feb.2024, 09:47

Majkina dušica, plućnjak ili podbel za respiratorne infekcije: Koje biljke su najbolje za inhalaciju, a koje za čaj

Inhalacija i čajevi neodvojivi su deo borbe sa respiratornim infekcijama koje su u jeku, uz klasične simtome: bol u grlu, kijavicu, zapušen nos, kašalj… Često ne možemo da prođemo bez lekova posebno ukoliko su u pitanju bakterijske infekcije, a preparati prirodne medicine u vekovnoj su upotrebi za olakšavanje simptoma.
Neke biljke su efikasne, a pomalo nepravedno zanemarene u borbi protiv respiratornih infekcija – Poznata su blagotvorna svojstva čajeva, obloga ili inhalacije lekovitim >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << biljem. Pored onih na koje smo navikli i koje gotovo svakodnevno koristimo (kamilica, nana…), postoje biljke koje su pomalo nepravedno zanemarene a vrlo su efikasne kao pomoć kod prehlade ili drugih problema respiratornih organa. Pre svega, to su majkina dušica (Thymus serpyllum), plućnjak (Pulmonaria officinalis) i podbel (Tussilago farfara) – kaže u razgovoru za eKlinika portal Jelena Simunović, fitoterapeut.

Majkina dušica: Zašto je zovu i „sirotinjski antibiotik“? Antiseptičnost majkine dušice je čini moćnim antibakterijskim i antimikrobnim sredstvom, pa je tako ponela i jedan zanimljiv epitet. Nazvana je, kako kaže naša sagovornica, „sirotinjski antibiotik“.
– Ova biljka ispoljava odlične efekte kod akutnih disajnih infekcija, ali i kod plućnih bolesti hroničnog toka. Kod akutnih respiratornih oboljenja majkina dušica razbija i ublažava sekret i čisti disajne puteve. Svojim antispazmatičnim svojstvima olakšava tegobe kod astme i opstruktivnog bronhitisa, eliminišući i nakupljen sekret – kaže fitoterapeut, koja upozorava da bi trudnice trebalo da budu oprezne sa korišćenjem ove biljke, iako nisu poznata neželjena dejstva ukoliko se koriste preporučene količine.
Način upotrebe:
Dve kafene kašike suve majkine dušice se preliju sa 2 decilitra proključale vode, poklopi se i ostavi 20 minuta da odstoji; nakon toga se procedi i pije dva do tri puta dnevno.
(Jelena Simunović, fitoterapeut)
Plućnjak: Pomoć oporavku pluća nakon respiratornih infekcija Plućnjak, navodi Jelena Simunović, spada u grupu biljaka koje su dobar sastojak biljnih mešavina za brži oporavak respiratornih organa i pluća. Koristi se kod prehlade, bronhitisa i astme. Sadrži slobodne silicijumove kiseline i soli kalijuma, kalcijuma i aluminijuma, saponina, kvercetina, tanina, alantoina i sluzi. Koristi za izbacivanje sluzi iz disajnih puteva, kod prehlada, protiv promuklosti i gripa, kao i za oporavak pluća posle virusnih infekcija.
Međutim, upozorava fitoterapeut, čaj od plućnjaka može imati neželjeno dejstvo ako se ne poštuju preporuke kako se pije. Astmatičari bi trebalo da budu posebno oprezni, a može da izazove alergijske reakcije. Ne treba ga dugo piti, zapravo, ne duže od deset dana.
Način upotrebe:
Jednu kafenu kašicicu plućnjaka preliti sa 2 decilitra hladne vode i zagrejati do ključanja, skinuti sa vatre i ostaviti 10 minuta da se ohladi; piti 3 do 4 šolje dnevno, zaslađeno medom.
(Jelena Simunović, fitoterapeut)
Podbel: Šampion u dejstvu za lakše iskašljavanje i oblaganje sluzokože ždrela – Podbel smiruje kašalj različitih geneza, oblažući dostupne sluzokože ždrela i početnih delova disajnog trakta sluzima. Razlaže gust sekret disajnog stabla, razmekšava i omogućava lakše iskašljavanje kod hroničnog bronhitisa, emfizema, opstruktivnih bolesti pluća. Nezeljena dejstva su ove moguca tako da se preporucuje da sa ovom biljkom treba biti oprezan mesec dana najduze piti, a potom mesec dana pauze.
Način upotrebe:
Dve kafene kašike osušenog lista podbela preliti sa 250 ml proključale vode i procediti posle desetak minuta; ne ostavljati duže jer može postati previše gorak zbog obilja tanina.
(Jelena Simunović, fitoterapeut)
Inhalacija: Tri najefikasnije biljke i način primene Pored konzumacije čajeva, značajnu ulogu u smirivanju respiratornih infekcija, oporavku i boljoj prohodnosti disajnih puteva uz oslobađanje od sekreta puteva igra inhalacija. Sagovornica našeg portala fitoterapeut Jelena Simunović dala je karakteristike tri najefikasnije biljke za proces inhalacije, kao i doziranje i način primene.
Bosiljak (Ocimum basilicum) – Bosiljak je jedna od najcešće primenjivanih biljaka za „otpušavanje“ nosa i olakšanje problema sa disanjem koji dolaze od kijavice, sinusa, prehlade. Ova biljka sadrži kamfor, mineralne soli, eterična ulja. Neželjena dejstva nisu uočena, ali je preporuka da prilagodite vrelinu i intenzitet pare, kako se ne biste opekli dok traje inhalacija – opominje Simunović.
Način inhalacije:
dve supene kašike bosiljka staviti u litar vode i ostaviti da proključa skloniti i sačekati 5 minuta držati lice iznad činije sa peškirom preko glave ostati tako desetak minuta (odrasli), deca od 2 do 5 minuta ponoviti postupak dva do tri puta u toku dana nakon inhalacije ostati kod kuće. Žalfija (Salvia officinalis) U zapisima stoji da „Ko koristi žalfiju duže živi“, podseća fitoterapeut. Međutim, navodi da je zbog jačine koju ova biljka ima preporučljivo ublažiti dejstvo nekom drugom biljkom koja je takođe inhalator. Dobar primer je nana, jer otpušta nagomilanu sluz i razređuje je.
Budući da deluje spazmolitički, žalfija se koristi, kaže Simunović, i kod inhalacije kod astme, bronhitisa, ali i infekcija disajnih puteva, jer deluje antimikrobno. Nisu uočena neželjena dejstva ako se postupa po preporukama.
Način inhalacije:
u litar vode dodati dve kašike žalfije (ili kašiku žalfije i kašiku nane) ostaviti da ključa 3 minuta kada se malo prohladi nagnuti lice nad posudu i prekriti glavu peškirom udisati paru bar desetak minuta. Lavanda (Lavandul angustifolia) – Lavanda se takođe koristi kao efikasan inhalator. Ima antispazmatično dejstvo i ublažava grčeve disajnog stabla u slučaju opstruktivnih plućnih bolesti. Utiče i na jačanje imuniteta i postize opuštenost – kaže Jelena Simunović. Dodaje i da nisu poznati neželjeni efekti ako se postupa po upustvu.
Način inhalacije:
u litar vode staviti dve supene kašike lavande i pustiti da proključa otaviti da se malo prohladi pa staviti lice iznad pare a glavu prekriti peškirom držati od 5 do 15 minuta. Članak Majkina dušica, plućnjak ili podbel za respiratorne infekcije: Koje biljke su najbolje za inhalaciju, a koje za čaj se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.