Izvor: eKlinika.rs, 10.Mar.2025, 16:02

Lekovi sa istekom roka nisu uvek bezbedni, dodatne tegobe mogu da izazovu ova 4 medikamenta, upozoravaju farmakolozi

Lekovi sa istekom roka trajanja sigurno su nam se barem jednom u životu našli u rukama. Vrsta leka, ali i trenutno zdravstveno stanje, neki su od činilaca na osnovu kojih možemo da odlučimo da li ćemo ovakav lek ipak popiti. Pojedini lekovi sa istekom roka trajanja jednostavno neće biti dovoljno efikasni, neki će biti i štetni. Mogućnost da na ovaj način ugrozimo život, činjenica je koja nas upozorava da pre upotrebe, zastanemo i dobro prokontrolišemo datum naznačen na leku.
>> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << /> Koji lekovi sa istekom roka su bezbedniji? Farmakolog dr Jamie Winn ističe da je uzimanje leka sa istekom roka trajanja često bezopasno, ali uz bitnu napomenu – ne uvek. Postoje lekovi koji su više bezbedni, ali i 4 vrste lekova koje, prema njegovom mišljenju, nikako ne bi trebalo da koristimo ako im je istekao rok trajanja.
Lekovi za kontrolu bolova, koje je moguće nabaviti i bez lekarskog recepta kao što su ibuprofen i acetaminofen, ali i i antihistaminici za kontrolu alergija su relativno bezbedni i posle isteka roka trajanja.
– Ovi lekovi iako im je istekao rok upotrebe nisu toksični i uglavnom neće izazvati probleme. Jednostavno samo neće biti u dovoljnoj meri efikasni, neće u potpunosti umiriti bolove. Dešava se da u ovakvim situacijama pojedini pacijenti posegnu za većim dozama leka, što se nikako ne savetuje – naglašava dr Winn.
Pojedini lekovi su posle isteka roka manje delotvorni, a neki mogu da izazovu i ozbiljne komplikacije.
Antibiotici Antibiotike uvek treba uzimati prema uputstvu lekara u tačnim dozama. Stručnjaci nikako ne odobravaju prekid terapije i kada nam je bolje, jer u tom slučaju mogu da se ponovo jave komplikacije. To znači da antibiotik treba da pijemo, na primer tačno 7 dana, iako nam je posle 3. dana dosta bolje. Lekari takođe skreću pažnju da antibiotike ne koristimo ako im je istekao rok upotrebe.
Tetraciklini se mogu toliko razgraditi da u slučaju upotrebe posle isteka roka oštete bubrege – kaže dr Winn. Dodaje da će antibiotik sa istekom roka trajanja biti manje efikasan, neće moći da dobro uništi štetne bakterije, a moguće je da dođe i do još jače infekcije.
Posebno su opasni tečni antibiotici, jer je moguće da dođe do kontaminacije kada im istekne rok trajanja – objašnjava Winn.
Stručnjaci napominju da antibioticima nikako nije mesto u kućnoj apoteci, pacijenti treba da popiju propisanu dozu u celosti i tada nisu moguće nikakve zalihe.
– Antibiotici se obično koristite u tačno određenom vremenu, kada ih popijemo ne bi trebalo ništa da ostane od ovih lekova. Ukoliko se ne koriste u propisanim dozama može da dođe do mikrobne rezistencije, to jest da telo ne reaguje dobro na antibiotike i da nam ovi lekovi ne budu od koristi kada nam budu potrebni – napominje dr Winn.
Lekovi za srce Ova grupa lekova može da ostavi ozbiljne posledice po naše zdravlje, ako ne deluje dovoljno dobro. Dejstvo nitroglicerina može da oslabi posle isteka roka i stvori ozbiljne probleme kardiološkim pacijentima, objašnjava dr Winn.
Insulin Dr Winn napominje i da insulin kojem je istekao rok upotrebe može da bude posebno opasan.
– Osobe sa dijabetesom tipa1 koriste svakodnevno insulin kako di regulisali nivo glukoze u krvi. Kada ovom leku istekne rok trajanja biće manje delotvoran. Moguće je da izazove hiperglikemiju, sa veoma ozbiljnim komplikacijama – kaže dr Winn.
Hiperglikemija je nivo šećera u krvi iznad 6,1 milimola po litru, stanje je praćeno malaksalošću, sušenjem usta, pojačanim osećajem žeđi, učestalim mokrenjem.
EpiPen EpiPen je mali aplikator, sličan olovci, sa lekom u sebi i primenjuje se u slučaju anafilaktičkog šoka, potencijalno smrtonosnog stanja. Ovaj lek može da spase život osobama alergičnim na ubod pčele, ose, stršljena.
– Ukoliko lek počne da se razgrađuje, možda neće biti spasonosan za pacijenta u datom trenutku – navodi dr Winn.
Svaki lek može da se razloži Stručnjaci kažu da svaki lek može da se razloži, slično i kao hrana posle dužeg perioda.
– Umesto da nam pomogne lek sa istekom roka može da nam nekada i šteti, izazove neželjene reakcije. Ovaj rizik je veći ako je rok upotrebe leka istekao pre 6 meseci, jedne godine –  kaže dr Winn.
Kapi za oči se koriste od dana otvaranja tokom 28 dana, posle čega ih je potrebno baciti. Stručnjaci navode da izbegavamo kreme ili masti kojima je istekao rok trajanja, jer je moguće da dođe do promene u hemijskom sastavu, ali i do skupljanja štetnih bakterija, posebno ako se koriste nedovoljno čistim rukama. U ovom slučaju mogu da izazovu infekciju ako se nanose na oštećenu kožu.
Ukoliko  lekove držite u vlažnim prostorima kao što je kupatilo,  moguće je da usled delovanja vlage dođe do brže razgradnje  – navodi dr Winn. Preporuka je da se lekovi čuvaju na sobnoj temperaturi, na suvom i tamnom mestu. Savet je takođe da lekove sa istekom roka ne bacamo u kantu, već da ih odnesemo u lokalnu apoteku koja će ih bezbedno odložiti.
Prema važećim propisima, apoteke su obavezne da besplatno preuzmu farmaceutski otpad, to jest lekove sa istekom roka trajanja. Zakon nalaže da apoteke obezbede posebne kontejnerе za ovaj otpad.
Članak Lekovi sa istekom roka nisu uvek bezbedni, dodatne tegobe mogu da izazovu ova 4 medikamenta, upozoravaju farmakolozi se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.