Izvor: eKlinika.rs, 08.Maj.2025, 07:01

Lekovi koji štite od preloma kuka deluju godinama posle prekida terapije, kada je moguća pauza od bisfosfonata, objašnjava prof. dr Matijević

Lekari objašnjavaju da su bifosfonati namenjeni lečenju i prevenciji bolesti kostiju koje uključuju gubitak koštane mase, poput osteoporoze, Pagetove bolesti kostiju i metastaza u kostima. Za razliku od nekih drugih lekova, bisfosfonati deluju na kosti i nekoliko godina posle prestanka primene terapije, zbog čega je u određenim okolnostima moguća „pauza od leka“ u trajanju do 3 godine. Stručnjaci upozoravaju da slične pauze nisu bezbedne kod drugih medikamenata u terapiji osteoporoze.
>> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << /> Kako deluju lekovi koji štite od preloma kuka i kostiju? Osteoporoza je progresivna bolest koja umnogome remeti kvalitet života. Adekvatna terapija i lekovi koji štite od preloma kuka mogu da spreče komplikacije i omoguće život bez ograničenja. Bisfosfonati su najčešće korišćeni lekovi i prva linija u terapiji osteoporoze. Ipak, kao i svi lekovi, primena bisfosfonata može da bude praćena neželjenim reakcijama, pa se zato nekada savetuje „odmor“ od primene leka.
– Glavna funkcija bisfosfonata je usporavanje razgradnje kostiju i smanjenje rizika od preloma. Bisfosfonati se vezuju za površinu kostiju, naročito na mestima gde je prisutna aktivna resorpcija (razgradnja). Kada osteoklasti (ćelije koje razgrađuju kost) pokušaju da razgrade kost na tom mestu, apsorbuju bisfosfonate, što ih onesposobljava i dovodi do njihove apoptoze (ćelijske smrti). Rezultat je smanjena aktivnost osteoklasta, što omogućava da se obnovi ravnoteža između razgradnje i izgradnje kosti. Bisfosfonati su veoma efikasni u smanjenju rizika od preloma, posebno: kičmenih (vertebralnih) preloma (smanjenje rizika za 40–70 odsto), preloma kuka (smanjenje rizika za 40–50 odsto), ostalih perifernih preloma (oko 20–25 odsto) – kaže za portal eKlinika prof. dr Radmila Matijević, reumatolog i šef Kabineta za fizikalnu medicinu i osteodenzitometriju Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju UKC Vojvodine.
Terapija je tiha i preventivna Najveći efekat imaju u lečenju žena u postmenopauzi sa izraženom osteoporozom, ali se koriste i kod muškaraca i pacijenata koji uzimaju kortikosteroide i druge lekove koji narušavaju strukturu kosti, objašnjavaju stručnjaci.
– Poboljšanje u gustini kostiju može se primetiti već posle 6 meseci, ali najveći klinički efekti (smanjenje rizika od preloma) se obično vide nakon 1 do 2 godine redovne terapije. Važno je napomenuti da pacijent možda neće „osetiti“ promene, jer je to terapija koja deluje tiho i preventivno. Bisfosfonati se mogu primenjivati oralno, kao tablete koje se uzimaju jednom nedeljno ili mesečno, ili intravenski, kao injekcije ili infuzije, obično jednom godišnje ili na svakih tri meseca. Intravenozni oblici deluju efikasnije, pogotovo kod pacijenata koji ne podnose oralne lekove ili imaju problema sa varenjem. Njihova prednost je bolja apsorpcija i manji broj gastrointestinalnih neželjenih reakcija – precizira prof. dr Matijević.
Neželjene reakcije su retke, ali moguće Prof. dr Radmila Matijević kaže da većina pacijenata koristi bisfosfonate bez ozbiljnih neželjenih reakcija, koje su ipak nekada moguće.
– Kod oralne primene to su najčešće iritacija jednjaka, mučnina, bol u stomaku i problemi sa varenjem. Kod intravenske primene može se javiti reakcija slična gripu (temperatura, bol u mišićima, glavobolja), najčešće nakon prve doze, što obično prolazi za nekoliko dana. Retko može doći i do privremenog smanjenja bubrežne funkcije, što se može sprečiti adekvatnim unosom tečnosti i redovnim laboratorijskim praćenjem. Ozbiljne, ali vrlo retke komplikacije dugotrajne upotrebe bisfosfonata su osteonekroza vilice i atipični prelomi butne kosti – napominje prof. dr Matijević.
Pre početka terapije savetuje se stomatološki pregled Osteonekroza vilice javlja se najčešće posle vađenja zuba ili stomatoloških intervencija, posebno kod pacijenata koji primaju visoke doze bisfosfonata intravenski, što su najčešće onkološki pacijenti, navodi prof. dr Matijević.
– Uobičajena učestalost osteonekroze vilice kod osoba koje uzimaju lek zbog osteoporoze je izuzetno niska. Zbog toga se savetuje da svi pacijenti pre početka terapije obave stomatološki pregled, održavaju dobru oralnu higijenu i redovno posećuju zubara kako bi se izbegle invazivne intervencije. Atipični prelomi butne kosti mogu se desiti kod dugotrajne upotrebe (više od 5 godina), obično bez traume, prethodi im osećaj bola u butini ili preponi. Iako su veoma retki, lekari redovno procenjuju potrebu za nastavkom terapije kod pacijenata koji su već više godina na leku – objašnjava prof. dr Matijević.
Od čega zavisi dužina pauze? Kod pacijenata sa niskim ili umerenim rizikom od preloma kuka i ostalih bolesti kostiju, moguće je napraviti pauzu u terapiji bisfosfonatima nakon 3 do 5 godina lečenja, ističe prof. dr Matijević.
– Ova „lekovita pauza“ se pravi jer bisfosfonati imaju dugotrajan efekat, ostaju u kostima godinama i nastavljaju da štite kost i kada se lek više ne uzima. Na primer, efekti alendronata mogu trajati 1 do 2 godine nakon prestanka, dok zoledronat može delovati i 3 do 5 godina. Dužina pauze zavisi od vrste leka, prethodnog trajanja terapije, rezultata merenja gustine kostiju (T-skora), postojanja prethodnih preloma, starosti pacijenta i opšteg rizika od pada i preloma. Pauza može trajati 1 do 3 godine, ali uz redovno praćenje, godišnji ili dvogodišnji DEXA pregled, praćenje FRAX skora i simptoma – precizira prof. dr Matijević.
Kada pauza nije bezbedna? Sagovornica portala eKlinika naglašava da za razliku od bisfosfonata, kod nekih drugih lekova za osteoporozu ovakve pauze nisu bezbedne.
– Na primer, kod denosumaba prekid terapije može izazvati nagli gubitak koštane mase i povećan rizik od preloma. Takođe, lekovi poput teriparatida i romosozumaba imaju vremenski ograničen efekat i ne ostaju dugo u kostima nakon prestanka primene, pa pauze nisu preporučene – ističe prof. dr Matijević.
Obavezna primena vitamina D i kalcijuma Prof. dr Radmila Matijević savetuje pacijentima da tokom pauze od bisfosfonata obavezno nastave sa uzimanjem vitamina D i kalcijuma.
– Vitamin D se preporučuje u dnevnoj dozi od 800 do 2000 IU, dok se kalcijum uzima u ukupnoj dnevnoj količini od 1000 do 1200 mg, uključujući i ishranu i suplemente. Ove supstance su ključne za očuvanje koštane mase, bez obzira na to da li je pacijent na aktivnoj terapiji ili ne. Fizička aktivnost je takođe izuzetno važna. Vežbe sa opterećenjem, kao što su hodanje, lagano trčanje, joga i tai-chi, stimulišu stvaranje kosti. Vežbe za ravnotežu i jačanje mišića dodatno smanjuju rizik od padova, što je ključno za prevenciju preloma – objašnjava prof. dr Matijević.
Redovne posete stomatologu na svakih 6 meseci Lekari upozoravaju da bi pacijenti trebalo da izbegavaju pušenje, prekomeran unos alkohola, fizičku neaktivnost, dijete sa vrlo malo proteina i preterani unos soli ili gaziranih napitaka, jer sve to negativno utiče na zdravlje kostiju.
– Na terapiji bisfosfonatima, pacijenti bi posebno trebalo da povedu računa o oralnom zdravlju. Redovne posete stomatologu, na svakih šest meseci, prevencija upala desni, izbegavanje vađenja zuba i intervencija koje mogu izložiti kost vilice infekciji, sve su to preporučene mere. Ako je neophodna stomatološka intervencija, u dogovoru sa lekarom može se privremeno prekinuti terapija bisfosfonatima kako bi se smanjio rizik od osteonekroze vilice – objašnjava dr Matijević.
Prof. dr Radmila Matijević je istaknut član radnih grupa i komiteta Svetske zdravstvene organizacije, IOF-a, ESCEO-a, ECTS-a i FLS-a, organizacija za borbu protiv osteoporoze i osteoartroza, prevencije sekundarnih osteoporotskih preloma, zdravog starenja. Predavač je po pozivu na mnogobrojnim kongresima, kursevima i različitim edukacijama širom sveta organizovanim za kolege, ali i za pacijente. Kao jedan od osnivača Asocijacije za sportsku traumatologiju i artroskopsku hirurgiju Srbije inicirala je i aktivno učestvovala u organizaciji stručnih skupova u Novom Sadu gde su predavači bili vodeći svetski eksperti u oblastima koštano-mišićnog sistema. Dobitnica je nagrade za svoj rad na svetskom kongresu u Parizu 2019. godine.
Članak Lekovi koji štite od preloma kuka deluju godinama posle prekida terapije, kada je moguća pauza od bisfosfonata, objašnjava prof. dr Matijević se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.