
Izvor: eKlinika.rs, 17.Feb.2025, 08:01
Krvarenje iz nosa je relativno često i bezopasno, ipak u jednoj situaciji zahteva hitnu medicinsku pomoć, kaže dr Ana Jotić
Krvarenje iz nosa je neprijatna pojava, često praćena strahom ili panikom kod pacijenta. Stručnjaci kažu da je reč o relativno čestom zdravstvenom problemu, prema nekim podacima, više od 60 odsto osoba je imalo krvarenje iz nosa jednom u životu. Uz odgovarajuću pomoć, u većini slučajeva krvarenje iz nosa brzo se zaustavlja. Postoje ipak situacije kada krvarenje iz nosa zahteva i hitnu medicinsku pomoć, jer se može završiti moždanim ili srčanim udarom.
Krvarenje se uglavnom >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << javlja u prednjim partijama nosa
I pored toga što može da izgleda zastrašujuće, krvarenje iz nosa uglavnom spada u red manjih krvarenja koja se mogu zaustaviti i kod kuće. Doktori kažu da se krvarenje iz nosa medicinskom terminologijom naziva epistaksa.
– Sluznica nosa poseduje veliki broj manjih krvnih sudova koji lako pucaju zbog različitih uzroka. Krvarenje iz nosa može da se desi u svim uzrastima, ali se najčešće javlja kod dece od 2 do 10 godina, ili kod odraslih osoba između 50 i 80 godina. U 95 odsto slučajeva javlja se iz prednjih partija nosa. Nosna pregrada u prednjem delu sadrži splet malih krvnih sudova koji lako pucaju prilikom jačeg duvanja nosa ili čačkanja nosa – kaže za portal eKlinika specijalista otorinolaringologije docent dr Ana Jotić, Klinika za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju, Univerzitetski klinički centar Srbije u Beogradu.
Krvarenja iz zadnjih partija nosa su obilnija i opasnija
Dr Jotić objašnjava da krvarenje iz nosa počinje iznenada, iz jedne strane nosa, dok osoba sedi ili stoji. Češće se javlja u zimskim mesecima kada ima prehlada i u prostorijama u kojima je vazduh suv i zagrejan.
– Suv vazduh suši sluznicu nosa i zbog toga krvni sudovi lakše pucaju, posebno kada postoji infekcija. U proleće, kada su prisutne alergije i više temperature, takođe su česta krvarenja iz nosa. Ređe, krvarenje iz nosa se javlja iz zadnjih partija nosa. Ova krvarenja su obilnija, a krv se sliva više niz grlo nego napred, bilo da osoba stoji ili sedi. Ona su opasnija i obično zahtevaju lekarsku pomoć. Češća su kod starijih osoba, osoba sa povišenim krvnim pritiskom, pacijenata koji uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi (aspirin, varfarin i slično), kod osoba sa oboljenjima jetre i bubrega, ili kod težih povreda lica i nosa – napominje dr Jotić.
Kada krvarenje iz nosa može da bude životno ugrožavajuće?
Sagovornica portala eKlinika objašnjava da kod pacijenata koji se leče od povišenog pritiska, krvarenja iz nosa mogu da budu znak jako visokog arterijskog pritiska, čak i životno ugrožavajućeg.
– U tom slučaju ovu pojavu treba ozbiljno shvatiti i hitno izmeriti vrednosti arterijskog pritiska u tom momentu. Ukoliko su ovi simptomi praćeni uznemirenošću, zamagljenim vidom, zujanjem u ušima, bolom u grudima, mučninom, povraćanjem, jakom glavoboljom, a izmeren arterijski pritisak je 180/110 ili više, treba potražiti hitnu medicinsku pomoć. Radi se o hipertenzivnoj krizi, koja, ukoliko se ne leči, može dovesti do srčanog infarkta, šloga, oštećenja sluha, vida, funkcije bubrega, edema pluća, disekcije aorte – upozorava dr Ana Jotić.
Često je posledica jakog duvanja ili čačkanja nosa
Pored navedenog suvog vazduha, alergija, krvarenje iz nosa često je posledica jakog duvanja ili čačkanja nosa. Dr Jotić kaže da tada dolazi do povrede krvnih sudova, a ovo krvarenje je često kod dece, ali i odraslih koji su „uporni u čačkanju nosa“. Krvarenje iz nosa je zastupljenije i kod pacijenata sa hipertenzijom, oboljenjima jetre, bubrega, kao i kod alkoholičara.
Faktori rizika su, kako objašnjava dr Jotić, i primena antikoagulantnih lekova, to jest lekova za sprečavanje zgrušavanja krvi. Krvarenje iz nosa je učestalije kod pacijenata sa kardiološkim bolestima i aritmijama, posle infarkta srca ili velikih operacija na krvnim sudovima kada uzimaju antikoagulantnu terapiju.
– Krvarenje iz nosa je češće i kod naslednih poremećaja koagulacije krvi, kod povreda nosa, lica ili glave. Viđa se i kod tumorskih promena nosa i sinusa, koje su veoma retke, ali se kod učestalih i obilnijih krvarenja iz nosa moraju isključiti – napominje dr Jotić.
Kako da zaustavimo krvarenje iz nosa?
Ostanite mirni ili pomozite detetu da ostane mirno. Osoba koja je uznemirena će krvariti jače od nekoga ko je smiren.
Otvorite prozor ukoliko je napolju hladnije, ili stavite hladne obloge na vrat i sedite.
Držite glavu visoko, iznad visine srca. Nemojte dizati ruke u vis i zabacivati glavu pozadi.
Nagnite se blago napred da se krv ne bi slivala niz grlo.
Lagano izduvajte nos i naprskajte neki dekongestiv u nos. Dovoljno je po 1 ili 2 aplikacije u obe strane nosa.
Palcem i kažiprstom jako stegnite nos u prednjim delovima. Držite nos barem 5 minuta. Ukoliko krvarenje i dalje traje, držite nos još 10 minuta. Ne stavljajte gaze ili vatu u nos sami.
Ako krvarenje ne staje ni posle 30 minuta, treba posetiti otorinolaringologa. Postoji dalji sled procedura, koje ćemo sprovesti u ambulantnim ili bolničkim uslovima, da bi zaustavili krvarenje iz nosa.
Ako je krvarenje prestalo, ne duvajte nos i ne čačkajte nos. Ne dižite ništa teško i ne savijajte se. Ne idite na treninge ili druge sportske ili fizičke aktivnosti barem naredna dva dana. Pijte hladne tečnosti (ne vruće) i rashladite prostorije u kojima boravite – savetuje dr Ana Jotić.
Doktorka dodaje i da ukoliko je krvarenje iz nosa posledica alergije, infekcije i suvoće vazduha, treba koristiti sprejeve sa slanim rastvorima za ispiranje nosa, ili adekvatnu antialergijsku ili antibiotsku terapiju.
Kako sprečiti krvarenje iz nosa?
Krvarenje iz nosa može da se spreči zdravim životnim navikama i odgovarajućom terapijom.
– Primenite masne kreme u prednji deo nosa da biste stvorili zaštitni sloj na površini krvnih sudova. Ovaj tretman treba primenjivati 2 do 3 puta dnevno barem 5 do 7 dana u kontinuitetu. Masti koje možete koristiti su vazelin, AD krema, ili antibiotske masti gentamicin ili hloramfenikol. Bitno je i da se vlaži vazduh ovlaživačima, posebno u zimskim mesecima. Ispirajte nos slanim rastvorima nekoliko puta dnevno. Ne dozvoljavajte deci da čačkaju nos. Ostavite cigarete i ne boravite u zadimljenim prostorijama. Korigujte ishranu, ne jedite jaku i začinjenu hranu. Unos alkohola svedite na minimum. Ukoliko imate neke od hroničnih bolesti, kao što su povišen pritisak, srčane aritmije ili druge kardiovaskularne bolesti, redovno uzimajte svoju terapiju i kontrolišite laboratorijske vrednosti krvi. Krvarenja iz nosa u većini slučajeva nisu ozbiljna i lako se rešavaju. Ukoliko traju dugo ili se često ponavljaju, zahtevaju pregled otorinolaringologa i predlog najbolje terapije za zaustavljanje krvarenja – zaključuje docent dr Ana Jotić.
Dr Ana Jotić je docent na Katedri za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Autor je više od 100 naučnih publikacija, od toga 46 naučnih radova u časopisima JCR listi i Medline-u, 59 radova predstavljenih na domaćim i stranim stručnim sastancima. Dr Jotić je član „International Clinical Expert Group (CEG) for specialist cognitive behavioural therapy in tinnitus, hyperacusis and misophonia management“, član Evropske akademije otologije i neurootologije (EAONO) i član Sekcije za ORL Srpskog lekarskog društva. Jedna je od dobitnika Nagrade grada Beograda za najvrednija dostignuća iz oblasti medicine 2017. godine, za poglavlje u knjizi Đukić V, Milovanović J. (urednici) Karcinomi larinksa.
Članak Krvarenje iz nosa je relativno često i bezopasno, ipak u jednoj situaciji zahteva hitnu medicinsku pomoć, kaže dr Ana Jotić se pojavljuje prvo na eKlinika.