Izvor: eKlinika.rs, 12.Maj.2025, 15:00

Kod kojih problema sa štitnom žlezdom se koristi Lugolov rastvor i ko treba da bude posebno oprezan

Lugolov rastvor koristi se uz lekove za smanjenje aktivnosti štitaste žlezde, najčešće kao priprema za operaciju ili lečenje hipertireoze. Može se koristiti i kao zaštita od radioaktivnog joda i lokalni antiseptik, ali njegova samoinicijativna upotreba bez nadzora lekara može biti opasna.
Za šta se koristi Lugolov rastvor i kako se ispravno koristi Sastoji se od destilovane vode, joda i kalijum-jodida. Jod ima antiseptičko dejstvo, dok kalijum-jodid pomaže njegovom rastvaranju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << /> Lugolov rastvor smanjuje veličinu štitaste žlezde i nivo hormona koje ona proizvodi. U slučaju izloženosti radijaciji, koristi se za blokiranje apsorpcije radioaktivnog joda. Može se koristiti i kod nedostatka joda, ali samo po preporuci lekara. Uzima se isključivo prema uputstvu lekara, najbolje posle obroka, da bi se izbegla iritacija želuca. Nepravilna upotreba može izazvati ozbiljne posledice, pa je važno pridržavati se medicinskih saveta.
Za Lugolov rastvor su neophodne mere opreza, evo i za koje grupe pacijenata Pre nego što počnete da uzimate ovaj preparat, obavestite lekara ili farmaceuta ako ste alergični na jod ili kalijum-jodid ili imate bilo kakve druge alergije. Proizvod može da sadrži u neaktivne sastojke, koji mogu izazvati alergijske reakcije ili druge probleme.
Obavezno obavestite lekara o svojoj medicinskoj istoriji, posebno ako imate: bronhitis, određene kožne bolesti (dermatitis herpetiformis), vaskularne bolesti (hipokomplementemični vaskulitis), probleme sa štitastom žlezdom (ako uzimate lek za stanja pored problema sa štitastom žlezdom), bolesti srca, tuberkulozu, povišen nivo kalijuma u krvi, bubrežne bolesti, Addisonovu bolest, neke mišićne poremećaje.
Trudnoća i korišćenje nakon porođaja Kod novorođenčadi mlađe od 1 meseca starosti potreban je oprez. Ponovljeno doziranje povećava rizik od blokiranja funkcije štitaste žlezde, što može uticati na razvoj mozga. Kod lečene novorođenčadi treba obavezno uraditi testove funkcije štitaste žlezde.
Trudnice bi trebalo da koriste ovaj lek samo ako je neophodno. Posavetujte se sa lekarom o rizicima i koristima. Takođe, lek prelazi u majčino mleko i može imati neželjene efekte na odojče.
Lugolov rastvor i moguće interakcije sa lekovima: Možemo li se predozirati? Interakcije između lekova mogu da promene njihovu efikasnost ili povećaju rizik od ozbiljnih neželjenih efekata. Neki medikamenti koji mogu da stupe u interakciju sa ovim lekom uključuju: ACE inhibitore, blokatore angiotenzinskih receptora (ARB), diuretike, drospirenon, eplerenon, litijum, preparate koji sadrže kalijum.
Ukoliko imate ozbiljne simptome poput gubitka svesti ili otežanog disanja, obavezno se hitno javite lekaru. Simptomi predoziranja mogu da budu: bol u stomaku, mučnina/povraćanje, teška dijareju, otežano disanje, slabost.
Članak Kod kojih problema sa štitnom žlezdom se koristi Lugolov rastvor i ko treba da bude posebno oprezan se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.