Izvor: eKlinika.rs, 21.Sep.2024, 09:00

Hormonski stomak može biti simptom stanja koje pogađa oba pola

Hormonski stomak je termin za nakupljanje sala na stomaku zbog hormonske neravnoteže. To može biti simptom stanja koje pogađa osobe oba pola. Ponekad je uzrok hormonskog stomaka vezan za polne hormone, kao što su estrogen i testosteron, ali i drugi hormoni, kao što su kortizol, leptin i insulin, takođe mogu imati ulogu.
Izgled hormonskog stomaka Osobe koje imaju hormonski stomak, primetiće da se masnoća nakuplja oko njihovog srednjeg dela tela. One se osećaju teško, naduto >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << i neprijatno. Čini se da hormonski stomak nije povezan sa promenama u ishrani ili vežbanju. U zavisnosti od uzroka, prateći simptomi mogu uključivati:
promene raspoloženja probleme sa spavanjem stres osećaj gladi iako ste jeli Uzroci nastanka hormonskog stomaka Mnoge stvari mogu doprineti povećanju telesne težine u stomaku, uključujući faktore životnih navika i genetikuU nekim slučajevima, uzrok je hormonska neravnoteža. Hormoni deluju kao hemijski posrednici u celom telu, igrajući specifične uloge u funkcionisanju telo.
Kortizol, glukokortikoidni hormon, poznat je i kao hormon stresa. Utiče na metabolizam i skoro svaki organ i tkivo u telu. Previše kortizola može da izazove preraspodelu telesne masti u predelu stomaka, kao i da poveća želju za energetski bogatim namirnicama koja nam pružaju zadovoljstvo.
Kušingov sindrom je retko stanje u kome se proizvodi previše kortizola. Telo može samo da proizvede previše kortizola, ali Kušingov sindrom obično nastaje usled dugotrajnog uzimanja steroida. Simptomi uključuju povećanu masnoću na grudima i stomaku, ali vitke ruke i noge.
Leptin i grelin rade zajedno na regulisanju gladi, osećaju sitosti i potrošnji energije. Leptin, peptidni hormon koji proizvodi masno tkivo (telesna mast), smanjuje apetit i govori kada smo sitiGrelin povećava apetit i smanjuje brzinu metabolizma. Neravnoteža ovih hormona može doprineti povećanju telesne težine.
Hormoni štitne žlezde, posebno slobodni trijodtironin (FT3), igraju ulogu u distribuciji abdominalne masti. Neravnoteža u hormonima štitne žlezde može dovesti do hormonskog stomaka ili povećanja telesne težine uopšte.
Prekomerna težina oko stomaka takođe može biti znak insulinske rezistencije. Tada ćelije u mišićima, masnom tkivu i jetri ne reaguju na insulin kako bi trebalo. Ovo primorava pankreas da proizvodi dodatni insulin. Insulinska rezistencija je ponekad preteča predijabetesa i dijabetesa tipa 2.
Hormonski stomak kod žena Neki uzroci hormonskog stomaka kod žena su:
perimenopauza: povećanje telesne težine u stomaku toliko je čest simptom perimenopauze da se naziva „stomak menopauze”; kako nivoi estrogena opadaju, potkožna masnoća se preraspoređuje u abdominalne masti; nakon menopauze, dolazi do značajnog povećanja visceralne masti sindrom policističnih jajnika (PCOS): kod PCOS-a, jajnici razvijaju mnogo malih vrećica ispunjenih tečnošću; PCOS izazova simptome kao što su povećanje težine oko stomaka, neredovne menstruacije i prekomerni rast dlaka izazvan hormonima; većina žena sa PCOS takođe ima insulinsku rezistenciju endometriozaendometrioza je inflamatorna bolest u kojoj tkivo slično sluznici materice raste izvan materice; simptomi uključuju nadimanje stomaka, bol i opšte simptome creva; nadimanje stomaka obično biva gore u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, koji prethodi menstruaciji Hormonski stomak kod muškaraca Testosteron je glavni androgeni hormon. Androgeni su obično viši kod muškaraca nego kod žena. Istraživanja pokazuju jaku vezu između testosterona i abdominalne masti i mišićne mase.
Dobijanje na težini u stomaku ponekad je pokazatelj niskog testosterona kod muškaraca. Gojaznost može dovesti do niskog testosterona, a nizak testosteron može dovesti do gojaznosti.
Lekovi povezani sa hormonskim povećanjem težine u stomaku Lekovi povezani sa hormonskim povećanjem telesne težine kod nekih ljudi mogu uključivati:
steroidne hormone kao što je prednizon hormonsku kontracepciju insulin Ostali lekovi koji mogu doprineti povećanju telesne težine uključuju određene antipsihotike, antidepresive i lekove za lečenje epilepsije, visokog krvnog pritiska i dijabetesa.
Kako upravljati promenama hormonskog stomaka Čak i ako imamo hormonski stomak, mogu postojati i drugi faktori koji doprinose abdominalnom ili ukupnom debljanjuUpravljanje zavisi od uzroka, ali ima nekoliko stvari koje možemo da uradimo:
ishrana: smanjite šećer, smanjite kalorije i birajte više tamnozelenog lisnatog povrća, bobičastog voća, orašastih plodova, mahunarki, integralnih žitarica i mlečne proizvode sa malim procentom masti vežbanje: cilj treba da bude 150 minuta vežbi umerenog intenziteta ili 75 minuta vežbi snažnog intenziteta nedeljno; takođe uključite i neke vežbe snage spavajte dovoljno: premalo ili previše spavanja može doprineti povećanju masnoće na stomaku nemojte pušiti: pušenje povećava verovatnoću skladištenja masti u stomaku Neka istraživanja sugerišu da hormonska terapija može da umanji efekte menopauze na povećanje telesne težine u stomaku.
Kako poboljšati sliku o svom telu Slika tela je kompleksan koncept koji se odnosi na percepcije, misli, ponašanja i stavove o telu i izgledu. Možda nismo srećni zbog hormonskog stomaka, ali i dalje možemo imati zdravu sliku o svom telu. Ali ako se borimo sa negativnim osećanjima, ima nekoliko saveta kako da počnemo da poboljšavamo sliku o svom telu:
prihvatite da neke stvari, poput godina, genetike i određenih zdravstvenih stanja, nisu pod vašom kontrolom više vremena provodite napolju; istraživanja pokazuju da provođenje više vremena u prirodnom okruženju (zamislite zelene površine, vodu i svež vazduh) može pomoći da se osećate bolje u svom telu prestanite da izražavate negativne misli o svom telu umesto da se fokusirate na hormonski stomak, vežbajte pozitivno razmišljanje o svom telu i koliko daleko vas je to dovelo nosite odeću u kojoj se osećate udobno Telesna dismorfija Fokusiranje na negativne aspekte promena na vašem telu može uticati na mentalno zdravlje. Telesna dismorfija je stanje mentalnog zdravlja u kojem osoba toliko pati zbog realnih ili percipiranih mana na telu da to utiče na kvalitet njenog života.
Telesna dismorfija povezana je sa slikom o telu i niskim samopouzdanjem. Takođe postoji veza između slike o telu i poremećaja u ishrani, kao i kvaliteta života.
Komplikacije i faktori rizika hormonskog stomaka Salo na stomaku može doprineti hroničnoj upali i povećati rizik od stanja kao što su:
bolovi zbog opterećenja na leđima i zglobovima insulinska rezistencija dijabetes tipa 2 kardiovaskularne bolesti rak debelog creva, pankreasa, dojke (posle menopauze) i materice Testiranje hormona za simptome abdomena Testovi krvi mogu pomoći u određivanju nivoa mnogih hormona, uključujući:
kortizol estrogen insulin progesteron testosteron hormone štitne žlezde Lekar može izabrati analize koje treba da se urade na osnovu simptoma, zdravstvene istorije i fizičkog pregleda. U slučaju hormonske neravnoteže, lekar će vas uputi kod endokrinologa.
Kada treba otići kod lekara Ako imate neobjašnjivo povećanje telesne težine oko stomaka, najbolje je da odete kod lekara radi dijagnoze, posebno ako imate i druge simptome, kao što su:
problemi sa spavanjem visok nivo stresa promene apetita rast ili gubitak kose simptomi povezani sa crevima bol u stomaku Članak Hormonski stomak može biti simptom stanja koje pogađa oba pola se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.