
Izvor: N1 televizija, 17.Nov.2017, 21:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gosti N1: Zdravstvo nije trošak, već investicija u zdravlje
Neophodna je reforma, zdravstvo je veoma skupo i potrebno je mnogo novca, ali se posmatra kao trošak, a ne kao investicija u zdravlje ljudi, složili su se poslanici, inače doktori, Sanda Rašković Ivić i Dušan Milisavljević, gostujući u Danu uživo.
Zakoni o medicinskim sredstvima i zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva bili su na dnevnom redu sednice Odbora za zdravlje i porodicu.
"Na ovom zakonu građani mogu da vide benefite priključenja >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << Evropskoj uniji. Mi kao političari želimo da Srbija bude pristojna, uređena, demokratska zemlja", kaže poslanik DS Dušan Milisavljević.
Poslanica Pokreta za spas Srbije - Nova Srbija Sanda Rašković Ivić slaže se sa kolegom, ali dodaje da je zakon postojao i ranije, samo je bio spojen sa Zakonom o lekovima.
"Ne znam šta će biti garant toga da će zakon biti sprovođen. Vidimo u našem društvu da zakona ima, ali da oni koji treba da brinu o tome da se zakoni sprovode, ne rade svoj posao, a nisam sigurna ni da će ga raditi", kaže ona.
Dodala je da je imala male primedbe na to što ima mnogo engleskih izraza, koji su, prema njenom mišljenju, mogli biti prevedeni na sprski.
"Smešno je uvoditi engleske izraze, pored latinskih koji već postoje u medicini. Još neke stvari nisu do kraja sređene, oko farmaceutskih lobija, oko putovanja, sponzorisanja, a i imamo još jedan zakon, da ne ispadne da je sve divno i da je sve ružičnjak kroz koji se šetamo", ističe ona.
Milisavljević: Svi proizvodi na granici će imati sertifikat
"Važno je da medicinska sredstva dobiju licencu, da se proveri kvalitet svih proizvoda. Svi proizvodi će na granici imati sertifikat, a to je dobar znak za naše građane da će imati bezbedne medicinske aparate", kaže poslanik DS.
On dodaje da je to što ljudi na pijaci prodaju antibiotike znak da je sirotinja zavladala i da se građani snalaze kako mogu.
"Apelujem na građane da antibiotike nikako ne uzimaju bez recepta lekara, a posebno ne na takvim mestima", kaže on.
Ističe da se mnogo novca ulaže u lekare i u lobiranje, a da je pojedinima (lekarima) "najvažnije da odu na neku egzotičnu destinaciju preko neke farmaceutske kuće, a onda da promovišu paletu proizvoda koju proizvodi ta farmaceutska kuća".
"Ovaj zakon ne može da spreči prodaju lekova na pijaci, to može samo atmosfera u društvu i podizanje svesti", ističe Sanda Rašković Ivić.
Rašković Ivić: Zakon o medicinskoj dokumentaciji ne sprečava zloupotrebe
Sanda Rašković Ivić je prokomentarisala i Zakon o medicinskoj dokumentaciji.
"Ja nisam pravnik, ali sam se konsultovala sa kancelarijom poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića. Nailazimo na problem koji je veliki, a to je da nema zakonskog osnova da se formira takav sistem u Srbiji. Spajaju se male baze podataka u jednu veliku gde svi mogu da učestvuju", smatra ona i dodaje da je jedina promena to što će biti obavešteni Ministarstvo, poverenik i osoba o kojoj je reč.
Dušan Milisavljević smatra da je za građane najvažnije da ne čekaju da dođu kod svog lekara, već da im se što pre postavi dijagnoza i krene sa lečenjem.
O Zakonu o obaveznoj imunizaciji, vakcina
"Koristim svaku priliku da kažem da je imunizacija i vakcinacija dobra, a da se strah širi neopravdano. Kada je država izglasala Zakon o obaveznoj imunizaciji, uvezla vakcine, onda država stoji iza toga da je to bezbedno. Nisam za sankcije prema roditeljima, a ukoliko se desi bilo šta, pacijent ima pravo da tuži državu", kaže Milisavljević.
Sanda Rašković Ivić istakla je da ministarstvo moralo odmah da krene u akciju, da okupi lekare i da organizuje edukaciju.
"Postoji jedan aforizam koji može da se primeni na ovu situaciju, a glasi "Roditelji, vakcinišite samo onu decu koju želite da zadržite". Moralo je odmah da se krene u akciju, jer sada imamo sramotu, da u 21. veku imamo epidemije nečega što bi trebalo da bude potpuno iskorenjeno", izjavila je ona u Danu uživo.
"Zdravstvo se tretira kao trošak, kao nešto što košta, ali zdravstvo je investicija u zdravlje ljudi. Ako investiramo u pevajuću fontanu koja košta dva miliona evra, pa je demontiramo, ako hoćemo jarbole koji koštaju milion i dvesta hiljada evra i projekte koji koštaju osamsto miliona evra, treba razmisliti i videti šta nam je preče", smatra Rašković Ivić i dodaje da smo svakodnevno svedoci da nam se deca leče SMS porukama.
Dušan Milisavljević ističe da građani misle da je novac u Ministarstvu, a zapravo je u RFZO.
"Zalažem se za reformu, da se krene sa više ulaganja. Zdravstvo je jako skupo i potrebno je mnogo para. Trenutno se izdvaja mesečno oko 200 evra mesečno po osiguraniku. Ja zagovaram inicijativu da novac prati osiguranika, da se ne čeka, to je neki san svih nas, da dođemo do tog nivoa, a mislim da Srbija ima kapacitet", rekao je Milisavljević.
Pogledajte celo gostovanje u Danu uživo:
Izvor: N1
Rašković Ivić i Milisavljević o zakonima u oblasti zdravstva
Izvor: N1 televizija, 17.Nov.2017
Sanda Rašković Ivić i Dušan Milisavljević u Danu uživo govorili su o zdravstvu i novim zakonima...Izvor: N1