Izvor: eKlinika.rs, 01.Feb.2024, 20:01

Depresija kod tinejdžera: Kako je razlikovati od tuge, melahnolije ili osobenjaštva

Depresija kod tinejdžera nije neuobičajena, ali ni česta koliko se misli. Kao i kod odraslih, najznačajnije je napraviti razliku između stanja ili ponašanja koja mogu da imaju slične simptome, a tipični su za ovo životno razdoblje.
Uobičajene okolnosti i ponašanja ili depresija kod tinejdžera: Kako napraviti razliku? Tinejdžerima je često teško da uravnoteže obaveze, osećanja, očekivanja, odnose sa roditeljima, prijateljima, simpatijom… Međutim, ako balansiranje >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << u ovom vrtlogu postanu previše zahtevno, osećaće se tužno, uznemireno, usmaljeno ili bespomoćno, često i preplavljeno svim osećajima zajedno. Važno je posmatrati ih, razgovarati sa njima bez povišenih tonova, pružiti ruku i ponuditi razumevanje.
Kada se takvo ponašanje nastavlja i traje duže od dve sedmice u kontinuitetu, može da bude znak razvoja depresije. Reč je o ozbiljnom stanju sa vidljivim fizičkim i mentalnim posledicama, koje može da utiče na svaki segment života. Zbog toga je veoma značajno pratiti vrstu simptoma, njihov intenzitet i ponašanje u različitim situacijama. Depresivna epizoda ili nalet ovakvog spleta osećanja prođu sami od sebe, ali je i njih takođe neophodno razlikovati od depresije. Za tinejdžere je tipično da budu tužni, melahnolični, da se povlače i sebe, imaju interesovanja i tajne koje ne žele da dele sa svima.
Depresija je bolest koja se leči, ali je to u najvećem broju slučajeva nemoguće bez stručne pomoći. To nije nešto iz čega se može jednostavno izvući ako postoji želja, ako tako odlučite ili ponavljate pozitivne afirmacije koje pročitate na internetu.
Depresija kod tinejdžera: Koji su najčešži upozoravajući simptomi Simptomi depresije kod tinejdžera nisu isti kao simptomi depresije kod odraslih, ali je većina slična. Od puberteta nadalje, telo i mozak prolaze kroz mnoge promene. Promena nivoa hormona takođe ima direktan uticaj na raspoloženje. Sve su to prirodne promene, ali mogu dovesti do komplikovanih emocija. Naravno, i simptomi mogu biti individualni od osobe do osobe, zbog toga je depresija kompleksno stanje u kom god uzrastu da se radi. Evo najčešćih simptoma koje mogu da pokažu tinejdžeri u depresiji:
osećanje potištenosti koje ne prolazi preovlađujuća tuga često plakanje osećaj beznađa i insistiranje na tome da sve ide naopako manje interesovanja ili zadovoljstva u uobičajenim ili omiljenim aktivnostima dosada nedostatak motivacije nizak nivo energije, letargija teškoće sa koncentracijom slabiji uspeh u školi povlačenje ili izolacija od prijatelja i porodice nisko samopoštovanje osećanje krivice ekstremna osetljivost na odbacivanje ili neuspeh osećaj razdražljivosti, ljutnje ili neprijateljstva teškoće u odnosima problemi u komunikaciji samopovređivanje ili samoubilačke misli ili radnje. Ostali znaci koji mogu da ukazuju da je prisutna depresija kod tinejdžera: Nije uvek to u pitanju Ako tinejdžerka ima menstruaciju, promene raspoloženja su očekivane zbog hormonske aktivnosti. Ponekad je prisutna i anksioznost, uz prenaglašene emocije, bes ili nervozu. Mnogi od ovih simptoma mogu se objasniti menstruacijom, ali mogu biti i deo depresije. Još neki od upozoravajućih simptoma koji zahtevaju oprez su:
česte pritužbe na fizičke bolove (glavobolja, bol u stomaku) promene u načinu ishrane ili spavanja česti izostanci iz škole upadanje u probleme u školi ili društvu vrtoglavica prekomerna upotreba alkohola ili psihoaktivnih supstanci. Samopovređivanje ili samoubilačke misli Tinejdžerima je često teško da govore o svojim osećanjima, ali neki to pokušavaju samopovređivanjem. Ovo je i jedan od anjozbiljnijih simptoma koji zahteva neodložnu pomoć stručnjaka, posebno ako su prisutne izjave o tome da bi bilo bolje da ih nema, da život nema smisla i slično. Međutim, kod nekih se mogu javiti suicidne ideje bez najave, odnosno samopovređivanja. Zato je sa tinejdžerima najvažnije razgovarati. Ukoliko odbijaju da to čine sa roditeljima ili starateljima, probajte da taj zadatak obavi bilo koja osoba u koju imaju poverenja. Postoje i stručne službe koje im mogu pružiti adekvatnu pomoć i podršku. 
Članak Depresija kod tinejdžera: Kako je razlikovati od tuge, melahnolije ili osobenjaštva se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.