Izvor: eKlinika.rs, 27.Jul.2023, 13:02

Dekubitis se razvija kroz 4 faze, a ovi simptomi ukazuju na pojavu infekcije

Dekubitis su bolne rane koje nastaju usled dužeg pritiska na kožu i često su rezultat dugog ležanja u istom položaju, sedenja u invalidskim kolicima ili nošenja gipsa tokom dužeg vremena. Javljaju se u vidu čireva kada je osoba „prikovana“ za krevet zbog duge bolesti ili zato što je nepokretna iz drugih razloga, često bez svesti, kada ne može da oseti bol. Ove bolne povrede mogu da dovedu do nekoliko zdravstvenih problema, koji zahtevaju medicinsku pomoć. U najvećem riziku >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << su ljudi sa dijabetesom, problemima sa cirkulacijom i lošom ishranom.
Kako izgleda dekubitis ? Kada je dotok krvi u kožu prekinut duže od 2 do 3 sata javlja se dekubitis. Kako koža odumire, ranica od prvo postaje crvena, oblast oko nje bolna, a zatim dobija ljubičastu nijansu. Ako se ne leči, koža se može da se „otvori“ a područje da se inficira. Dekubitis može da bude dubok i da se proširi na mišiće i kosti. Jednom kada se rana razvije, često veoma sporo zarasta. U zavisnosti od težine rana, fizičkog stanja osobe i prisustva drugih bolesti (kao što je dijabetes), čirevi od dekubitisa mogu traju danima, mesecima ili čak godinama dok se ne zaleče, a nekada je potrebna čak i operacija kako bi zarasli.
Dekubitis se najčešće javlja na:
Području zadnjice (na repu ili kukovima) Petama Lopaticama Zadnjem delu glave Stražnjici i bočnom delu kolena. Šta uzrokuje rane na koži kod starijih ljudi? Uobičajeni uzroci dekubitisa, koji se javlja pre svega kod starijih osoba zbog dugog ležanja u krevetu su:
Trenje: Pomeranje i trljanje usled repozicioniranja tela može da ošteti kožu, koja sa godinama postaje sve tanja. Trljanje o grube čaršave i odeću takođe može da bude uobičajen uzrok pojave rana.
Povećan pritisak usled ograničene pokretljivosti: Tkivu i koži je potreban protok krvi kako bi isporučili kiseonik i hranljive materije. Ako krv ne teče pravilno kao rezultat pritiska na određeni deo tela, tkivo i koža mogu da se oštete i pogoršaju. Ovaj pritisak se često dešava u područjima bez mnogo mišića ili masnoća.
Klizanje: Kada se koža pomera u jednom smeru dok se kost pomera u drugom ili miruje, dolazi do klizanja što može da izazove istezanje i cepanje kože.
Simptomi dekubitisa koji se javlja u 4 faze U zavisnosti od oštećenja kože, dekubitis se javlja u 4 stadijuma, od najmanje teškog oblika do najtežeg:
Faza 1. Područje izgleda crveno i toplo je na dodir. Sa tamnijom kožom, područje može da dobije  plavu ili ljubičastu nijansu. Osoba može da se žali da taj deo „gori“, boli ili svrbi.
Faza 2. Područje izgleda oštećenije i može se javiti otvorena rana, ogrebotina ili plikovi. Osoba se žali na jak bol, a koža oko rane može da je promenjene teksture.
Faza 3. Područje dekubitisa ima izgled kratera zbog oštećenja ispod površine kože.
Faza 4. Područje je ozbiljno oštećeno i prisutna je velika rana. Rana može da zahvati mišiće,  tetive, kosti i zglobove, i u ovoj fazi je najveći rizik od infekcije.
Kako se leči dekubitis? Lekar određuje tretman na osnovu težine stanja rane. Lečenje može da bude teže kada je koža uništena i može da uključi sledeće korake:
Uklanjanje pritiska na pogođeno područje Zaštita rane lekovitom gazom ili drugim posebnim zavojima Održavanje rane čistom Obezbeđivanje dobre ishrane Uklanjanje oštećenog, inficiranog ili mrtvog tkiva (debridman) Transplantacija zdrave kože na područje rane (kožni transplantacija) Terapija rana negativnim pritiskom Lekovi (kao što su antibiotici za lečenje infekcija). Članak Dekubitis se razvija kroz 4 faze, a ovi simptomi ukazuju na pojavu infekcije se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Povezane vesti

Lupus može da dovede i do otkazivanja bubrega, koje znake bolesti nam još telo šalje

Izvor: eKlinika.rs, 27.Jul.2023

Lupus (sistemski eritemski lupus) je hronična, autoimunska bolest koju karakteriše zahvaćenost više sistema organa našeg tela, najčešće zglobove, kožu i bubrege. Organizam proizvodi brojna antitela od kojih neka baš kao i kod drugih bolesti ovakve etiologije, oštećuju zdrave ćelije.. Lupus...

Nastavak na eKlinika.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.