Danas je Međunarodni dan zagrljaja: Grlite se, ovakva prisnost leči i doprinosi duševnom zdravlju

Izvor: eKlinika.rs, 21.Jan.2021, 14:00

Danas je Međunarodni dan zagrljaja: Grlite se, ovakva prisnost leči i doprinosi duševnom zdravlju

Potrebna su nam četiri zagrljaja dnevno Foto: Shutterstock

O značaju i lekovitim dejstvima ljudskog dodira i zagrljaja pisane su stručne studije, nastajala umetnička dela, zagrljaji strasti su pokretali ratove. Kulture svih civilizacija zagrljaj tretiraju kao prisnost. Neke tekovine modernog društva, nažalost, ovakvu vrstu prisnosti i iskazivanja emocija tretiraju nepoželjnim pod plaštom pokazivanja slabosti, gubljenja slobode ili identiteta što rezultira otuđenjem >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << među ljudima. Koliko je zagrljaj važan kroz vekove i civilizacije  govori mnogo i današnji dan, posvećen baš ovoj vrsti iskazivanja pripadnosti i prisnosti.
Osećaj sigurnosti i saznanja da smo nekome potrebni Zašto ne smemo da potpadnemo pod ovaj vid propagande i zašto je potreba za zagrljaljem nešto najprirodnije i preko potrebno, objašnjava za eKliniku specijalizant psihijatrije Sanja Kalaba.
– Postoji standard određen od strane psihologa koji su proučavali moć zagrljaja: potrebna su nam četiri zagrljaja dnevno za običan opstanak, osam zagrljaja za održavanje i 12 zagrljaja dnevno za lični razvoj. Bez obzira na uverenja, da li približavamo čakre, podižemo hormone zadovoljstva ili samo razmenjujemo energiju, njegovo veličanstvo zagrljaj pomaže nam da se osećamo voljeno i poštovano, da znamo da smo nekome potrebni, kao što je neko potreban nama. Svaki težak trenutak može se zaboraviti u zagrljaju roditelja, prijatelja, partnera – podseća Kalaba.
Zagrljaj kao uvod u uspostavljanje drugih konekcija – U skoro svakom psihoterapijskom modalitetu veliki značaj se pridaje radu na oslobađanju od nesvesnih zabrana i doživljaju dozvola vezanih za dodir, koji je zapravo i prvi vid komunikacije kada se ljudsko biće rodi. Nemajući nameru da umanjim značaj poljupca i svih njegovih efekata, ne mogu da ne postavim pitanje kakav je to poljubac kome ne prethodi, ili koga ne prati jedan autentičan (nežan, strastven, topao…) zagrljaj? – postavlja logično pitanje psiholog.
Takođe, uz samo otuđenje, direktna posledica odsustva zagrljaja je i gubitak osećaja podrške i sigurnosti koji su izuzetno važni u momentima kada prolazimo kroz teške trenutke. 
U svakodnevnom funkcionisanju zagrljaji opuštaju, pune pozitivnom energijom i podstiču lučenje hormona radosti i zadovoljstva.
 
Kovid soba za zagrljaje u Italiji Foto: Youtube prtsc

Kovid „soba za zagrljaje“ U Italiji, zemlji koja je imala ogroman broj tragičnih gubitaka usled zaražavanja covid 19,  napravljena je „soba za zagrljaje“ i namenjena je svima koji su zaraženi korona virusom a nedostaju im zagrljaji najbližih. Radi se o šatoru na naduvavanje u kome ljudi uz mere mogu da razgovaraju, grle se, dodiruju… Ova ideja realizovana je na inicijativu italijanskog Udruženja socijalnih službi i jasno govori o brizi za mentalno zdravlje obolelih u vreme pandemije.
 
Članak Danas je Međunarodni dan zagrljaja: Grlite se, ovakva prisnost leči i doprinosi duševnom zdravlju se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.