Izvor: eKlinika.rs, 21.Apr.2024, 15:31

Antibiotici pokazali kako na novi način mogu da se bore protiv karcinoma

Tetraciklinski antibiotici, prema saznanju naučnika sa Osaka University, pomažu imunološkom sistemu da pronađe ćelije raka na način koji se razlikuje od trenutnih imunoterapija. Ovi antibiotici stimulišu imune ćelije, poznate kao T limfociti, da napadaju i uništavaju ćelije raka. Tetraciklinski antibiotici već dugi niz godina se koriste za lečenje pacijenata sa zaraznim bolestima širom sveta. Sada, ovi stari lekovi pokazuju na put ka novim imunoterapijama za pacijente >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << sa rakom koji trenutno imaju malo mogućnosti lečenja.
Cilj ćelija raka je da se sakriju od imunološkog sistema tela Ćelije raka rastu i šire se, ali im je cilj da se skrivaju od imunološkog sistema tela. Imunoterapija omogućava imunološkom sistemu da pronađe i napadne skrivene ćelije raka, pomažući pacijentima sa karcinomom da žive duže. Međutim, mnogi pacijenti imaju malu ili nikakvu korist od ovih revolucionarnih tretmana.
Inhibitori imunološke kontrolne tačke su lekovi koji blokiraju signalizaciju kroz imunološke kontrolne tačke u ćeliji i to su najčešće korišćene imunoterapije. Oni rade tako što prepoznaju i blokiraju proteine, koje ćelije raka koriste kako bi se sakrile od imunog sistema. Međutim, ćelije karcinoma, koje nemaju ove proteine, koriste različite načine da se sakriju. Budući da pacijenti sa ovim karcinomima ne reaguju na inhibitore imunih kontrolnih tačaka, istraživači su želeli da razviju nove imunoterapije sa različitim ciljevima.
Tetraciklinski antibiotici stimulišu imune ćelije da napadaju i uništavaju ćelije raka U studijistudiji objavljenoj u Journal for ImmunoTherapy of Cancer, istraživači sa Osaka University otkrili su da tetraciklinski antibiotici mogu da pomognu imunološkom sistemu da pronađe ćelije raka na način koji se razlikuje od trenutnih imunoterapija. Tetraciklinski antibiotici stimulišu imune ćelije, poznate kao T limfociti, da napadaju i uništavaju ćelije raka.
– Istražili smo tetraciklinski antibiotik minocycline u krvi i tumorskom tkivu pacijenata sa rakom pluća. Otkrili smo da je minocycline pojačao antitumorsku aktivnost T limfocita ciljajući galaktin-1, koji je imunosupresivni protein koji proizvode ćelije raka – objasnila je Mari Tone, vođa studije.
Antibiotici sa drugačijim mehanizmom delovanja Tim naučnika otkrio je da galaktin-1 pomaže ćelijama raka da se sakriju od imunološkog sistema sprečavajući citotoksične T limfocite da stignu do tumora. Nakon tretmana tetraciklinom, galaktin-1 više nije bio u stanju da zaustavi T limfocite da napadaju tumor. Blokiranje galaktina-1 može da bude samo ključ za nove tretmane raka.
– Ovi antibiotici imaju drugačiji mehanizam delovanja od inhibitora imunih kontrolnih tačaka i drugih imunoterapija koje se koriste za lečenje raka. Nadamo se da će ovo istraživanje dovesti do razvoja novih lekova koji ciljaju na različite imunološke puteve i mogu da budu od koristi ljudima sa rakom, posebno onima koji nemaju koristi od trenutne imunoterapije – poručuje jedan od autora studije Kota Iwahori.
Članak Antibiotici pokazali kako na novi način mogu da se bore protiv karcinoma se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.