Ako ne ideš na more, idi u slanu sobu

Izvor: S media, 03.Jul.2010, 22:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako ne ideš na more, idi u slanu sobu

Ako ste iz nekog razloga osuđeni na to da predstojeće leto provedete u gradu, otkrivamo vam zdravstveni tretman koji može zameniti čak tri dana na moru.

Blagotvorni efekti soli na zdravlje poznati su od dav­ni­na. So je vitalna supstanca za preživljavanje svih živih bića, posebno ljudi, jer regu­liše sadržaj tečnosti u telu. Voda mora da dospe do ćelije da bi očistila i po­vukla tok­sič­ni otpad nastao svim metaboličkim procesima.

So veže deo vode >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << da ostane van ćelije i balansira količinu tečnosti. Od te ravnoteže vode u ćeliji i van nje zavisi dobro zdravlje, a uspostavlja ga nerafinisana so.

Među­tim, po­stoje i oni kojima će lekoviti, slani miris mora biti uskraćen ove godine. Blago­tvorne efekte koje ona sa sobom nosi možete osetiti čak i ako ovog leta ne stignete ni blizu mora.

Nedavno je u Beogradu, na Defektološkom fakultetu, otvorena prva Slana soba, u kojoj, kako tvrdi dr Jelena Popović iz specija­li­stičke ordinacije MADU, boravak od 40 minuta zamenjuje čak tri dana provedena na morskoj obali.

Soba za halote­rapiju, odnosno tretmane solju, osmišljena je tako da “imi­tira” prirodnu slanu pe­ći­­nu, a u tu svrhu je iz Austri­je do­prem­­ljeno 2, 5 tone kamene soli.

Haloterapija ne zamenjuje lekove, već može da bude dopuna farmakološkoj terapiji. Ova terapija se u lečenju koristi od 19. veka. Stručnjaci su na ideju sone terapije došli kada su shvatili da rudari iz rudnika soli istočne i cent­ral­­ne Evrope ne pate od tegoba disajnih organa.

Termin haloterapija dolazi od grčke reči "halos”, što znači terapija solju. Reč je o snazi dejstva regenerisanih negativnih jona koje nose mikro­čestice soli. Takvi joni prisutni su više od 50 odsto na morskoj obali, u špiljama i pra­šu­mama.

"Kod nas ih u pri­rodnom okruženju najviše ima u vazduhu na planini Tari. U gradovima gde je zagađenje izraženo ima daleko više astme nego u selima i mestima gde je više negativnih jona, gde se oni regenerišu", kaže za Mens helt (Men's Health) doktorka Popović.

Terapija u slanim sobama blagotvorna je kod upornih zapalenja sinusa, bronhitisa, bronhijalne astme, deluje na iskašljavanje i odlepljivanje sluzi iz pluća, utiču na obnavljanje sluzokože disajnih organa. Ova terapija je efikasna za poboljšanje opšteg fizičkog zdravlja, ali i za olakšanje mentalnih tegoba poput stresa, napetosti, umora, iscrpljenosti.

Prostorija koja je sa svih strana obložena prečišćenom solju, od velikog je značaja za sve one koji imaju probleme sa kožnim oboljenjima i disajnim organima. Takođe, može delovati i preventivno.

U ovoj sobi so se nalazi svuda: na podu, plafonu i zidovima, a uređaj - halogenerator bez prestanka je melje i u vazduh “uduvava” mikročestice. Time se postiže veća koncentracija negativnih jona, kao u prirodnim uslovima.

"Mikroklima u slanim sobama, u kombinaciji sa terapijom zvukom (šum mora, talasi), ima blagotvorni efekat i stimuliše centralni nervni sistem - poboljšava san i opušta um i telo posle stresnog dana", tvrdi dr Popović.

Preporučuje se rekreativcima i sportistima, jer prilikom napornih treninga, mobiliše sve rezerve u organizmu i sanira umor i nepovoljne efekte nakon takmičenja. Veoma je korisna i profesionalnim pevačima pred nastup, kao i osobama oslabljenog imunološkog sistema.

Izvor: (MONDO)

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.