
Izvor: eKlinika.rs, 14.Mar.2025, 14:00
6 dimenzija spavanja utiče na zdrav san, kaže prof. dr Dragan Hrnčić
Zdrav san osnova je fizičkog i mentalnog zdravlja, na njemu se zasniva vitalnost, dobro funkcionisanje i u poznim životnim godinama. I pored svega, savremeni čovek sve lošije i nedovoljno spava. U nameri da nas podsete na važnost kvalitetnog sna, stručnjaci širom sveta 14. marta obeležavaju Svetski dan spavanja pod sloganom Neka nam zdravlje spavanja bude prioritet!
Zdrav san
Svetsko društvo za spavanje, već 17 godina, organizuje na globalnom nivou niz >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << aktivnosti koje za cilj imaju podizanje svesti o zdravom spavanju za naše sveukupno zdravlje. Delegat Svetskog dana spavanja u Srbiji je prof. dr Dragan Hrnčić, vanredni profesor i naučni savetnik Medicinskog fakulteta u Beogradu, koji nas u izjavi za portal eKlinika podseća da brojni naučni dokazi jasno ukazuju da je spavanje neophodan i važan stub zdravlja, blagostanja i dugovečnosti svakog pojedinca.
– Poruka koju svi mi u Svetskom društvu za spavanje šaljemo jeste da je kvalitetno spavanje neophodno za dobro zdravlje. Ovu poruku temeljimo na brojnim stručnim i naučnim dokazima koji nedvosmisleno ukazuju da kvalitetno spavanje doprinosi našem mentalnom zdravlju, boljem pamćenju i učenju, jača naš imuni sistem i jača našu odbranu od bakterija, virusa, doprinosi i našoj dugovečnosti i zdravom starenju -navodi prof. dr Hrnčić.
Nezdrav san
Profesor objašnjava da je sa druge strane, loš kvalitet spavanja povezan sa brojnim kardiovaskularnim oboljenjima, naročito oboljenjima koronarnih arterija, šećernom bolešću, većim stepenom gojaznosti, padom koncentracije.
Prof. dr Dragan Hrnčić precizira da pad koncentracije može da bude naročito opasan ako sedimo za volanom ili upravljamo mašinom.
– Pojedini poremećaji spavanja, u prvom redu opstruktivna apneja u spavanju, povezani su sa povećanim rizikom od kognitivnog propadanja, demencijom, moždanim udarom – kaže prof. Hrnčić.
6 dimenzija zdravog sna
Zdrav san ima najmanje 6 dimenzija o kojima moramo da vodimo računa, objašnjava prof. Hrnčić. To su:
Trajanje spavanja
Efikasnost spavanja
Dostizanje dubokog spavanja (N3 stadijuma)
Vreme kada spavamo
Postojanje ustaljenog ritma uspavljivanja i buđenja
Stepen funkcionalnosti tokom dana kada smo budni
– Prirodni bioritam mlađih osoba, naročito u adolescenciji, je takav da imaju kasnije vreme uspavljivanja, a da se i bude kasnije u toku dana. Sa druge strane, starije osobe odlaze na spavanje ranije, ali i ustaju ranije – navodi prof. dr Hrnčić.
Kako da napravimo dobar plan za zdrav san?
– Mnogo je toga što možemo da učinimo da naše spavanje bude zdravije i kvalitetnije, ali treba naglasiti da je pristup krajnje individualan. Najpre obratite pažnju na okruženje u kojem spavate. Spavajte u dobro zamračenoj prostoriji čija temperatura treba da bude za nekoliko stepeni niža od one u vašoj dnevnoj sobi. Potrudite se da krevet bude udoban i da se vi osećate dobro i opušteno u prostoru u kojem spavate. Redovnost spavanja je izuzetno važna. Pokušajte da uspostavite ustaljen ritam uspavljivanja i buđenja. Postavite sebi cilj od najmanje 7 sati spavanja tokom noći. Svaka promena započinje jednim korakom. Neka to bude vaša želja i svest da je vaše spavanje od primarne važnosti za vaše zdravlje, blagostanje, pa i dugovečnost. Vreme je da zdravlje spavanja bude prioritet – zaključuje prof. dr Dragan Hrnčić.
Članak 6 dimenzija spavanja utiče na zdrav san, kaže prof. dr Dragan Hrnčić se pojavljuje prvo na eKlinika.