Zabrana pušenja ugrozila kafedžije

Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 29.Dec.2010, 07:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zabrana pušenja ugrozila kafedžije

BEOGRAD - Udruženje poslodavaca Srbije saopštilo je da je zbog primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu - u oblasti turizma i ugostiteljstva, došlo do pada prometa u ugostiteljskim i turističkim objektima, što ugrožava njihovo poslovanje.

Na osnovu precizno vođene statistike od 11. novembra do 20. decembra ove godine, u 436 lokala u sedam gradova u Srbiji, uočen je drastičan pad prometa u ugostiteljskim i turističkim objektima, a ukoliko se takav >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << trend nastavi moguće je i zatvaranje tih objekata.

Zbog pada prometa u ovim objektima dolazi do smanjenja prihoda od poreza na dodatu vrednost (PDV), stvaranja viška radne snage i potrebe za smanjenjem broja zaposlenih, tako da će se smanjiti i prihodi od poreza i doprinosa na zarade, kao i prihodi od poreza na dobit.

U Beogradu se pojavio i dodatni problem zbog ograničenja radnog vremena ugostiteljskih objekata i gašenja muzike posle 22 sata u stambenim objektima.

Beograd, kao i drugi gradovi, nema dovoljno kvalitetnog poslovnog prostora u koji bi mogli da se smeste ugostiteljski objekti, tako da je više od 80 odsto ovih lokala smešteno u stambenim zgradama.

U ugostiteljskim objektima pojavio se i problem - žene konobarice koje rade u tim objektima moraju da legitimišu goste koji krše Zakon o zaštiti stanovništva izloženosti duvanskom dimu, a takvi gosti su često ratoborni i moraju se udaljiti iz lokala.

Ugostitelji su zato prinuđeni da otpuštaju devojke i žene i zapošljavaju muškarce konobare, jer pripadnice lepšeg pola nisu u mogućnosti da goste fizički izbace iz lokala.

Udruženje poslodavaca, takođe, smatra da je neumesno da sve oznake za zabranu pušenja moraju biti na nalepnici A4 formata, jer to narušava izgled lokala, a takođe su suvišne i oznake na stolovima, koje nezadovoljni gosti često namerno uklanjaju i nose sa sobom, pa se ugostitelji suočavaju sa dodatnim troškom, jer dnevno nestaje sedam do osam oznaka sa stolova.

Ove primedbe ugostitelja upućene su ministru zdravlja Tomici Milosavljević, čije je ministarstvo iniciralo Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, sa molbom da se rasmotre pojedine zakonske odredbe, čije bi bolje definisanje moglo da pomogne da se prevaziđe trenutno stanje.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.