O srpskom mobingu na Dan za dostojanstven rad

Izvor: Studio B, 07.Okt.2012, 16:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

O srpskom mobingu na Dan za dostojanstven rad

Na svetski praznik dostojanstvenog rada Savez samostalnih sindikata Srbije iznosi statistiku prema kojoj je svaki četvrti zaposleni u zemlji žrtva maltretiranja na poslu.

Sindikati širom sveta povodom 7. oktobra - Svetskog dana za dostojanstven rad, pozivaju na mobilizaciju, organizuju događaje i aktivnosti kako bi uputili apel na poštovanje prava zaposlenih.

Tim povodom, Savez samostalnih sindikata Srbije sproveo je istraživanje o maltretiranju na radu u kome >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << je navedeno da je od 1.998 ispitanika 24 odsto njih izjavilo da je izloženo maltretiranju na radu u poslednjih šest meseci.

''Ukoliko se posmatraju samo oni ispitanici koji su izloženi maltretiranju sa učestalošću od najmanje nekoliko puta mesečno može se reći da je maltretirano 4,2 odsto ispitanika'', navedeno je u saopštenju tog sindikata.

U SSSS ističu i da se može zaključiti da je između 1,7 i 8,7 odsto ispitanika izloženo maltretiranju na radu na najmanje nedeljnom nivou, kao i da je u najvećem broju slučajeva, maltretiranje počelo pre više od dve godine i još uvek traje.

U 67 odsto slučajeva, osoba koja maltretira je nadređeni, a obično su maltretirani ispitanik i još nekoliko njegovih kolega.

Prema istraživanju, najveći broj (60,8 odsto) maltretiranih ispitanika se ne obraća nikome za pomoć, jer se plaši posledica i zato što, prema njihovom mišljenju, ne postoje mehanizmi zaštite od maltretiranja, dok oni koji se obraćaju za pomoć najviše je traže od nekog nadređenog iz radne organizacije (32,4 odsto).

Istraživanje je pokazalo i da 11,5 odsto ispitanika trenutno nisu žrtve maltretiranja na radu, ali su izjavili da su i oni, tokom svog radnog staža, bili zlostavljani na radu, dok sedam odsto njih, koji nisu žrtve, tvrde da su bili svedoci maltretiranja na radu.

Savez samostalnih sindikata Srbije istraživanje je sproveo uz podršku Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, a uzorak je uključivao ispitanike oba pola iz javnog i privatnog sektora, iz različitih radnih organizacija, ispitanike sa jednim mesecom radnog staža, kao i one sa više od 40 godina radnog staža.
Pogledaj vesti o: Zakon o mobingu

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.