Strabag i Europark zainteresovani za PZP Beograd

Izvor: SEEbiz.eu, 09.Okt.2016, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Strabag i Europark zainteresovani za PZP Beograd

BEOGRAD - Austrijski Strabag i beogradski Europark zainteresovani su za kupovinu Preduzeća za puteve Beograd, kompaniju koju je država oduzela Milu Đuraškoviću.

Oni su poslali ponudu Ministarstvu privrede, u čijoj je nadležnosti sada ova firma jer je od 2011. u restrukturiranju, da iz stečaja postanu vlasnici PZP.

Ukoliko se ova transakcija ostvari, ove dve kompanije značajno bi uvećale svoje učešće na srpskom tržištu.

Austrijanci, naime, u svom >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << poslovnom carstvu u Srbiji imaju već tri kompanije – Putevi Čačak, Preduzeće za puteve Zaječar i Pančevo.

I Europark spada u moćnu firmu koja u svojoj imperiji ima i Kruševac put, a bila je kratko i vlasnik Bačkaputa, firme koja je takođe bila u posedu Mila Đuraškovića, ali je ova privatizacija raskinuta zbog protivzakonitog preuzimanja akcija.

Prema saznanjima Blica, ovih dana trebalo bi da se oglasi prodaja čime će nakon pet godina PZP sići sa grbače države i naći svog vlasnika.

Naime, od novembra 2011, nakon što je Milo Đurašković, vlasnik Nibens grupe, zajedno sa Miroslavom i Markom Miškovićem optužen za malverzacije i utaju poreza u putarskim firmama, vraćena je državi i nalazi se na spisku državnih kompanija u restrukturiranju.

Izvor Blica iz Vlade tvrdi da su Strabag i Europark, pored pisma o namerama za preuzimanje PZP, imali i razgovore u Ministarstvu privrede.

- Žele PZP jer bi to donelo primat na tržištu Srbije, ali i regiona. Naime, PZP, iako u stečaju, uspešno radi pa na računu ima blizu 170 miliona dinara. Toliki novac nemaju zajedno sve putarske firme. Ako Strabag uspe, imaće više od polovine srpskog tržišta. I njihov regionalni uticaj će rasti jer drže polovinu tržišta u Mađarskoj, a vlasnici su i firme u Crnoj Gori - objašnjava izvor iz Vlade.
Pogledaj vesti o: Zaječar

Nastavak na SEEbiz.eu...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.