Izvor: RTS, 24.Jan.2011, 12:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fabrika "Gorenja" i u Zaječaru
Slovenačka kompanija "Gorenje" otvoriće novu fabriku u Zaječaru, u kojoj će se proizvoditi mašine za pranje i sušenje veša. "Gorenje" će u tom gradu zaposliti najmanje 300 radnika.
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja saopštilo je da će slovenačka kompanija "Gorenje" otvoriti novu fabriku u Zaječaru.
Sporazum o investiciji te kompanije između Vlade Srbije, Grada Zaječara i "Gorenja" biće sklopljen do kraja januara 2011. godine, potvrdili su u "Gorenju".
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
U skladu s programom aktivnog otvaranja novih radnih mesta, Republika Srbija će podupreti projekat "Gorenja" s nepovratnim sredstvima i investicijama koje će unaprediti infrastrukturu industrijskog kompleksa.
U fabrici u Zaječaru će se proizvoditi mašine za pranje i sušenje veša. "Gorenje" će u Zaječaru zaposliti najmanje 300 ljudi, a planirana početna investicija je približno 2,9 miliona evra.
Sve mašine za pranje i sušenje veša "Gorenje" proizvodiće se na matičnoj lokaciji u Velenju, dok će se u Zaječaru montirati aparati, namenjeni za prodaju u Srbiji i u određenim državama istočne Evrope, što će omogućiti korišćenje prednosti carinskog sporazuma kojeg je Srbija sklopila s Rusijom i nekim drugim državama istočne Evrope.
Time će "Gorenje" obezbediti veći obim prodaje na tim tržištima, koja su s aspekta profitabilnosti za "Gorenje" veoma važna. Investicija u Zaječar na ovaj način će imati i pozitivan efekat na obim proizvodnje mašina za pranje i sušenje veša u Velenju, a time i na očuvanje radnih mesta na toj lokaciji.
Industrijski kompleks u Zaječaru obuhvata dve hale površine 18.000 kvadratnih metara, koje se nalaze na 14 hektara zemljišta.
Tokom prethodnih nekoliko meseci, ministar ekonomije Mlađan Dinkić je u nekoliko navrata organizovao posete čelnih ljudi "Gorenja" potencijalnim lokacijama u našoj zemlji i oni su izabrali Zaječar, gde će u narednim danima biti potpisan ugovor o izgradnji nove fabrike.
"U ovom trenutku, borimo se i da ostali gradovi i opštine u Srbiji dobiju nove fabrike i nova radna mesta", naveli su u Ministarstvu ekonomije.
U Zaječaru se takođe planira organizovanje proizvodnje umivaonika iz veštačkih masa, koje preduzeće kćerka "Gorenje unutrašnja oprema" sada proizvodi u Šoštanju, u okviru proizvodnog programa "Kupatila".
"Gorenje" je u Srbiji već prisutno na dve proizvodne lokacije. U Valjevu je organizovan proizvodni centar za frižidere i zamrzivače, a u fabričkom kompleksu u Staroj Pazovi proizvode se bojleri.












