Zašto večeras pomjeramo kazaljke na časovniku?

Izvor: Cafe.ba, 24.Okt.2015, 13:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto večeras pomjeramo kazaljke na časovniku?

Noćas ćemo kazaljke na časovnicima vratiti jedan sat unazad i provesti sat duže u krevetu.

Ideja promjene računanja vremena zasniva se na efikasnijem korišćenju dnevnog svjetla.

Na primjer, u januaru sunce izlazi oko osam časova dok u julu već oko pet. Zimi zalazi oko 16 časova dok je ljeti vidljivo i posle 21h. S druge strane, ljudi svoje aktivnosti uglavnom započinju i isto vrijeme, oko sedam časova, pa bi to značilo da ljeti „gube" skoro dva sata dnevne >> Pročitaj celu vest na sajtu Cafe.ba << svjetlosti. U vrijeme kada se većina poslova obavljala “pod vedrim nebom”, ovo je bilo veoma važno.

Iako se zimsko računanje vremena zvanično primenjuje od prije jednog vijeka, ideja je postojala mnogo ranije. Drevne civilizacije prilagođavale s svoje obaveze prema izlasku i zalasku sunca, pa su na primjer rimljani koristili drugačije vodene časovnike za različite mjesece u godini.

Pronalazač Bendžamin Frenklin i novozelanski entomolog Džordž Vernon Hadson su ranije predlagali da se uvede zimsko računanje vremena, ali je najveći doprinos ipak imao britanski graditelj Vilijam Vilet. On je 1905. predložio da se svake nedelje u aprilu kazaljke na časovnicima pomeraju za po 20 minuta unaprijed, a zatim vrate unazad tokom četiri nedelje u septembru. Viletov plan privukao je pažnju poslanika Roberta Pirsa, koji je taj predlog izneo pred Donjim domom britanske skupštine u februaru 1908.

Ideji su se protivili mnogi, pa zakon tada nije usvojen, a Vilet je umro 1915. ne dočekavši da njegova ideja zaživi.

Prva evropska država koja je počela da primenjuje zimsko računanje vremena bila je Njemačka, koja je kazaljke prvi put pomerila sa 23 h na ponoć 30. aprila 1916. Ideja je bila da se smanji upotreba veštačkog osvetljenja kako bi se štedelo gorivo potrebno za ratne snage tokom Prvog svetskog rata.

Isto je ubrzo učinila i Britanija i mnoge druge zemlje.

Srbija je počela da koristi ljetnje računanje vremena prvi put 27. 3. 1983. Od 1995. godine kazaljke na satovima su se pomijerale unazad u posljednjoj nedelji septembra i to na osnovu odluka koje je donosila Vlada. Kasnije je donet zakon kojim je računanje vremena usklađeno sa Evropskom unijom.

Danas na svijetu čak 110 od 192 države koristi ovaj sistem. Početkom 2011. godine, tadašnji predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev početkom doneo je odluku da u toj zemlji ukine pomjeranje časovnika. Rusija je tako 27. marta te godine posljednji put zauvek ostavši u „ljetnjem" vremenu. Time se Rusija pridružila Islandu, koji je do sada bio jedina evropska zemlja koja ne pomjera kazaljke.

Sistem se ne koristi ni u Kini, Japanu, Južnoj Koreji i širom afričkog kontinenta, gde ova mjera nikad nije stekla širu popularnost.

Nastavak na Cafe.ba...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Cafe.ba. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Cafe.ba. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.