Veliko otkriće: U atmosferi komete pronađene komponente života

Izvor: Vesti-online.com, 28.Maj.2016, 11:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veliko otkriće: U atmosferi komete pronađene komponente života

Instrumenti na sondi "Rosetta" detektovali su gradivne blokove života, uključujući i aminokiselinu glicin i element fosfor i to u gasovima koji okružuju kometu 67P/Čurjumov – Gerasimenko.

Naučnici su po prvi put direktno detektovali ključnu aminokiselinu i bogatu selekciju organskih molekula u "prašnjavoj" atmosferi komete što ide u prilog hipotezi da su ovi ledeni objekti u jednom trenutku istorije naše planete doneli "život" na nju.

Iako je glicin ranije >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << detektovan i u uzorcima prašine s komete, koje je na Zemlju donela misija Stardust, ovo je prvi put da je ta materija primećena u svemiru.

"Rosetta" letelica dizajnirana je da kruži oko komete 67P/ Čurjumov- Gerasimenko u novembru 2014.

- Sa svim organskim jedinjenjima, aminokiselinama i fosforom, možemo reći da kometa zaista sadrži sve što je potrebno za nastanak života, izuzev energije - izjavila je Ketrin Altveg sa Univerziteta u Bernu u Švajcarskoj, glavni istraživač koja radi na ROSINA instrumentu misije "Rosetta".

- Međutim, kada se kometa nađe na toplom mestu, recimo da upadne u okean, ovi molekuli se oslobađaju, kreću se, međusobno reaguju i možda tako nastaje život - dodaje Altveg.

Glicin, jedna od najjednostavnijih aminokiselina, obično se nalazi vezan za druga jedinjenja u čvrstom obliku, što znači da ga je teško detektovati u gasovima.

Iako su naučnici tragali za glicinom teleskopima u oblacima gasa u regijama svemira u kojima se rađaju nove zvezde, tek sada je prvi put opažen u svemiru. U ovom slučaju, "Rosetta" je bila dovoljno blizu komete da detektuje glicin koji su otpuštale čestice prašine u njenoj blizini.

Aminokiseline su osnove za izgradnju proteina, čiji su kompleksni molekuli ključni za život na Zemlji. Altveg je sa timom tražila i druge aminokiseline kod komete, ali je pronašla samo glicin - jedini koji može da nastane i bez vode u tečnom stanju.

Fosfor je takođe ključan za život kakav poznajemo. Između ostalog, taj element je ključni deo DNK i adenozin trifosfata (ATP), molekula koji čuva hemijsku energiju koju koriste ćelije.

- Zapitate se: koliko planeta kao što je Zemlja zapravo postoji? Na koliko njih je evoluirao život - kaže Altveg.

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.