Turski Golden Gate - čudo moderne arhitekture

Izvor: B92, 15.Nov.2015, 16:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Turski Golden Gate" - čudo moderne arhitekture

Radovi na visećem zalivskom mostu Izmit na istočnom kraju Mramornog mora, koji je četvrti najduži most na svetu s obzirom na dužinu njegovog srednjeg raspona, privode se polako kraju.

Viseći most između gradova Gebze i Jalova, preko Mramornog mora čini deonicu autoputa Istanbul-Izmir, njegov srednji raspon je 1.550 metara a ukupna dužina mosta je 2.682 metra.

Za ovu neverovatnu gra]evinu se predvi]a da bi trenutnu vožnju od Istanbula >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << do Izmira, koja traje 9,5 sati, trebala da smanji na svega tri sata. Od ukupno 220 užeta koja treba da se montiraju na ovom mostu, do sada je montirano 144. Ova građevina mnoge će podsetiti na Golden Gejt, jedan od simbola San Franciska.

Direktor projekta Fatih Zejbek kazao je da se na mostu nalazi ukupno 200 kablova čija montaža još uvek traje, a kako je rekao, njihovo montiranje bi trebalo da bude gotovo početkom decembra.

"Radovi na mostu traju kako smo to ranije i predviđali. Cilj nam je da do kraja marta 2016. godine završimo sve radove na mostu, i da u aprilu bude pušten u saobraćaj", rekao je Zejbek.

Turska je u poslednjem periodu ostvarila značajne infrastrukturne projekte, među kojima su svakako i treći most preko Bosfora u Istanbulu, gradnja trećeg istanbulskog aerodroma čija će gradnja koštati 10,25 milijardi evra, a koji će ujedno biti najveći na svetu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.