Izvor: Press, 03.Feb.2014, 17:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prvi vikend francuskog filma u Domu Omladine
Bilo da se radi o road-tripu na američki način ili introspektivnom putovanju, protagonisti i njihove avanture će nas podstaći na smeh, plač i razmišljanje, navode iz DOB-a.
Ljubitelji sedme umetnosti biće u prilici da pogedaju filmove: "Venčanje u Mendozi" (2013), "Gadžo Dilo" (1998), "Mobile Home" (2012), "Trka brodova" (2010) i "Amerikano" (Francuska).
U francuskom ostvarenju Eduara Delika "Venčanje u Mendozi" igraju Nikola Divošel, Filip Rebo, Benžamen Biole. Radnja se >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << odvija oko dva brata koja putuju na venčanje svog rođaka u Mendozu (Argentina). Konačno velika avantura o kojoj su toliko maštali, međutim, po sletanju u Buenos Ajres, Antoan saznaje da ga je ostavila žena, što mu veoma teško pada. Kako bi oraspoložio svog mlađeg brata, Markus mu predlaže da se prepusti avanturama.
U filmu "Gadžo Dilo" reditelja Toni Gatlifa glavni lik, Stefan, nakon smrti svog oca, odlazi u Rumuniju u potragu za nepoznatom pevačicom, čije je ime napisano na kaseti: Nora Luca. Tu kasetu je njegov otac neprestano slušao poslednjih dana svog života. Potraga će ga odvesti u romsko naselje gde će se sprijateljiti sa Isidorom, otkriti i prihvatiti njihovu kulturu, novu porodicu i ljubav. Ovo ostvarenje je osvojilo glavnu nagradu Fondacije Martini za najbolji film.
Simon je napustio svoju devojku i posao i odlazi u rodni grad, gde i dalje žive njegovi roditelji u penziji - radnja je filma Fransoa Piroa "Mobile Home". Tamo pronalazi Žilijena, drugara iz detinjstva, koji živi sa svojim ocem. Jedne večeri, naprasno, ova dvojica tridesetogodišnjaka odlučuju da ispune dečački san: odlazak na veliko putovanje čime počinje njihova avantura. U filmu igraju Artir Dipon, Gijom Gui, Žan-Pol Boner i drugi.
U ostvarenju "Trka brodova" glavni lik, petnaestogodišnji Aleks, živi sa ocem, u nasilničkom okruženju, pobunjen protiv svih, a da bi izbegao neumoljivu svakodnevnicu, on beži u svoj omiljeni sport, jedrenje, i opsesija mu postaje da sam pobedi na belgijskom šampionskoj regati. U filmu Bernara Belfroa igraju Žofre Verbigen, Tjeri Ansis, Serži Lopez i drugi.
Reditelj Matje Demi u filmu "Amerikano" govori o Martinu i njegovoj devojci Kler koji žive u Parizu. Kada mu umre majka u Kaliforniji, Marten mora da se vrati u grad svog detinjstva kako bi se pobrinuo za formalnosti koje se tiču njegovog nasledstva i tamo se vraćaju uznemirujuće slike iz njegovog detinjstva. Glavne uloge igraju Matje Demi, Selma Hajek i Džeraldina Čaplin.
Vikend francuskog filma je realizovan u organizaciji Francuskog instituta, DOB-a i TV 5 Monde.
Cena ulaznice je 150 dinara.















