Nestaje sa lica zemlje: DOBROĆUDNOM DŽINU PRETI ISTREBLJENJE!

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Jan.2020, 12:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nestaje sa lica zemlje: DOBROĆUDNOM DŽINU PRETI ISTREBLJENJE!

Omiljena životinja cele planete broji poslednje dane.

Ilegalni lov na mnoge vrste u celom svetu je sve više zastupljen. Pretežno se na lov gleda kao na vid zabave i na priliku lakog načina enormne zarade krijumčarenjem životinja i njenih delova, koji su kod ljudi našli različitu primenu.

Čini se da je cena koju ćemo platiti zbog neinformisanosti, nemarljivosti i preteranog ekspotisanja ekosistema ipak previsoka.

Nosorozima opasno preti izumiranje, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << a ilegalan lov ne jenjava i najviše je zastupljen u delti reke Okavango, gde su tokom 2019. godine ulovljena 23 bela i osam crnih nosoroga.

Ove alarmantne podatke je saopštlo Ministrastvo za životnu sredinu, zaštitu ugroženih vrsta i turizam.

Između aprila i oktobra ove godine ubijeno je devet nosoroga, saopštilo je ministarstvo, dok je od oktobra do ubijeno još 13, što je nezapamćeno velik broj. Bocvana se ubraja među afričke zemlje u kojima ima najviše nosoroga.

Tokom 10 godina, od 2007. do 2017. u Bocvani je ulovljeno ukupno sedam nosoroga piše na sajtu organizacije "Spasite nosoroge". Precizan broj nosoroga smatra se tajnom, ali državna služba koja se stara o životnoj sredini tvrdi da ukoliko se ovako intenzivan lov nastavi u Bocvani više neće biti nosoroga za godinu ili dve, posebno onih crnih, koji su najviše ugroženi. Vrsta je sve manje, a igledala lov je sve više na snazi, na mnogobrojne načine se prikriva i teško ga je zaustaviti bez kolektivne saradnje i borbe protiv njega.

Bocvana je iskoristila da dobije 100 nosoroga od Južne Afrike 2015. godine, kada je ta zemlja odlučila da susedima ustupi određen broj nosoroga kako bi se u njima povećala populacija, a i da bi se prestalo s nedozvoljenim lovom.

Bocvana važi za zemlju u kojoj su propisi o zaštiti divljih životinjia veoma strogi i ta je zemlja utrošila značajna sredstva da bi sprečila nedozvoljeni lov. Lovci, međutim, ne prestaju da love životinje koje su tražene na tržištu kao što je slučaj i s nosorozima čiji je rog veoma cenjen i tražen. Rog nosoroga, plaća se i 65.000 dolara po kilogramu, a najviše kupaca je iz Azije, gde se on smatra najboljim afrodizijakom i ceni se kao veoma lekovit.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.