Izvor: Blic, 08.Okt.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lepota je kao kazna
Lepota je kao kazna
Lepe žene. Zbog njih su se vodili ratovi i carstva gubila. Sa krunom, neretko je padala i glava. I biblijskom junaku, neuništivom Samsonu, glave, iliti kose, došla je upravo žena. Prelepa Dalila. Ni Adam nije odoleo jabuci, ne zbog jabuke već zbog toga što mu je zabranjenu voćku ponudila upravo Eva. U srednjem veku lepotice su spaljivane na lomači. A pesnici, slikari, kompozitori... najlepša dela posvećivali su svojim muzama.
Da li je lepota >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << usud ili božiji dar? Koliko je dobar izgled pomogao, a koliko odmogao domaćim lepoticama?
- Zaista bih volela da mi je nekakav vamp izgled upropastio život. Iako sam se godinama trudila da tako bude, ovo je najviše što sam postigla bez reza i anestezije. Doduše, možda me moji sagovornici, s obzirom na njihovu godinu proizvodnje, nisu dobro ni videli, pa su mi zato sve ispričali - priča nam žena zvana Najbolje Noge Srpskog Novinarstva Duška Jovanić.
- Propustivši karijeru zavodnice, ostalo mi je da opisujem ono što se dešavalo onim curama koje nisu umele da pišu. Šta je najbolji pokazatelj mog, uslovno nazvano, uspeha: to što sam solerka ili što mi je samo CV pun k’o brod? A kada sam u Veroni, u svojim kasnim tridesetim, bila pozvana na glamurozni bal pod maskama, u zamku gde se tulum održavao, čekao me je kostim Đulijete! Povrh svega mi je neki dobronamerni gost, prerušen u šeika, iz štosa gledao u dlan prorekavši da ću se udati za nekog bogatog starca. Kako to mislite? - vrisnula sam. 'U svakom slučaju, za nekog ko je dvadeset, trideset godina stariji od vas', odgovorio je. Taj je onda već odavno u grobu, uzvratila sam i skinula masku - kroz smeh priča Duška Jovanić.
- O sebi uopšte ne razmišljam kao o lepotici - tvrdi Leontina - Uvek sam išla na talenat i rad, pa me i nisu gledali kao lepoticu, već kao mudricu, pametnicu, opasnicu... Lepe žene suviše olako shvate svoju lepotu, pa ne rade na sebi. Ne sećam se da sam imala nekih neprilika zbog izgleda, niti da sam nešto specijalno profitirala zbog toga - tvrdi gospođica 'Sreda'.
Na pitanje koliko joj je lepota pomogla, a koliko odmogla u životu, Svetlana Bojković odgovara citatom:
- 'Nije za baciti', rekla je Marija Crnobori i u tome je sadržana velika istina. Lepota mi je u životu i otvarala, ali i zatvarala vrata. Lakše je nešto pokvariti nego doterati. Na početku karijere možda i jesam dobijala uloge primerene svom izgledu... Ali šta? Bile su to divne uloge. Imala sam sreće. Želim da istaknem da je duhovna nadgradnja izuzetno važna i ja sebe danas ulepšavam isključivo iznutra - kaže gospođa Bojković.
- Oduvek sam bila žrtva onoga što su svi drugi u meni prepoznavali kao nesvakidašnju lepotu. Do te mere da sam morala i da se izvinjavam zbog te ničim zaslužene, prirodne obdarenosti. Žao mi je bilo da se ljudi u mom prisustvu osećaju iskompleksirano i nelagodno - kroz smeh priča Vesna Radusinović, književnica, i dodaje:
- Zato sam u životu neuporedivo više radila na svom duhu i obrazovanju, nego na svojoj lepoti, koju sam više tretirala kao božju kaznu nego dar. Kad bolje razmislim, lepota mi je pomogla samo onoliko koliko je nisam sprečavala da mi odmogne, rekla je Vesna Radusinović. Simonida Stanković



