Kasne večere škode i zdravlju i liniji

Izvor: Dzungla.org, 01.Sep.2012, 01:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kasne večere škode i zdravlju i liniji

Osobe koje često u kasnim noćnim satima imaju naviku da zavire u frižider možda bi trebalo da razmisle pre nego što to opet učine, jer je najnovija studija pokazala da je noć najlošije vreme za obrok.

Istraživanje je sprovedeno na miševima koji su podeljeni u dve grupe, pri čemu je prva grupa dobijala hranu s visokim učešćem masti tokom 8 sati dnevno, dok je druga grupa imala pristup hrani 24 sata dnevno.
Istraživanje je trajalo 100 dana, a rezultati su pokazali >> Pročitaj celu vest na sajtu Dzungla.org << da su, iako su obe grupe unosile jednak broj kalorija, miševi koji si imali pristup hrani celi dan i noć imali većih zdravstvenih problema.
Portal „Gastro“ ukazuje da unutrašnji sat organizma različito reaguje na potrošnju energije tokom dana i noći.
Naučnici su objasnili da je ljudski metabolizam aktivniji tokom dana, kada telo efikasnije troši energiju, pa zbog toga kasne večere vrlo lako narušavaju i najvitkije figure.
Istraživanje sprovedeno na Northvestern Univerzitetu potvrdilo je teoriju da uživanje u hrani u noćnim satima dovodi do većeg nagomilavanja kilograma nego što bi to rezultiralo istom hranom u uobičajenom vremenu obedovanja.
U tom istraživanju, miševi koji su bili hranjeni tokom noći su dobili više nego dvostruko na telesnoj masi od miševa koji su se hranili istom hranom tokom dana.
Jedenje u neodgovarajuće vreme remeti prirodnu ravnotežu organizma što dovodi do niza metaboličkih reakcija te na kraju utiče na hormone ključne za regulaciju apetita.
Pri tome dolazi do povećanja grelina, hormona koji podstiče glad, a smanjenja leptina, hormona koji signalizira sitost.
Naučnici se slažu da je ravnoteža tih hormona presudna u regulisanju apetita, a time i u regulaciji telesne mase.
Ali, dok se ne pronađe način za uspešno manipulisanje tim hormonima, preporuka je da se izbegava „zalogaj pre spavanja“, ne samo da bi se sprečilo dobijanje na telesnoj masi, već da bi se sprečili problemi sa varenjem koji mogu izazvati smetnje sa spavanjem.
(Izvor: Mondo, Tanjug)

Nastavak na Dzungla.org...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Dzungla.org. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Dzungla.org. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.