Izvor: Blic, 08.Dec.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ja da ti pevam?!

Ja da ti pevam?!

Svojevremeno je Bora Đorđević, optužen da u pesmi 'Crni mercedes' vređa patriotska osećanja građana, zahtevao da se krivični postupak protiv njega iz sudnice u Baru preseli na stadion da bi svih 50.000 ljudi, koji su kupili kasetu 'Bora Đorđević govori gluposti', mogli da dođu i kažu da li su povređena njihova patriotska osećanja. Slično bi ovih dana moglo da se desi na suđenju Lanetu Gutoviću, samo što bi Lane mogao da traži da se optužnica >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << proširi na ceo srpski narod (ne, ne ide Gutović u Hag). Sporni tekstovi koje optuženi govori u svojoj emisiji 'Ne može da škodi' jesu narodne umotvorine, a zabeležio ih je Branko V. Radičević u knjizi 'Sujeverice i druge reči' koju je 1990. objavila Srpska književna zadruga.

I dok se čeka na početak suđenja, rat za lik i delo Laneta Gutovića i protiv njega, vodi se po beogradskim pijacama. Pre feministkinja, Gutovića su, po rekla-kazala izvorima, napale dve žene na Kalenić pijaci. Kontraofanziva usledila je ovih dana na pijaci na Bežanijskoj kosi. Prodavačice su nosile majice sa odštampanim likom Laneta Gutovića i porukom 'Lane, oženi me'!

Ne tako davno, jedno drugo muško ime nalazilo se na bedževima koje su studentkinje za vreme protesta nosile na nedrima. Ali, poruka je bila ista: oženi me. Da se nekadašnji vođa studentskih protesta danas ne bi osetio zapostavljenim pobrinuo se bend 'Brend' koji je Dragojevićevu pesmu 'Nadalina' prepevao u 'Čedolina'. Na diskovima koji izlaze u jeku predizborne kampanje 'Brend' se potrudio da svi kandidati budu podjednako zastupljeni. Nema ljutiš!

U predizbornu kampanju uključio se i Đorđe Balašević koji u novoj pesmi 'Lajte kere' otkriva homoseksualne sklonosti nekih ljudi sa vlasti: 'Briga mene za poštene što zastrane, za ministre nadobudne i nastrane (...) što zanoće k’o hetero, a osvanu na četvero...'

I dok pevači pevaju o političarima, neke pevačice (ali i glumice) zauzimaju stav iz poznatog vica: 'Ja da ti pevam?!'

Veza politike i estrade nije nova pojava i nije srpski patent iako sada i ovde poprima razmere epidemije. Dok su se po Americi jurili Kenedi i Merlinka, bliske veze između dve komunističke zemlje održavali su drug Tito i ruska glumica Tatjana Okruščeva.

Tek kasnije su na estradno-političku scenu stupili Vesna Zmijanac i Milorad Vučelić, pa Milo Đukanović i Jami... Pa opet - Jami.

Skoro godinu dana pravi se fama u vezi sa identitetom ministra koji je u ljubavnoj vezi sa Jasnom Milenković. I taman kad se 'utvrdilo' da jeste Đelić, ispostavilo se da - nije Jami! Rekla-kazala metodom otkriveno je da devojka ministra finansija jeste Milenković, ali ne Jasna već Jelena. Eto ti sad! Pa s kojim ministrom je onda Jami?! Možda to zna gospođica Katarina Radivojević. Lidija Vukićević (kojoj je omiljena pesma 'Žene vole oficire') i da zna - ne bi rekla. Ona i svoju tajnu - da li se tajno venčala sa Nebojšom Pavkovićem - čuva kao da je vojna.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.