Izvor: Blic, 17.Sep.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godinama sam maneken u Skupštini
Godinama sam maneken u Skupštini
U polumraku Kristalne dvorane Hotela 'Hajat' čula se muzika iz filma 'Valter brani Sarajevo', zatim replika: 'Ja sam Valter' i reflektori su obasjali Batu Živojinovića u odelu iz najnovije kolekcije 'Pala Zilerija'. Prošetao se pistom nogu pred nogu, u stilu starog šmekera, ispraćen gromoglasnim aplauzima. Bio je to kraj revije.
A ovako je počelo.
Ekipa 'Blica' se sat pre početka ušunjala u garderobu. Iznenadio nas >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je mir koji je vladao između uredno okačenih odela. Ni nagoveštaja frke koja će uskoro zavladati. U garderobu ulaze doajeni manekenstva: Neven Bošković i Moma Jakovljević. Moma je već spreman za prvi izlazak. U debeloj, vunenoj rolci je, i znoj već počinje da ga obliva. Nenad Šerić je u 'još goroj situaciji' - u kožnom mantilu postavljenim krznom. Kaže da se već navikao na to da na revijama usred leta nosi debele jakne, a zimi letnju garderobu. Ulaze i Dragan Đurđevć Đuka i Matija Mladenović. Komentarišu da je revija 'Pala Zilerija' jedina prava i ozbiljna. O visini honorara ne žele da pričaju, ali kažu da je pravo zadovoljstvo raditi ovu reviju.
Dolazak Bate Živojinovića izaziva interesovanje prisutnih. Svi bi da se slikaju s njim. Ispunjava im želje.
'Ja sam ovde debitant. Prvi put sam na reviji, ali nisam prvi put u ulozi manekena. To radim poslednjih 13 godina u Skupštini. 'Na pitanje zbog čega se u Skupštini osećao kao maneken, kaže: 'Zato što ništa nisam radio, a vidim da se ovde ipak nešto radi.'
Razgovor prekida Jelena Mladenović: 'Bato, na scenu ne možete da izađete neobučeni.' I Bata odlazi da se presvuče. 'Mogao sam i ovde, nema kod mene više šta da se vidi, star sam', šali se Bata. Uskoro se vraća u prelepom 'Zilerijevom' odelu. Ali cipele su mu tri broja veće. 'Eto, dali mi ove skije, još ću i da se sapletem na sceni', žali se. 'Posle će reći - eto, Bata ne ume ni da hoda.' Novopečeni maneken ne prestaje da izaziva smeh u garderobi. 'Zamisli, Momo, žali mi se Dragan Nikolić kako oseća da počinje da stari. Pitam ga šta tek ja treba da kažem, a on će meni: ‘Lako je tebi, ti si se već navikao’.'
Muzika prekida žagor u sali. Izlaze manekeni, a zatim se trčeći vraćaju, svlače se i presvlače neverovatnom brzinom. 'Koliko golih muškaraca! Da sam kojim slučajem umrla, mislila bih da sam u raju!', šali se jedna novinarka.
'Sad ću da izađem i kažem: Sve ću da vas k....', kroz smeh Bata 'osmišljva' svoj manekenski debi. Nakon četvrtog izlaska manekena, na scenu stupa Valter. Nije izgovorio repliku iz filma 'U raljama života'. Šteta. Simonida Stanković Rakija od vina Bate Živojinovića
Bata i na selu, gde živi, stalno nešto radi. Trenutno peče rakiju. I to od vina. 'Prvo napravim vino, a onda od njega ispečem rakiju. To je fantastično. Niko ne može da pogodi od čega je. Od deset litara vina dobijem litar-dva prepečenice. Ali odlične.' U seoskoj idili najveći problem predstavljaju ptice kojih ima na stotine, žali se Bata. 'Bude me u cik zore i to je povremeno nepodnošljivo. Desilo mi se da sam otvorio prozor i opalio iz lovačke puške u vazduh. Zamislite kad u pola pet ujutru sebi pored uha opalite iz puške! Od spavanja posle nema ništa!' Dešava se i da mu srne došetaju u dvorište. Na pitanje drži li životinje, aludirajući na svoj nadimak kroz smeh odgovara: 'Ne, ja sam jedina.'

















