Izvor: Blic, 09.Avg.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Francuzi okupirali Guču
Guča - Prvi dan 47. sabora trubača u Guči u znaku je stranih državljana, mahom Francuza. Od ranog jutra, u Guču su stizali ljudi iz raznih gradova Francuske (procenjuje se da ih je nekoliko hiljada), ali ima i Čeha, Bugara, Nemaca, Italijana... Organizatori Sabora kažu da će kroz prestonicu trube za ovih pet dana proći oko 30.000 stranaca, ljubitelja limenih instrumenata.
Saborsku zastavu juče u 10 časova kod Spomenika trubaču podigao je potpredsednik Skupštine Srbije Miloljub >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Albijanić, nakon čega je posetiocima i organizatorima uspešan i veseo sabor poželeo domaćin, ministar Velimir Ilić. Predsednik Saborskog odbora Slobodan Jolović istakao je da će Guča ove godine mnogo spremnije dočekati svoje goste jer je u infrastrukturu varoši dosta uloženo. „Reći ću samo da na jednom kilometru u Guči ima pet mostova. Posle Venecije, to imate još samo u Guči", rekao je Jolović.
Iako je Sabor svečano otvoren u 10 časova, prve ozbiljnije kolone saboraša u varošicu su počele da stižu posle podneva. Svoje pozicije na vreme su zauzele kafedžije i trubački orkestri, pa su gosti, kako i dolikuje, dočekani uz zvuke trube, kupus iz zemljanog lonca i pivo. Na ulicama, stotine raznoraznih štandova"
Francuza na svakom ćošku - na ulicama, u kafićima, u kampovima... Veseli i nasmejani gustiraju trubu i pivo i uživaju, kako kažu, u ljubaznosti domaćina.
Klui Pike je prvi put u Guči i ne može da veruje da postoji ovako veselo parče zemlje.
„Sve je fenomenalno. Stigla sam sinoć i među gomilama ljudi na ulicama nisam uspela da vidim neko namrgođeno ili tužno lice. Svi su u nekakvom hepi transu, pevaju, igraju, uživaju" Čitala sam o Guči, ali nisam ni približno to zamišljala ovako dobro", kaže Klui.
Na drugom kraju grada, pokraj reke, uživaju Kami, Batist i Fransoa, takođe iz Francuske. Oni su odlučili da u Guči kampuju pet dana. Poneli su kamere i fotoaparate da zabeleže najveće trubačko, pozitivno ludilo na zemaljskoj kugli.
„Kada čujem trubu, kosa mi se na glavi diže. Ha, ha, ha, to mi je rekao jedan Srbin da tako ovde govore kada je nešto kul. Zaista sam oduševljen, kao i moji prijatelji, ne samo trubom nego i kompletnim festivalom. Izložbama, prodajnim štandovima, ljudima... Guča je posebna, ali to ne vredi pričati, to se mora doživeti. Jedva čekam da prijateljima iz Francuske prenesem deo iskustva kako bi i oni došli sledeće godine", kaže Kami.
Izgleda da se priča o tome koliko je dobro u Guči ubrzano širila Francuskom jer na samo nekoliko metara od ove, nalazi se još jedna grupa Francuza. Nina, Marta i Viktor došli u zemlju trube na preporuku familije koja je prošle godine osetila i doživela čari Guče.
„Moja porodica je bila ovde i rekli su da ne smem propustiti trubu ove godine. Malo sam se raspitivao, čitao na internetu o Saboru i odlučio da dođem. Poveo sam i prijatelje. Tek je prvi dan, a ja sam fasciniran. Imamo mi trubu kao instrument i u Francuskoj, ali ovde je skroz drugačije, zvuk i atmosfera te prosto obuzmu, kao da si hipnotisan", kaže Marta.
Vesela družina iz Češke - Ondraš, Blanka i Dalibor u Guču je stigla stopom. Tri dana im je trebalo da se prebace u varošicu trube i za to vreme su promenili više prevoznih sredstava.
„Bila je to prava avantura, ali evo nas ovde, što je najvažnije. Uživamo u zvucima trube, ali i u ukusu piva. Kampujemo, družimo se, tvrdimo da je češko pivo bolje, ali ovo u Guči ima dobar ukus zbog trube. Čitali smo novine na internetu i tako smo saznali za festival. Nismo smeli to da propustimo", priča Dalibor kroz smeh.
Da priča o strancima u Guči bude potpuna pobrinuli su se novinari - ovogodišnji Sabor trubača prati oko 120 novinarskih kuća, od toga polovina iz sveta. Novinari su stigli iz udaljene Gane, Nigerije i Japana...
Loše vreme
Saboraši gledaju u nebo i nadaju se da kiša neće pokvariti provod. Danas se očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vreme, temperatura do 35 stepeni, ali posle podne nas čeka naoblačenje sa kišom, pljuskovima sa grmljavinom i padom temperature, koje će do večeri stići i do centralne Srbije. U petak se očekuje oblačno vreme sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom i osetno svežije u odnosu na prethodne dane. Za vikend oblačno, povremeno sa kišom
i hladno.
Pazarite u Guči
Nekoliko stotina uličnih prodavaca otvorilo je svoje tezge ne bi li spremni dočekali početak Sabora. Gosti su prvog dana u Guči razgledali šarene tezge, raspitivali se za cene, ali malo ko se juče uhvatio za novčanik.
- Pošto su kape - pitali smo na jednoj tezgi, razgledajući kape i šešire u raznim bojama sa natpisom „Guča".
- Dvesta dinara - odgovorio nam je prodavac nakon kraćeg razmišljanja, a ondah dodao: „Ajde, pošto ste prvi, kol’ko date".
Na jednoj tezgi na kojoj se toči pivo stoji natpis: „Pivo za jednog je bolje nego čaj za dvoje". Inače, pivo se uglavnom prodaje za 100 dinara, a toliko košta i obična pljeskavica. Gurmani, osim u prasećem i jagnjećem pečenju, mogu da uživaju i u pečenom volu, a kilogram mesa košta 1.500 dinara. Interesantno, postavljen je i jedan štand sa girosom koji juče nije radio.
U ponudi su i brojni proizvodi iz domaće radinosti - narodnje nošnje, raznorazni opanci na štandu sa natpisom „Srbija kod majstora Slaviše". Odmah pored Slaviše, nalazi se štand sa indijskom odećom i obućom, a prodavac kaže da je „zadovoljan i da od svega ide po malo". Tu su i majice sa već tradicionalnim sloganima: „Jebeš zemlju koja Guču nema", „Hajde sa mnom moje luče da duvamo usred Guče", „Guča kiss"... U svom tom šarenilu, na ulicama Guče falilo je samo jedno - trubači. Juče ih u toku dana nije bilo ni za lek, a u kafićima i pod šatrama treštala je truba, ali iz zvučnika. N. DŽodan
















