Izvor: Vesti-online.com, 27.Jul.2018, 08:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li se blago sa Titanika vraća u Belfast?
Kampanju je pokrenuo Džejms Kameron, reditelj Oskarovac, koji je 1997. snimio Titanik
Blago otkriveno u olupini Titanika moglo bi uskoro da se vrati u Belfast, gde je brod i napravljen.
Multimilionska kampanja započeta je u utorak. Ovo je pokušaj da se kupi 5.500 artefakata od američke kompanije i da se vrate u Veliku Britaniju.
Ako uspeju, mnogi vredni predmeti će biti izloženi u muzeju Titanika u Belfastu.
Zbirka uključuje i deo trupa broda >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i porcelanski set koji je potonuo aprila 1912. godine. Nema garancije da kampanja uspeti. Ipak, podržao ju je Džejms Kameron, filmadžija koji je dobio Oskara za film Titanik 1997. godine.
- Kada je Titanik potonuo, to je bio srceparajući istorijski trenutak - rekao je Kameron.
"Jako je važno obezbediti predmete koji su ostali sa broda, sačuvati ih i omogućiti narednim generacijama da ih vide. Na taj način odajemo počast 1.503 putnika i članova posade koji su preminuli."
Trenutni vlasnik kolekcije, Premijer egzibišns, proglasio je bankrot u SAD.
Za artefakte je zainteresovano više ponuđača. Konal Hervi, zamenik direktora muzeja Titanik Belfast, kaže: - Želimo da vratimo artehakte kući. Oni će i dalje biti zaštićeni i u javnom vlasništvu, a svet će moći da uživa u njima.
Kampanju vrednu 20 miliona dolara podržali su Rojal muzej Grinvič, Nacionalni muzej Severne Irske, Titanik Belfast i Titanik fondacija.Artefakti su otkriveni na morskom dnu tokom sedam ekspedicija koje su ronile između 1987. i 2004. godine.
Nešnal džiografik je već obećao 500.000 dolara za kampanju.
Doktor Robert Balard, okeanograf koji je otkrio olupinu Titanika, podržava poduhvat.
- Ova ponuda je jedina opravdana opcija koja čuva integritet kolekcije - rekao je on.
- Zbirka zaslužuje da se vrati kući, odakle je i krenula na putovanje.
Sudski postupci se nastavljaju u SAD zbog stečaja i očekuje se da će uskoro doći do zaključka.
Titanik je bio najveći putnički brod na svetu kada je spušten u more.
Potonuo je na prvom putovanju 1912. godine, a život je izgubilo više od 1.500 ljudi.
Nastavak na Vesti-online.com...












