Da li biljke razgovaraju?

Izvor: OkRadio.rs, 25.Mar.2013, 12:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li biljke razgovaraju?

Možda ne razmišljamo o njima kao o društvenim bićima, ali ispostavlja se da su biljke razvile način da prepoznaju ko raste pored njih. Kao i ljudi ili životinje, i neke biljke bolje opstaju u društvu, dok druge preferiraju mirniji privatni život. Za razliku od brojnih čovekolikih rođaka, braće i sestara, čini se da rođaci među biljkama čine sve da se uzajamno pomognu, deleći resurse i zaobilazeći rivalitet. Neke biljke komuniciraju ispuštajući hemikalije kroz svoje pokorice, druge vrste putem bakterija iz zemljišta uspevaju da prepoznaju šta se dešava u njihovom okruženju. Nakon nekoliko decenija posmatranja biljaka kao krajnje pasivnih učesnika...

Nastavak na OkRadio.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta OkRadio.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta OkRadio.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.