Izvor: OkRadio.rs, 25.Mar.2013, 12:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li biljke razgovaraju?
Možda ne razmišljamo o njima kao o društvenim bićima, ali ispostavlja se da su biljke razvile način da prepoznaju ko raste pored njih. Kao i ljudi ili životinje, i neke biljke bolje opstaju u društvu, dok druge preferiraju mirniji privatni život. Za razliku od brojnih čovekolikih rođaka, braće i sestara, čini se da rođaci među biljkama čine sve da se uzajamno pomognu, deleći resurse i zaobilazeći rivalitet. Neke biljke komuniciraju ispuštajući hemikalije kroz svoje pokorice, druge vrste putem bakterija iz zemljišta uspevaju da prepoznaju šta se dešava u njihovom okruženju. Nakon nekoliko decenija posmatranja biljaka kao krajnje pasivnih učesnika...







