Izvor: Blic, 27.Sep.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bend koji niko nikada nije video
Bend koji niko nikada nije video
Kolarac će večeras ugostiti čudne goste. Reč je o bendu 'Rezidents'. Oni sviraju retko i njihovi nastupi imaju status 'događaja', a više, mnogo više ljudi dolazi na njihove nastupe nego što kupuje njihove diskove. Prvo izdanje su objavili pre tačno 30 godina ('Meet The Residents', što je parafraza imena albuma 'The Beatlesa', zbog čega je kružila glasina da se pod tim imenom u stvari kriju sami 'The Beatles'). Predstavljaju pionire u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << upotrebi elektronskih instrumenata i osnivači su jedne od prvih nezavisnih izdavačkih kuća 'Ralf Records', pod čijom zaštitom je počela karijera i 'Tuxedomoon'. Umesto klasičnih koncertnih turneja - nastupali su isključivo kroz tematske predstave, na kojima su se po prvi put uživo pojavila četiri džentlmena odevena u frakove i sa cilindrima na ogromnoj očnoj jabučici umesto glave. Na svetskoj turneji koja je počela prošle godine, 'The Residents' predstavljaju novi projekat 'Demons Dance Alone'. Niko ne zna njihov identitet i nikada nisu dali intervju. Ali
Homer Flin, jedan od članova 'Kriptik korporacije' blizak bendu, bio je ljubazan da odgovori na nekoliko pitanja o enigmatičnom bendu koji znamo kao 'The Residents'. Evo njegovih odgovora. Koliko ljudi na svetu zaista zna pravi identitet benda?
- Hiljade. 'The Residents' ne kriju identitet pred prijateljima, porodicama, saradnicima... onoliko koliko ga čuvaju u javnosti. Tako da, ukoliko pomnožite 25 godina sa četiri familije, snimanjima, turnejama, video-snimanjima, brojem programera CD-romova i umetnika, zaposlenima u kancelarijama, prijateljima i prijateljima prijatelja... Koliko njihova enigmatičnost utiče na njihovu popularnost?
- Tajanstvenost dosta utiče. Kada je 'Kriptik korporacija' preuzela i proširila 'Ralf Records' kasnih sedamdesetih, imali smo ideju da za istu etiketu treba da potpišu i 'komercijalniji' bendovi čime bi se 'The Residents' oslobodili pritiska da moraju da prodaju ploče. Njima je ostavljena sloboda da slede duh svoje kreativnosti (ili kako to oni lepo kažu 'da slede svoju muzu'). Bio je to dobar plan, ali je propao jer iako su ostali izvođači ('Snakefinger', 'Toxedomoon', 'MX - 80 Sound', 'Yellow'...) bili u izvesnom smislu komercijalniji od 'The Residents', ni oni se nisu dobro prodavali.
Možete li nam nešto reći o tome kako 'The Residents' gledaju na aktuelnu scenu i muzičku industriju?
Sve u svemu, oni na aktuelnu muzičku scenu gledaju kao i na kulturu uopšte - konzervativno.














