Izvor: RTS, 28.Sep.2023, 15:46

На које психолоске проблеме су се млади у Смедереву залили после масовних убистава из маја ове године

Психосоцијална подршка намењена младима, ученицима, њиховим родитељима и свим запосленима у школском систему, реализована је током лета у Смедереву. Саветовалиште је основано после масовних убистава у Београду, Младеновцу и Малом Орашју. Због стања на терену >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << и интересовања, саветовалиште ће наставити са радом.
На психосоцијлну подршку која је током лета организована у Смедереву и Малом Орашју, могло је да се дође без заказивања и претходне најаве.

На питање колико је било интересовање за овај вид подршке психолог Снежана Ђурић одговара:"Психосоцијална подршка, овај пројекат је покренут од стране владе Србије у сарадњи са Институтом за ментално здравље и са Друштвом психолога Србије. Покренута су саветовалишта у свим средњим школама у Смедереву и две основне школе у Малом Орашју и Водњу. Током школске године, пошто је пројекат покренут крајем маја, било је велико интересовање деце и у средњим школама и у основним, деца су се са различитом проблематиком јављала. Након завршетка школске године, када је почео распуст, процењено је да је потребно наставити са радом саветовалишта, али је сада саветовалиште измештено из школа и одређено је да буде у Смедереву на једном пункту, у регионалном центру, а у Малом Орашју да буде у просторијама амбуланте. Било је и током лета, иако је био распуст и одмори, било је интересовања, деца су долазила, долазила су са родитељима адолесценти и мања деца, тако да је процењено да се рад саветовалишта и даље настави докле буде интересовања за то."
На шта се посебно обраћала пажња и који су најчешчћи изазови са којима су се суочавали поготово током ове школске године, деца, њихови родитељи, али и наставници прича Снежана Ђурић, психолог ОБ "Свети Луја" Смедерево: "Највећи проблем је био како да се превазиђе све ово што се десило, деца су на различите начине реаговала, било је узнемирености, анксиозности, деца су имала проблема са спавањем, са страховима, депресијом, тугом, туга је свакако била највећи изазов са којим смо се суочавали. Подршка је била у томе да се саслушају деца, да се пружи разумевање за сва њихова осећања и реаговања и да се, уколико је то потребно, предложи даље праћење, односно, да се направи одређени план за даљу неку активност. "

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.