У Македонији отворена биралишта

Izvor: 011vodič.com, 15.Jul.2020, 14:12

У Македонији отворена биралишта

СКОПЉЕ – У Северној Македонији данас се одржавају 10. парламентарни избори од осамостаљења те земље, овога пута у посебним условима због епидемије коронавируса.
Бирачка места отворена су у седам сати и на њима ће бирачи моћи да гласају до 21 сат уз обавезно ношење маске >> Pročitaj celu vest na sajtu 011vodič.com << и друге епидемиолошке препоруке.
У бирачком списку је 1.814.263 грађана са правом гласа, а на изборима учествује 1.578 кандидати из 15 коалиција и партија.
Главна борба очекује се између две водеће странке – СДСМ Зорана Заева и ВМРО ДПМНЕ Христијана Мицкоског, а највећа партија Албанаца ДУИ први пут излази са својим кандидатом за премијера
У понедељак и уторак у Северној Македонији су гласали бирачи заражена ковидом-19, они који су у самоизолацији и болесна лица, као и затвореници и они који су у притвору.
Због пандемије, Државна изборна комисија у тој земљи је направила посебну процедуру за гласање за грађане који су заражени или су у самоизолацији, преноси Танјуг.
Северна Македоније је омогућила због пандемије да се формирају посебни бирачки одбори састављени од троје здравствених радника и представника политичких партија, како грађанима који су заражени коронавирусом не би било ускраћено право гласа.
На овим изборима дијаспора неће гласати, јер се током ванредног стања није пријавио довољан број македонских држављана за гласање.
Први избори за посланике у македонском Собрању одржани су у новембру 1990. године, док су последњи одржани 2016. године.
Поред парламентарних избора, у тој земљи до сада је спроведено шест избора за председника и седам избора за локалне власти, наводи МИА.
Македонски грађани од осамостаљивања до данас гласали су три пута и на референдумима – 1991. за независну државу, 2004. за нову унутрашњу територијалну подељеност земље и 2018. године за Споразум између Северне Македоније и Грчке о новом имену те земље.
Првобитно избори је требало да буду одржани 12. априла, али су због пандемије одложени за 15. јул.
Као и на претходним изборима 2016. године, а у складу са Споразумом из Пржина, који је постао део македонског изборног закона, у тој земљи 100 дана пре избора се бира техничка влада састављена од министара из редова власти и опозиције.
Због пандемије ковид-19 и ванредног стања у тој земљи, мандат техничке владе продужен је до окончања изборних радњи.
Политика.рс


The post У Македонији отворена биралишта appeared first on 011vodic.

Nastavak na 011vodič.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta 011vodič.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta 011vodič.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.