Izvor: RTS, 29.Apr.2023, 05:59

Западне службе: Експанзија авганистанског огранка Исламске државе

Немачке безбедносне власти упозоравају на растућу опасност од напада авганистанског огранка терористичке групе Исламска држава. Та група тренутно интензивно шири своју мрежу.
Пре неколико година, оваква вест би у западним медијима била незамислива: >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << талибани у Авганистану убили исламистичког терористу. То се наводно десило почетком априла, а ради се о команданту терористичке групе Исламска држава осумњиченом да је био организатор бомбашког напада на аеродрому у Кабулу у августу 2021. у којем је убијено више од 150 људи, укључујући и 13 америчких војника.

О убиству терористе ИС-а јавност је обавестио Џон Кирби, портпарол Савета за националну безбедност САД. Притом је деловало као да је влада САД изузетно захвална талибанима, новим авганистанским владарима, за ту успешну „антитерористичку операцију“ – и то је у ствари помало тако. Иако талибане карактерише радикална исламска ИСеологија, они су непријатељи џихадиста Исламске државе и ове две групе се огорчено боре једна против друге. Према западним безбедносним властима, терористи ИС-а представљају много већу претњу (од талибана).
Мрежа ИСПК наводно планира нападе на западу Исламска држава је у Сирији и Ираку углавном уништена или барем значајно потиснута. Међутим, њен огранак у Авганистану, такозвана Исламска држава провинције Хорасан (ИСПК), ставља у приправност и немачку противтерористичку одбрану. А командант америчке Централне команде, генерал Мајкл Курила, недавно је пред америчким Сенатом прогнозирао да ће авганистански огранак ИС-а вероватно бити у стању да нападне западне мете ван Авганистана – за мање од шест месеци.
Према западним обавештајним службама, ИСПК је последњих месеци изградио мрежу присталица и помагача како би могао да изведе терористичке нападе у иностранству, посебно у Европи. Та група интензивно ради на припреми већих напада на Западу, упозоравају и немачки обавештајци. С једне стране, циљано се ступа у контакт с радикализованим исламистима у Европи преко чет-група и шифрованих канала комуникације: тамо их регрутују и на пример, дају инструкције за производњу експлозива и бомби.
Међутим, безбедносне власти су сада посебно забринуте – између осталог и зато што има извештаја да се потенцијалне терористичке ћелије убацују у Европу. Наводно је то делом већ учињено. Према безбедносним круговима, ИСПК је већ искористио недавно кретање избеглица за кријумчарење терориста вољних да изврше нападе.
Недавно објављени документи америчког Министарства одбране показују да америчке тајне службе имају информације да ИСПК активно промовише такозване „спољне операције“, односно нападе у иностранству. Према једном од докумената из фебруара, до сада је познато више десетина таквих планова, а америчке службе наводно су сазнале да је ИСПК очигледно планирао да изврши самоубилачки напад током Светског првенства у фудбалу 2022. у Катару. Наводи се да су други планирани напади били усмерени на холандске и шведске дипломатске објекте у Русији, Таџикистану и Азербејџану, као одговор на десничарске екстремисте који су спалили Куран у те две земље.
Разматрани напади дроновима Поред тога, наводи се да су чланови ИСПК интензивно разговарали о могуц́ности напада коришћењем дронова опремљених експлозивом. Наводи се да су исламисти већ контактирали једну особу у Украјини, где се већ неко време с великим успехом користе цивилни дронови претворени у наоружане летеће објекте.
Такође се наводи да је терористичка мрежа у лето прошле године контактирала једног симпатизера у Великој Британији који је тврдио да има вештине у области аеронаутичког инжењерства и хемије. Контакти ИС подстакли су га да своје знање стави на располагање путем онлајн-комуникације, уместо да крене на ризично путовање у Ирак или Авганистан.
Планирано оснивање немачке ћелије ИС? И у Немачкој су институције за безбедност тренутно веома забринуте због све веће опасности од исламистичких напада у земљи. „Јачање те групе у Авганистану повећава опасност у Немачкој“, упозорио је пре неколико недеља Томас Халденванг, председник Савезне канцеларије за заштиту устава, тајне службе за безбедност унутар Немачке.
У септембру 2022. у Изерлону и Бремерхавену ухапшена су двојица младих исламиста за које се наводи да су комуницирали с припадницима ИС у Авганистану – међу којима је био и високорангирани командант, пореклом из Таџикистана који је до скоро живео у Немачкој, а затим је отишао у Авганистан.
Према наводима немачког савезног државног тужиоца, ухапшени су путем чет-група регрутовали друге исламисте, позивали на нападе и делили исламистичку пропаганду и упутства за прављење бомби. Наводи се да су инструктори ИСПК и њима саветовали да не путују на подручје сукоба и да уместо тога изврше нападе на „невернике“ у Немачкој.
Наводи се да је 17-годишњак из Бремерхафена који је осумњичен за тероризам добио инструкције од свог контакта са ИС у Авганистану да успостави ћелију ИС у Немачкој и да делује као њен „емир“. Неко време је водио групу на Телеграму на немачком језику са више од 30 чланова.
С друге стране, за 16-годишњег осумњиченог из Изерлона наводи се да је планирао напад експлозивом, али је од тога одустао и размишљао да уместо тога изврши напад ножем на полицајце.
Двојица малолетних исламиста су оптужени пред Вишим регионалним судом у Хамбургу. Још није јасно да ли ће оптужбе бити прихваћене. Они су и даље у притвору, али се нису одрекли својих џихадистичких ставова. Младић из Бремерхафена наводно је насликао заставу Исламске државе и написао исламистичку борбену песму. За осумњиченог из Изерлона се наводи да је током посета затвору наставио да изражава радикалне исламске ИС.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.