
Izvor: RTS, 01.Apr.2025, 10:17
Глобални дијалог у Србији о подели развојних могућности Кине са светом
У Пекингу је у марту одржано годишње заседање највишег законодавног и саветодавног тела Кине, показавши свету виталност Кине у новој ери. Овогодишњи циљ раста, од око пет одсто, поново је привукао пажњу јавности. Глобална анкета коју је спровела КМГ показала је >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << да је више од 90 одсто испитаника похвалило снажну економску и технолошку снагу Кине и изразило очекивања да ће огромно кинеско тржиште свету донети велике могућности, рекао је председник Кинеске медијске групе (КМГ).
Шен Хаисијунг у видео-обраћању на Глобалном дијалогу "Кина у пролеће: Дељење могућности са светом", који је у Београду организовала Кинеска медијска група у сарадњи са Институтом за међународну политику и привреду Србије", истакао је да су кинеске иновације примећене у читавом свету.
"Кинески АИ стартап DeepSeek изазвао је буру у технолошком свету, роботи који играју, Jangge, појавили су се у гала програму поводом Празника пролећа, анимирани филм ’Не Џа 2’ направио је огроман потрес на међународним биоскопским благајнама, а ’Путовање по Кини са филмовима’ подстакло је ’кинеску грозницу’ међу иностраним туристима и нови талас културног туризма на различитим местима", навео је Шен.
Подестио је да је на овогодишњем заседању највишег законодавног и саветодавног тела Кине, председник Си Ђинпинг истакао потребу да се постепено шири институционално отварање и континуирано шири простор за међународну сарадњу. Кинеска врата ће се отварати све шире и шире.
"Филм и телевизија као мост"
Шен је даље навео да је КМГ спремна да подели нове кинеске могућности у области технолошких иновација у новој ери са пријатељима широм света.
"Користићемо филм и телевизију као мост, културу као везу за стварање платформи за размену и узајамно учење, као што су Глобални форум за иновације у медијима, глобална турнеја ‘Путовање кроз цивилизације’, фестивал кинеских филмова и телевизијских програма и механизам сарадње ’Глобални партнер’. Изградићемо глобалну мрежу за дијалог међу цивилизацијама, искористићемо моћ културе да загрејемо свет и осветлимо људска срца, како би се омогућило да се људске цивилизације допуњују и напредују у хармонији", закључио је Шен.
Директор Института за међународну политику и привреду, Бранислав Ђорђевић, рекао је да скуп показује да и даље постоји и жеља и воља да се на глобалном нивоу разговара о могућностима заједничког развоја и заједничке будућности.
"Кина је по свим параметрима у светском врху, али данас има неспоран примат у свету је њено опредељење да унутрашњи развој трајно веже за мултилатералну сарадњу, глобални дијалог и заједничку будућност човечанства. Кинески премијер Ли Ћијанг недавно је потврдио даље спровођење политике отварања и сарадњу са другим субјектима међународних односа, инсистирајући на значају међународне сарадње", навео је Ђорђевић.
Подсетио је и да је нагласио да се Кина супротставља хегемонизму, као и унилатерализму и протекционизму у свим облицима, те да подржава међународну праведност и међународно право.
"С тим у вези, премијер Ли је нагласио да је Кина спремна да са другим чланицама међународне заједнице ради на промовисању равноправног и уређеног мултиполарног света и универзално корисне инклузивне економске глобализације и да спроводи своје три иницијативе: за глобални развој, за глобалну безбедност и глобалну цивилизацију", истако је Ђорђевић.
"Кина као последњи анкер мира и раста"
Министарка привреде Србије Адријана Месаровић рекла је да се у тренутној глобалној геополитичкој нестабилности, када је свет суочен са бројним кризама и ратним сукобима, Народна Република Кина истиче као последњи анкер мира, стабилности и раста.
"Способност да одржи стабилност и континуирани економски раст чини је јединственом глобалном силом која вуче светску економију напред. Управо је ова стабилност Кине темељ који омогућава свету да гледа у будућност са већом сигурношћу", нагласила је Месаровићева.
Према њеним речима,Србија је постала кључна тачка за кинеске инвестиције у Европи, а Влада Републике Србије посвећена је стварању повољног амбијента за привредну сарадњу са Кином, што потврђује и раст наше трговинске размене, која је прешла осам милијарди евра.
У години када се обележава 70. годишњица успостављања дипломатских односа између Србије и Кине, Месаровићева је нагласила да сарадња између две земље није ограничена само на инвестиције и трговину.
"Она подразумева и дубоко културно и друштвено зближавање наших народа. Уверени смо да економски успех без људске димензије и културне размене нема пун значај. Зато наша сарадња прожима образовање, културу и заједничке иницијативе младих талената", закључила је министарка.
Нови замах у кинеско-српским односима
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг казао је да је након недавно одржаних два заседања у Пекингу, Кина представила план економског развоја за 2025. годину, усмерен на убрзану модернизацију, технолошке иновације и отварање према свету.
"Предвиђени раст БДП-а од пет одсто пратиће мере за проширење домаће потражње, подстицај страних инвестиција и развој нових производних снага попут електричних возила, вештачке интелигенције и полупроводника. Кинеска економија је у 2024. години остварила раст од пет одсто, са доприносом од 30 одсто глобалном економском расту. Упркос санкцијама и глобалним изазовима, Кина наставља да шири трговинске везе – трговина у оквиру иницијативе ’Појас и пут’ премашила је 50 одсто укупног извоза, а укинуте су визе за грађане 38 земаља", навео је Ли Минг.
Амбасадор је нагласио да у том контексту кинеско-српски односи бележе нови замах, те да је Кина је годинама други највећи трговински партнер Србије и водећи извор страних инвестиција, као и да белики инфраструктурни и индустријски пројекти, попут брзе пруге Београд-Будимпешта, рудника бакра ’Зиђин’ и челичане ’Хестил’ доприносе развоју српске привреде.
#Последњих недеља сарадња је додатно интензивирана: Кина је потврдила учешће на 'Експу' 2027. у Београду, српски пољопривредни производи стижу на кинеско тржиште, а кинеска електрична возила изазвала су велико интересовање на Београдском сајму аутомобила. На економском форуму у Београду окупило се преко 200 привредника из обе земље. Две државе настављају да негују блиске односе засноване на узајамном поштовању и подршци, делећи визију заједничке будућности у ери глобалних промена", закључио је Минг.
Туризам – генератор економског развоја
У име министра туризма и омладине Србије Хусеина Мемића, на глобалном дијалогу се обратила помоћница министра, Вишња Ракић, која је истакла да је 70. годишњицу успостављања дипломатских односа између Народне Републике Кине и Републике Србије, изузетно значајан јубилеј који потврђује дубоко укорењено пријатељство и стратешко партнерство двеју земаља, које временом постаје нераскидиво.
"Туризам је генератор економског развоја, моћна спона између народа, култура и економија, а добри билатерални односи у области туризма између Републике Србије и Народне Републике Кине представљају добар пример како и на који начин заједнички развој и размена доприносе јачању пријатељства између две земље. С тим у вези, министарство туризма и омладине Републике Србије активно ради на проширењу туристичке понуде на кинеско тржиште, имајући у виду да ће Србија бити домаћин кинеским туристима у наредним годинама", закључила је Ракићева.