Izvor: RTS, 19.Apr.2024, 14:22

Аналогија - Слободан Бубњебић: Српска нуклеарка је одлична идеја, осим у случају рата

Реакције на најаву да ће Србија да гради нуклеарну електрану крећу се од - "нисмо довољно одговорни да управљамо тако великом силом"  до оних да нам је то једини спас у енергетски неизвесној будућности. Слободан Бубњевић, аутор књиге „Алхемија бомбе“, тврди да >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << се сценарији Чернобиља и Фукушиме не могу поновити. 
Плаши ли вас идеја да би у Србији могла да се изгради нуклеарна електрана? 
Стручњаке који би је градили и у њој радили одавно не школујемо, па је логично питање ко би учествовао у том пројекту. С друге стране, немамо ни довољно извора који би нам обезбедили чист ваздух и довољно струје. Да ли је нуклеарна енергија заиста зелена и једини излаз из ове ситуације? Шта би се десило са Србијом када би нуклеарком на њеном тлу управљали странци? То су само нека од питања на која одговара Слободан Бубњевић у @analogija-podkast. 
Инцидент који се десио у Чернобиљу се не може поновити, тврди Бубњевић:
"Технички разлози, врста реактора, начин његовог функционисања и људска грешка који су омогућили да се то деси не могу се поновити . Та врста реактора се уствари и не користи више, али док постоји нуклеарна технологија, увек ће бити и некакав ризик".
Бубњевић је до детаља у подкасту објаснио и како је дошло до несреће у Фукошими и колико је заправо зрачења отишло том приликом у океан. 
Ипак, сматра он, када се упореде све потенацијалне опасности и бенефити које доноси овај начин производње енергије, нуклерке су добар избор. Оно што је најважније је заправо образовати добар кадар, направити стретегију и у том смислу постати независтан. 
По њему је теза да наше друштво није спремно за нуклерану енергију веома погрешна, јер смо како каже, изродили велики број научника из света математике, физике и других области и логично би било да они раде код нас, а не у свету за странце. 
Ратови су један од озбиљнијих контра-аргумената за поседовање нуклеарне електране на нечијој територији, а које су још опасности, а које предности послушајте у @analogija-podkast.
 
 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.