Izvor: RTS, 17.Feb.2024, 10:10

Отац даје ћерки бубрег, а сутра мајка сину; Дучић за РТС: Све је спремно за оперативни захват

Двоје деце ће 17. и 18. фебруара трансплантацијом у Тиршовој добити нове бубреге од родитеља. Др Синиша Дучић рекао је за РТС да је предност тог типа трансплантације од живих донора лапараскопско одстрањење бубрега и брз постоперативни ток. Заједно са српским тимом >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << лекара су и стручњаци из Лондона.
У Дечјој клиници у Тиршовој данас и сутра две трансплантације - двоје деце ће добити нове бубреге од родитеља. Трансплантације од живих донора обавиће хирурзи из Универзитетске дечје клинике уз подршку стручњака из Лондона.
Данас ће бубрег од оца добити 18-огодишња девојчица, а сутра дечак од 17 година коме ће давалац бити мајка.
Гостујући стручњаци ће спровести ове захтевне операције у Србији захваљујући наставку успешне сарадње између Републичког фонда за здравствено осигурање и једне од најпознатијих светских болница у Лондону.
Др Синиша Дучић, директор Универзитетске дечје клинике у Тиршовој рекао је за РТС да је у клиници у Тиршовој тим из Лондона који ће заједно са српским тимом лекара извршити трансплантације.
"То је наставак сарадње коју смо започели и надамо се да ће све проћи како треба“, рекао је др Дучић.
Жива трансплантација у две сале Данас отац даје ћерки бубрег, сутра мајка сину. То је жива трансплантација и радиће се у две сале.
"Два тима раде, у једној сали ће се радити експлантација, односно узимање органа, да би након узимања тај орган био пресађен, девојчици у другој сали. Са тимом из Лондона учествују и наши лекари и уролози са ВМА. То су искусни уролози који ће помоћи у експлантацији органа“, истакао је Дучић. 
У тиму су доктор Никос Кесари, дечији трансплантациони хирург и доктор Јоанис Лукопулос, трансплантациони хирург за одрасле и докторка Јелена Стојановић, такође нефролог. Они живе и раде у Лондону, у једној од најпознатијих светских болница.
Како су текле припреме "Ми смо успоставили сарадњу са болницом из Лондона, пре свега преко контакта са докторком Јеленом Стојановић пре пар година. Она је реактивирана прошле године", подвукао је Дучић.
Према његовим речима, припреме су трајале неколико недеља, односно месеци, рађена су апсолутно сва испитивања, имунолошка, радиографска, трансплантолошка.
"Јуче су извршене последње припреме, сви су спремни за оперативни захват и надамо се да ће то се проћи како треба. Нема разлога да не прође“, каже Дучић.
Трансплнатације од 2001. године Крајем прошле године су наше лекари ишли у Лондон на усавршавање, преко Републичког фонда за здравствено осигурање и ово је много лакше него да деца одлазе у Лондон.
"Ми радимо трансплантацију органа последњих 20 година, од 2001. Овај ти из Лондона служи за најсложеније трансплантационе процедуре и оно што је предност тог типа трансплантација које они раде, је лапарасковско одстрањење, односно узимање бубрега", каже доктор.
Објашњава да је то минимално инвазивна процедура, минимална манипулација са бубрегом који ће бити пресађен, постоперативни ток брзо траје, тако да има много предности и то је постало стандард у Европи.
"Ми се надамо се да ћемо унаредних неколико месеци бити референтни центар да радимо трансплантацију у региону", напоменуо је Дучић. 
Одличан тим нефролога и анестезиолога Др Дучић каже да имају одличан тим нефролога и анестезиолога, људи који су апсолутно едуковани у то мсмислу, тако да могу да прихвате тај тежак задатак да се све уради како треба. 
Што се тиче пацијената који се дијализирају у тој установи, Дучић је рекао да је реч о више од 20 пацијената.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.