Zmija u gradskom autobusu

Izvor: RTS, 12.Maj.2017, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zmija u gradskom autobusu

Zmija u autobusu u Vranju uznemirila je građane, reagovali su članovi Udruženja za zaštitu gmizavaca i prirodne sredine "Poskok" iz Vladičinog Hana.
U dvorištima, podrumima, na tavanima, krovovima, u prevoznim redstvima, šahtovima. Zmije se pojavljuju na različitim mestima. Kada ih uoče, žitelji Pčinjskog okruga zovu Vladicu Stankovića i članove udruženja "Poskok" iz Vladičinog Hana. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

Njihov zadatak je da zmiju bezbedno uhvate i vrate u prirodno stanište.
"Teške su intervencije, u automobilima naročito", kaže Vladica Stanković, iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok". "Teško je da se nađu, imali smo takve intervencije, i one traju tri, četiri sata."
Prema rečima Zorana Stanimirovića, člana Udruženja i volontera, prošle godine su
uhvatili dva smuka na krovu i vratili ih u prirodno stanište: "Ljudi se plaše, naročito kad ih vide na krovu."
Zmije imaju odbrambeni stav i ako su ugrožene, upozoravaju šištanjem. Ne napadaju prve, kažu u Udruženju. Ipak, kod ljudi postoji veliki strah.
"Kao dete sam imao kontakt sa zmijom od koje sam stvorio fobiju. Hteo sam da se suočim sa tim strahom i da ga prebrodim. Tako sam krenuo da držim zmije i rodila se ljubav prema zmijama", priča Predrag Jovanović, volonter u Udruženju "Poskok".
Dragoslav Đorđević, takođe volonter u "Poskoku", kaže da se ljudi uspaniče, beže, napuštaju kuću:
"Desilo se da ljudi ostave svoju decu i da se sklone. Jednostavno, taj strah je razumljiv, a pored toga što mi hvatamo zmije i vraćamo ih u stanište, radimo i na edukaciji stanovništva."
Udruženje za zaštitu gmizavaca "Poskok" postoji tri godine, sarađuju sa Zavodom za zaštitu prirodne sredine Srbije. Petorica članova različitih zanimanja štiti zmije na jugu Srbije.
I naša novinarka Danica Mirić iamla je priliku da, uz podršku volontera Udruženja
"Poskok" prvi put dotakne zmiju i oslobodi se straha.
"Zmije ne čuju i od vibracija se sklanjaju same", objašnjava Vladica Stanković, iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok". "Dešavaju se neke nezgode, zato što se slučajno desi da čovek nagazi zmiju i dođe do ujeda. Ali najveći je problem u neznanju."
U Srbiji postoji deset vrsta zmija - tri otrovnice: poskok, šarka i planinski šargan. 
rts.vranje@rts.rs 
 
Pogledaj vesti o: Vranje

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.