Izvor: Blic, 22.Jan.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Učenike dočekala poplava u kuhinji
VRANJE - Oko 1.300 đaka vranjske osnovne škole „Vuk Karadžić" prvog dana nastave posle raspusta dočekala je poplava u školskoj kuhinji i trpezariji i krov koji na desetak mesta prokišnjava.
Zbog vlažnih zidova i plafona, na udaru je elektroinstalacija, zbog čega su postoji opasnost od kratkog spoja i ugroženi su životi učenika i zaposlenih. Zbog naglog otopljavanja leda i snega popustio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je deo krova, pa je poplavljena kuhinja i trpezarija, a krov iznad ovog dela škole obnovila je prošlog leta vranjska firma „Tehnoinvest".
Na više mesta u školi pomoćni radnici se od kišnice brane kantama i krpama i ukoliko se nešto hitno ne preduzme, voda će da ugrozi i učionice, a sa plafona jedne već je počelo da kaplje.
- Zaprepastili smo se kada smo videli poplavljenu kuhinju i trpezariju. Zbog pravog potopa, odmah smo obavestili resornu službu lokalne samouprave, firmu „Tehnoinvest" i rukovodstvo „Dunav osiguranja". Nikoga ne optužujem, ali je na njima da se dogovore ko će da plati štetu. Krov koji pokriva 5.000 kvadrata zgrade je prilično star i dotrajao i za kompletnu rekonstrukciju treba da se obezbedi više od pet miliona dinara. U razgovoru sa arhitektama saznao sam da je vek trajanja krova od 15 do 20 godina. Krov naše škole odoleva zubu vremena čak 29 godina. Mislim da do prokišnjavanja krova ne bi došlo da ga je izvođač radova izolovao i bolje zaštitio - kaže direktor škole Dušan Stevanović. Rekonstrukcija kompletne krovne konstrukcije je neizvesna jer je potrebno dosta novca.
Posao sa „Tehnoinvestom" ugovorila je Služba za javne nabavke Gradske uprave Vranja. Obnova dela krova koštala je oko 500.000 dinara. Pošto je škola osigurana, „Dunav osiguranje" treba da nadoknadi 25 odsto od procenjene štete. Poplava u kuhinji i trpezariji je sanirana, ali gorući problem prokišnjavanja još nije rešen.
Vlasnik „Tehnoinvesta" Tomislav Stanković kaže da su radnici ove firme kvalitetno obavili posao, ali da su velike količine snega i leda kumovale prokišnjavanju krova.
- Oštećene delove krova prekrili smo salonitom, a postavili smo i ležeće oluke. Reč je o krovu koji još pre 29 godina nije dobro urađen. Velike količine snega sa krova su se sporo otapale u ležeće oluke. Pošto su oni bili zamrznuti, voda je ispod pokrivača krova curila na plafon. Zbog toga treba hitno da se ponovo rekonstruiše deo krova iznad kuhinje i trpezarije. Predstavnici „Dunav osiguranja" uverili su se da je reč o elementarnoj nepogodi, zbog čega su rekli da će sa 25 odsto novca da plate obnovu dela školskog krova - rekao je Stanković.
Pogledaj vesti o: Poplave














