Izvor: juGmedia, 24.Apr.2017, 15:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SSP: Policajcima koji rade sa migrantima pljunuto u lice
Policijskim službenicima iz Policijskih uprava Vranje i Sremska Mitrovica po novoj odluci ministra unutrašnjih poslova, Nebojše Stefanovića, ubuduće neće biti isplaćivane posebne nadoknade za rad sa migrantima.
Nova odluka propisuje da su njihova 12-časovna angažovanja u Prihvatnim centrima, na poslovima obezbeđenja, pregleda, prevoza, intervencija i ostalih policijskih poslova u direktnom i neposrednom radu sa >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << migrantima sada isključena od nadoknade
Iz vranjskog Regionalnog centra Sindikata srpske policije smatraju da su novom odlukom totalno obesmišljeni pojmovi „posebna naknada“, „otežani terenski uslovi“, „specifična područja“, kao i da ja policajcima u pojedinim organizacionim jedinicama “pljunuto direktno u lice”.
“Setili se „stručnjaci“ da kao pravo za dobijanje posebne naknade uvedu nekakvo vremensko ograničenje od „boravka na terenu više od 24 časova“, koje je u suprotnosti sa naslovom i ciljem ove odluke da se nagrade svi zaposleni u MUP-u koji rade sa migrantima pod otežanim uslovima”, navode iz sindikata.
Kako kažu, najviše ih boli činjenica da predstavnici poslodavca, koji borave u toplim kancelarijama, a migranta uživo verovatni nisu ni videli, na sve načine pokušavaju da uskrate prava onima koji upravo sa tim migrantima i rade.
“Peti put, ministre, rukovodioci menjaju ovu Vašu Odluku i obesmislilu su Vašu nameru da MUP nagradi, u vidu posebne naknade, sve one zaposlene koji rade u specifičnim područjima i direktno u kontaktu sa migrantima, kao i policijske službenike angažovane u KZB kao najrizičnijoj zoni. Menjajući Odluku na svakih par meseci, toliko su se upleli da više ne znaju šta da rade. Sapliću sve oko sebe, ali ne i sebe”, ističu.
Kako pojašnjavaju u sindikatu, policijski službenik iz Smedereva upućen na radu sa migrantima u Prihvatnom centru u Preševu radi isti posao, pod istim uslovima, na istom mestu, zajedno u patroli sa policijskim službenikom iz Vranja i za to će dobiti posebnu naknadu, a iz Vranja ne
Oni su postavili pitanje ministru Stefanoviću zbog čega je policijskim službenicima PU Sremska Mitrovica uskraćeno pravo na posebnu naknadu iako su svakodnevno angažovani na radu sa migrantima u Prihvatnim centrima na području opštine Šid?
“Ministre, pitamo Vas i ovo: Kakvi su to otežani uslovi policijskim službenicima (čitajte starešinama iz MUP-a) koji rade u Komandi zajedničkih snaga u Nišu, a za sve vreme migranta i ne vide, a na specifičnim područjima se ne pojavljuju uopšte ili retko kada? Pitamo Vas, šta uopšte radi onaj koji sedi u Štabu u Kuršumliji? Je l mu u kancelariji nije napunjena klima, možda ga žulja stolica, ili se uplašio onih silnih papira na kojima stoje fotografije migranata pa su mu zbog toga uslovi rada otežani i zbog toga su takvi, na kvarno, ubačeni u novu Odluku?”, pitaju se u sindikatu
Oni naglašavaju da su strahovali da će se nešto slično ovome desiti, ali da za to imaju keca u rukavu, kojeg će izbaiti uskoro.
Milan Zdravković













